Újra megjelent a gyógyíthatatlan gyermekbénulás Európában
Megfertőződött két gyermek a gyermekbénulásért felelős polio vírussal Délnyugat-Ukrajnában, s ezzel öt év után újra felütötte fejét a kór Európában - közölte a genfi székhelyű Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán.
Ukrajnában csak a gyermekek fele van beoltva a gyermekbénulás (poliomyelitis) ellen, és a vírus továbbterjedésének is nagy az esélye. Ez egy újabb visszalépés a betegség világszintű kiirtásáért tett eddigi erőfeszítésekben.
A WHO megjegyezte, a vírus továbbterjedésének esélye a szomszédos uniós országokba, így Lengyelországba, Szlovákiába, Romániába és Magyarországra igen alacsony, bár Romániában is egyre népszerűtlenebb a védőoltás.
A gyermekbénulást okozó polio vírus szennyezett élelem vagy víz révén a szájon keresztül juthat a szervezetbe. Öt évnél fiatalabb gyerekek esetében gyorsan terjedhet, különösen ott, ahol nem megfelelő a higiénia, így például a zsúfolt menekülttáborokban. A betegség megtámadja az idegrendszert és órákon belül bénulást okozhat. Minden kétszázadik fertőzés maradandó bénulást eredményez.
A betegség gyógyíthatatlan, de oltással megelőzhető a fertőződés. A WHO 1988-ban indította a gyermekbénulás kiirtását célzó programját, ennek eredményeképpen a fertőzöttek száma 1988 és 2012 között több mint 99 százalékkal csökkent - mintegy 350 ezerről 223-ra. A vírust utoljára 2010-ben észlelték Európában.