Ármustra: megnéztük, mennyibe kerül a bárányhús Erdély-szerte, és mire figyeljünk vásárláskor
Erdély egyes térségeiben már-már luxuscikként tekinthetünk a bárányhúsra, ugyanis annak kilogrammonkénti ára megközelítheti a 60 lejt, a szerencsésebbek 40 lejért is megvásárolhatják, sőt van, ahol háztájról akár 35 lejért is elérhető. A Maszol „körbejárta” Erdély hentesüzleteit, „benéztünk” a nagyáruházakba is, de megkérdeztük az illetékes hatóságokat is, hogy mely biztonsági előírásokra kell figyelnünk, ha a húsvéti asztalra jó miniőségű bárányhúsból készült finomságot szeretnénk tálalni.
Háromszéken mélyen zsebbe kell nyúlni a húsvéti bárányért
Háromszéken a húsvéti időszakban becslések szerint mintegy 3000 bárányt vágnak a háztáji gazdaságokban, illetve a sepsiszentgyörgyi piacon hozzávetőleg 400 bárányt kínálnak eladásra, mondta el a Maszol érdeklődésére Őrsi Csaba. A Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője felhívja a figyelmet, hogy ezekben a napokban kiemelten ellenőrzik a piacokat, üzleteket és a közutakon is razziáznak.
Háromszéken a gazdák élő súlyban 19-20 lejért kínálják a bárányt, a piacokon 50 lejért árusítják a húsvéti bárányhús kilogrammját, de háztájról néhány lejjel olcsóbban, 45 lejért lehet megvásárolni a húsvéti asztalra való bárányhúst.
Őrsi Csaba a Maszol érdeklődésére elmondta: Kovászna megyében nincs igény ideiglenes vágópontok kialakítására, amit az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság vezetője nem is bán, mivel elmondása szerint ezek az ideiglenes vágópontok higiéniai kompromisszumokkal is járnak, ezért inkább azt ösztönzik, hogy a megyében működő nagy vágóhidakon áldozzák fel a húsvéti bárányt.
A hagyományos bárányvágás akkor engedélyezett, ha az állat húsát kizárólag családi körben fogyasztják el, és nem értékesítik a húsát. Az eladásra szánt, hivatalosan árusított bárányhúson kell legyen hatósági pecsét, ami jelzi, hogy bevizsgált áruról van szó, hívta fel a figyelmet a háromszéki főállatorvos, aki arra kéri a lakosságot, ha valamilyen elváltozást észlelnek a bárány húsán, azt vizsgáltassák be a helyi állatorvossal.
A húsvéti időszakban fokozottan ellenőrzik a piacokat, az élelmiszerboltokat, és a közutakon a rendőrség segítségével szúrópróbaszerűen megállítják az autókat és megnézik, nem-e szállítanak nem megfelelő körülmények között és engedély nélkül levágott bárányhúst.
Őrsi Csaba elmondása szerint az elmúlt napokban már több mint 49 ezer lej bírságot szabtak ki az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági ellenőrök által elvégzett 347 ellenőrzés során. Többek között piacokon, vágóhidakon, húsüzletekben, vendéglátóhelyeken, élelmiszerboltokban, szupermarketekben, cukrászatokban és pékségekben vizsgálódtak, sorolta az igazgató, hozzátette: 12 figyelmeztetést és 21 pénzbírságot szabtak ki.
A hiányosságok között szerepelt az élelmiszerek nem megfelelő kezelése, tárolása, csomagolása és címkézése, a termékek nem engedélyezett járművekkel történő szállítása, illetve élelmiszerek olyan helyeken történő árusítása, amelyek nem rendelkeznek állategészségügyi jóváhagyással. Az ellenőrzéseket a húsvéti időszakban folytatják.
Kézdiszéken negyven lejnél nem nagyon drágább a bárányhús
Kézdivásárhelyen és a környékbeli településeken egy az ára a bárányhús kilójának: negyven lej. Kézdivásárhelyen a piacon lehetett iratkozni húsra, a csernátoni illetőségű eladó negyven lejt kért egy kilogramm bárányhúsért. Jellemzően fél vagy egész bárányt rendelnek az emberek.
A berecki árakról érdeklődve Dimény Zoltán polgármestert kerestük meg. „Bereckben negyven lejt kérnek egy kiló húsért, annyit, mint tavaly. Csak épp legyen, aki megvegye” – mondta tömören az elöljáró.
