Saját dalok népzenei köntösben: különleges koncertet ad Csíksomlyón a Bagossy Brothers Company
A budapesti Erkel Színház után a csíksomlyói Hármashalom-oltár színpadán mutatja be a Bagossy Brothers Company a Csillag az égen című produkcióját június 14-én. A gyergyói zenekar legnépszerűbb dalai népzenei köntösbe bújtatva csendülnek fel ezen az estén erdélyi muzsikusok közreműködésével. Az előadást Berecz István koreográfiájával a Bartók Táncegyüttes művészei teszik teljessé.
Különleges előadás helyszíne lesz Csíksomlyó egy héttel a pünkösdszombati búcsút követően. Június 14-én este fél kilenctől a Nagy- és Kis-Somlyó hegy közötti nyeregben található Hármashalom-oltár színpadára a Magyarországon és Erdélyben is rendkívül népszerű Bagossy Brothers Company a Csillag az égen címet viselő nagyszabású produkcióját hozza el a székelyföldi közönségnek.
Mint az eseményt ismertető csütörtöki helyszíni sajtóeseményen Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere elmondta: hosszas előkészítő és szervezői munka előzte meg azt, hogy a júniusi előadás létrejöhetett.
„Június 14-én találkozunk a csíksomlyói nyeregben, amikor a Bagossy Brothers Company legújabb szenzációs, a népi kultúrát, a székely virtust és a kortárs zenei produkciós színvonalat is meg tudjuk jeleníteni” – fogalmazott a városvezető. Hozzáfűzte: az első egyeztetések egy évvel ezelőtt kezdődtek, amikor még az Erkel Színházban is csak formálódott az előadás (októberben mutatták be – szerk. megj.).
„A fiúk jelezték azt, hogy olyan produkcióval készülnek, amelyiknek a legjobb színhelye, hogy megjelenjen Erdélyben a nagyközönség előtt, de egyben a Kárpát-medencében is nagyszínpadon, az a csíksomlyói nyereg. Meg szeretném köszönni egyfelől azt, hogy hazajöttetek ezzel a nagyon markáns, zenei útjukat egyfajta köntösbe öltöztető produkcióval, másfelől meg szeretném köszönni a csíksomlyói ferences rendnek és a csíksomlyói közbirtokosságnak is, hogy kezdettől fogva partnerek voltak ebben a projektben. Azt gondolom, hogy nincs annál jobb és nagyszerűbb, mint amikor a kortárs rockzene visszamenve a gyökerekhez (…) és slágereiket újragondolva egy ilyen gyönyörű helyen elhangzanak” – osztotta meg Korodi Attila.
A polgármester elmondta: hosszú hónapokon át a polgármesteri hivatalban is titok övezte a produkció létrejöttét, közben partnerre leltek Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusában és a Magyar Kulturális és Innovációs Minisztériumban.
Itthon otthon – otthon itthon
Dolhai István főkozul kiemelte: az előadás nagyon fontos a főkonzulátus és a magyar kormány számára is. „Itthon otthon vagyunk, otthon itthon vagyunk, úgyhogy mindannyiunknak nagyon fontos ez a hely. Csíksomlyó számunkra szakrális hely, és óriási élmény, hogy ilyen produkciókat be tudunk együtt közösen mutatni, és ebben mi részt tudunk vállalni. (…) Jó a kezdeményezés, jók a résztvevők, úgyhogy biztos vagyok benne, hogy csak sikeres lehet az egész projekt” – fogalmazott a diplomata.
„Nemcsak a »gyerkőcök« büszkesége a zenekar, hanem szócsöve minden erdélyi magyar embernek. Ha úgy tetszik, ők egy erős képviselet számunkra. (…) Ennek okán is mondhatom, hogy Hargita Megye Tanácsa boldogan áll a csíksomlyói koncertjük mellé, legyen ez egy közös élmény, egy újabb helyzet a boldogulási történelmünkben” – üzente Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke, aki személyesen nem tudott részt venni a sajtótájékoztatón.
Profi hozzáállás
Bagossy László basszusgitáros elmondta: az előzetes munkák, tervezések, szervezések mintegy két évet vettek igénybe, mielőtt Budapesten bemutathatták a műsort. „Nagyon nagy falat volt, az elején nem is tudtuk, hogy vajon tényleg össze áll-e, jól fog-e működni, de azt gondolom, hogy minden egyes puzzledarab profi hozzáállása hozta el azt, hogy ezt most el tudjuk hozni ide is és létre tudjuk hozni” – fogalmazott a zenész. Hozzátette: a koncerten főként Bagossy Brothers Company-dalokat adnak elő, de elhangzanak majd gyergyói népdalok és szászcsávási dallamok is helyet kapnak a repertoárban.
