Áramkimaradás húsvétkor: nagy lesz a stressz, de nem áll fenn a black-out veszélye
A jelenlegi körülmények között nem áll fenn nagyszabású áramkimaradás veszélye Romániában, még akkor sem, ha húsvét első és második napján több áramot termelünk, mint amennyire a fogyasztásnak szüksége van, jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Felszólított minden közszereplőt, hogy ne keltsenek pánikot. Két olyan nap lesz – húsvét első és második napja, különösen délelőtt 11 és délután 4 óra között –, amikor több áramot termelünk, mint amennyit fogyasztanunk.
„Nagyon gondosan kell majd kezelnünk a rendszer kiegyensúlyozását, a frekvencia- és feszültségszinteket mind az átviteli, mind az elosztó elektromos hálózaton, hogy ne okozzunk kárt a SEN-berendezések szigetelésében" – írta Burduja Facebook-oldalán.
Kifejtette, hogy semmi rendkívüli nincs abban, hogy húsvétkor az országos fogyasztás az év legalacsonyabb szintjére süllyed, a kihívás Romániában is hasonló, mint Európa számos országában:
„Ez általában előfordul. És az új nap+szél és prosumer kapacitásokba történő hatalmas beruházások miatt arra számítunk, hogy a fogyasztás húsvétkor, a délutáni órákban 2500 MW körül lesz, ami rendkívül alacsony szint" – idézi a minisztert az Agerpres hírügynökség.
Véleménye szerint a húsvéti időszakban csökkenni fog az igény a más piacokról történő energiaimportra, ezért Románia kezdeményezésére az ENTSO-E szintjén munkacsoportot hoztak létre az egyes rendszerek helyzetének elemzésére, a problémák és a kapcsolódó kockázatok azonosítására, valamint a segítségnyújtás technikai lehetőségeinek összehangolására.
„Ez egy stresszes időszak lesz azok számára, akik a nemzeti energiarendszert irányítják. Ez nem az első és nem is az utolsó. Mi pedig előre felkészülünk és készenlétben maradunk" – hangsúlyozta Burduja.
Hozzátette, hogy a szakemberek által bemutatott elővigyázatossági és ellenőrzési intézkedések két fő irányba irányulnak. Az első az aktív villamos energia többletének csökkentésére vonatkozik, ami a termelés csökkentésével és a villamosenergia-fogyasztás növelésével érhető el. A második elővigyázatossági és ellenőrzési intézkedés a SEN feszültségszintjének csökkentésére irányul.
„Ebben a stresszes és nagy igénybevételű időszakban elrendeltük, hogy a SEN normális működési feltételeinek biztosításában részt vevő valamennyi egység tartsa állandóan nyitva a kommunikációs csatornákat, működjön együtt, támogassa egymást az esetleges üzemzavarok megelőzésében és avatkozzon be, ha incidensek történnek. Mindannyian szolgálatban leszünk, beleértve a húsvétot is, nyitott telefonokkal és készenlétben, hogy biztosítsuk a nemzeti energiarendszer egyensúlyát.
Nagyra értékelem a prosumerek szövetségének, a PACE-nek a proaktív kezdeményezését, amely felszólította azokat a prosumereket, akik húsvétkor nem lesznek otthon, hogy kapcsolják ki a telepített fotovoltaikus rendszert az inverterről. Ugyanezt ajánlom a nemzeti energiarendszer iránti jó állampolgári magatartás gesztusaként. Mindannyian, termelők, elosztók, szállítók, beszállítók, prosumerek, fogyasztók a nemzeti energiarendszer részei vagyunk" – írta Sebastian Burduja a közösségi médiában.
CSAK SAJÁT