Balogh Tibor kézdiszentléleki elöljáró úgy tudja: a Perkő alatti nagyközségben is negyven lej egy kiló húsvéti csemege, „ha szerencséje van az embernek, akkor esetleg megkapja 35-ért is”. Ez szintén a tavalyi ár – mondta.
Reketes István, Kézdialmás alpolgármestere elmondta: ő is kedden vett egy fél bárányt, negyven lejt kértek kilójáért. „Nagyjából mindenhol ennyi. Vagyis nem éppen: az egyik nagyáruházban láttam, hogy 39 lej és 99 bani” – tette hozzá nevetve.
Gelencén a méreten múlik a vásár, így az ár harminc és negyven lej között alakul – tudtuk meg Ilyés Botond polgármestertől, aki kérésünkre telefonon érdeklődött az árak alakulásáról. Hozzátette: ez azon is múlik, hogy ki, hogy tud alkudni.
Mennyibe kerül a húsvéti bárány Hargita megyében?
Hargita megyében az állandó vágóhidak mellett három ideiglenes vágópontot is beüzemeltek húsvét előtt, hogy a csíkszeredai piacra friss, ellenőrzött bárányhús kerüljön. A bárány kilójáért 49-50 lejt – ami nagyjából megfelel la tavalyi árnak – kérnek az árusok, akik érdeklődésünkre elmondták: így az elején még kevesen vásárolnak a kínálatból, inkább csak érdeklődnek az emberek, de az ünnep közeledtével egyre többen szerzik be a feltámadás ünnepének hagyományos, elmaradhatatlan ételét. Megtudtuk, egész bárányt ritkán vásárolnak, inkább a fél bárány fogy igazán.
Az árakkal kapcsolatban Bajkó Zoltán gyergyóditrói állattenyésztő mérnök, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesületének juh- és kecsketenyésztésért felelős falugazdásza is megerősítette, hogy az elmúlt évhez hasonló áron kínálják a vágott bárány kilóját. Az idén április 20-ra esik a nyugati keresztény és az ortodox húsvét egyaránt, így a bárányok elérték a megfelelő vágási súlyt.
A hargitai megyeszékhelyen található nagyáruházakban a negyed bárány kilója szinte 60 – pontosabban 59,99 – lejbe kerül. Érdekességként megemlíthető, hogy a román sajtó beszámolói szerint a bukaresti Obor piacon változatos árakon árulják a bárányhúst. A hátsó báránycomb kilója és báránytarja 40 lejbe kerül, a báránykaraj ennél drágább, eléri a 45 lejt. A fél bárány kilóját 35-40 lej közötti összegért árulják, de akadnak kereskedők, akik a dobrudzsai báránycomb kilójáért 26 lejt kérnek.
A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) tájékoztatása szerint a megyében az ünnep előtti időszakban a bárányhús iránti megnövekedett igények kielégítésére három ideiglenes vágópont működik: a Kászonokban, Csíkszentmiklóson és Felsősófalván. Ezekről a pontokról a levágott bárányokat hűtőkocsikkal szállítják a csíkszeredai piacra.
Megtudtuk, hogy a bárányhús kétszeres állatorvosi ellenőrzésen esik át: először a vágás helyszínén, majd a csíkszeredai piacon, így a fogyasztók biztosak lehetnek a termék frissességében és minőségében. Fontos megemlíteni, hogy amíg az állandó vágóhidakról származó állatok ovális pecsétet kapnak – amely igazolja, hogy a hús bekerülhet az élelmezési rendszerbe –, az ideiglenes pontokról érkező hús „TO” feliratú kerek pecsétet visel, ami a Tăiere Ovine (bárányvágás) román rövidítése.
Sokan ismerős által, nem hivatalos helyen vágott bárányt visznek haza az ünnepre. Számukra a szakemberek azt tanácsolják, hogy a húst mindenképp vizsgáltassák meg a helyi állatorvossal. István Róbert, a megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője felhívja a figyelmet: „bárányhúst lehetőleg hivatalos helyről vásároljunk. Aki mégis pásztortól vagy ismerőstől vesz húst, az mindenképp vizsgáltassa meg egy helyi állatorvossal, különösen figyelve a szervek, elsősorban a máj állapotára, az elváltozások betegséget jelezhetnek.”
Megtudtuk, hogy az elmúlt években némileg visszaesett a bárány iránti kereslet. Közel tíz éve a már említett három vágóponton húsvétra 600-700 állatot is levágtak, az utóbbi pár évben 200-300-ra esett vissza a számuk.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a tavalyi húsvétra országos szinten 3,727 millió juhot és kecskét vágtak le. Ezeknek azonban csak kis része került ipari vágóhidakra, a legtöbbet gazdaságokban és háztartásokban vágták le.
Drágult a bárányhús Maros megyében – csak engedélyezett helyről vásároljunk!
Húsvét közeledtével megnőtt a kereslet a bárányhús iránt, az árak pedig ennek megfelelően változók Maros megyében. Élősúlyban 20-25 lej/kg, míg a henteseknél 50-60 lej/kg között mozog az ár. A nagyobb áruházakban is hasonló összeget kell fizetni, kisebb eltérésekkel.
A megyében jelenleg négy engedélyezett vágóhíd működik, amelyek a húst boltba, áruházakba, és élelmiszerüzletekbe szállítják. A vágóhidak saját kirendeltségein rendszerint kedvezőbb áron lehet vásárolni, mint a viszonteladóknál.
Idén a járványhelyzet miatt nem engedélyeztek ideiglenes vágópontokat, és piacokon sem lehet bárányt árulni – nyilatkozta a Maszol megkeresésére Nagy Tamás, a Maros Megyei Állategészségügyi- és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság vezetője.
A szakember arra figyelmeztet: csak megbízható forrásból vásároljunk bárányhúst. Ha valaki juhásztól vesz bárányt, legalább vizsgálja meg az állatot – például nem folyik-e az orra, egészségesnek tűnik-e.
Az engedéllyel rendelkező kereskedőknél értékesített bárányokon kerek állatorvosi pecsét található – ez garantálja, hogy a bárány állatorvosi ellenőrzésen esett át. Nagy Tamás hangsúlyozza: lehetetlen mindenkit ellenőrizni, de a vásárlók sokat tehetnek a saját biztonságukért, ha csak engedélyezett helyről vásárolnak.
Az elmúlt napokban a hatóság több – húst, tejterméket, tojást és süteményt árusító – kereskedőt is ellenőrzött, és az ellenőrzéseket a napokban is folytatják. Az igazgató szerint nem kell tartani attól, hogy hiánycikk lesz a bárányhús. Véleménye szerint a héten levágott bárányok mennyisége elegendő lesz a húsvéti kereslet kielégítésére. Nyomatékosította: aki engedély nélküli forrásból vásárol húst, saját felelősségére teszi azt.
Fehér megyében valamivel olcsóbb, mint tavaly
Fehér megyében az árak a bárányok súlyától függően, de vidékeként változnak. Ezek élősúlyban a nagyoknál 18-19 lej/kg-tól indulnak, körülbelül 30 kg-os átlaggal, a kicsik, az 5 kg körüliek pedig megközelítőleg 20 lej/kg-ot értek el. A tavaly a fiatal bárányhús ára átlagban 22 lej/kg volt.
Az árak vidékenként is változnak. A legmagasabb árak Gyulafehérvár környékén vannak, ahol levágva 40-45 lejért lehet bárányhúst vásárolni. Nagyenyeden olcsóbban hozzá lehet jutni, nagyjából 30 lejbe kerül, a környező falvakból pedig 25 lejért is meg lehet vásárolni a tenyésztőktől. A mészárszékekban ennél magasabbak az árak, általában 50 lejért lehet bárányhúst kapni.
A Szilágyságban borosabb ára van a báránynak
Szilágy megyében bárányhúst engedélyezett helyeken, vágóhidakon és állategészségügyi tanúsítvánnyal rendelkező üzletekben lehet vásárolni.
Bacsó László, a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hivatal (DSVSA) aligazgatója elmondta, a megyében három, állategészségügy által engedélyezett vágóhíd van, az egyik Haraklány bejáratánál, a másik Magyarkecelben, illetve Szilágysomlyón, ahol a szakképzett személyzet megvizsgálja a húst, hivatalosan megjelölik és minősítik, hogy az, aki megvásárolja, biztos legyen, hogy a bárány egészséges volt.
A vágóhidak 18 lejes kilogrammonkénti áron veszik át az élő bárányt, amit majd 50 lejért értékesítenek. A haraklányi bárányhús a nagyobb üzletláncok polcain is megtalálható, 40-60 lej közötti áron. Ha valaki olcsóbban akarja beszerezni a bárányhúst, magánszemélyeknél kilónként 20-21 lejért vásárolhat élősúlyban.
CSAK SAJÁT