„Ez egy rockkoncert lesz népzenei behatással, táncosokkal, úgyhogy egy picit ilyen össznépi mulatságnak is képzeljük el amellett, hogy azért fontos üzenete is van. (…) Voltaképpen a szerelem soha el nem öregedő téma, mind az alkotóművészetben, mind a világban. Szerintem soha nem tud elavulni, és ezt próbáltuk valamilyen szinten megjeleníteni. Ugyanakkor a néző egy saját perspektívát is beleláthat majd a történetbe. Ezt a dalainkban is szeretjük meghagyni, hogy azért nem konkrétan mondunk el dolgokat, hanem inkább csak találgatások vagy metaforák révén, ez a koncertre is igaz lesz” – emelte ki a zenész.
Az időponttal kapcsolatosan Bagossy László elmondta: fontosnak tartották, hogy ne a nyári koncertszezon kellős közepén valósuljon meg a csíksomlyói produkció. Ezért kerestek korábbi időpontot, és bár szóba került az Ezer Székely Leány Napja rendezvénye is, mint lehetséges dátum, végül a városházával közösen találták meg a június 14-i dátumot.
Magyarországi táncosok, erdélyi zenészek
A Maszol érdeklődésére a basszusgitáros megosztotta: a zenekar tagjai, főleg a nyári időszakban leginkább Magyarországon tartózkodnak, így adta magát a megoldás, hogy ottani táncosokkal valósítsák meg az előadást. A produkciót a Budapest Főváros Bartók Táncegyüttes művészei teszik teljessé a színpadon, a koreorgáfus Berecz István táncos, a Fonó Budai Zeneház népzenei igazgatója, Örökös Aranysarkantyús táncos, a Fölszállott a páva 1. évadának győztese. Az est színpadra állításban rendezőként Vecsei H. Miklós lesz a zenekar segítségére, akárcsak Budapesten.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem feltétlenül táncosokat választottak, hanem inkább koreográfust. „Mivel Berecz Pityut ismertük, ismertük a profizmusát, a szakértelmét, ezért azt gondoltuk, azon kívül, hogy ő ezt meg tudja koreografálni, érzi azt, amit mi érzünk, amellett össze is tud válogatni egy olyan kaliberű táncos csoportot, akik ezt méltón tudják szolgálni” – emelte ki. A zenészekkel kapcsolatosan viszont egyértelmű volt, hogy Molnár Szabolcs és a Cika zenekar közreműködését kérik, hangzott el.
Kihívás lesz a hangosítás
Bagossy Norbert énekes, gitáros arra is rámutatott, hogy óriási kihívás lesz a csíksomlyói nyeregben hangosítani és elérni azt, hogy jól megszólaljon a produkció. „Én bízom benne, hogy jó lesz, nagyon jó a hangmérnökünk, Herczeg Peti már rengeteg helyzetben bizonyított. Úgyhogy a hangzással nem lesz probléma. A másik nehézség, hogy népi hangszerek vannak, amelyek nem úgy szólnak, hogy bedugjuk a kábelt és jöhet is ki a hangfalból, hanem nagyon precízen kell hozzáállni. Bízom benne, hogy nagyon-nagyon jól fog szólni, rengeteget próbáltunk már rá, és összességében azt gondolom, hogy nagyon jól összeállt a produkció” – mondta a zenész. Hozzátette: a húsz dalból álló programból egyetlen Bagossy-sláger sem marad ki, viszont mindegyiket átöltöztetik más köntösbe.
„Egy picit talán a mondanivalója is, ha úgy tetszik, akkor új értelmet kaphat, változhat azáltal, hogy a hangszerelés is megváltozik, valamint úgy, hogy énekkel, népdalokkal is összekötjük, ezáltal teljes történetet tudnak alkotni” – tette hozzá Bagossy Norbert.
Tatár Attila gitáros elmondta: a két éve dédelgetett projekt elindulásakor abban mindannyian biztosak voltak, hogy amikor hazahozzák ezt a műsort, akkor a csíksomlyói nyeregben szeretnék bemutatni. „Ez a Kárpát-medencei magyarság egyik legnagyobb zarándokhelye, de emellett rendszeresen helyszínéül szolgál kulturális rendezvényeknek is, mint az Ezer Székely Leány Napja, illetve az István, a király óta azért jó néhány könnyűzenei rendezvény is volt itt. Emiatt egyből ez ugrott be nekünk, és szerintem mások szerint is Székelyföldön nincs ennél megfelelőbb helyszín egy ilyen nagyobb ívű műsor bemutatására” – fogalmazott a zenész.
A koncertről a tagok elmondták: teljes, hagyományos rockzenei koncertet adnak elő másfél órában. „Az volt az elképzelésünk, hogy majd áthangszerelünk néhány dalt népzenei köntösbe, mert egyre inkább szeretünk mulatozni, és Zsombi kollégánknak köszönhetően többször előkerül a hegedűharmonika a backstage-ekben. Egy idő után ez már odáig fejlődött, hogy Laci kitalálta, hogy legyen ennek egy íve, legyen egy történeti fonal, amire felfűzzük. Egy klasszikus népdalbéli történetet kell elképzelni, fiú-lány, megismerkednek ilyen intimebb tábortüzes helyzetben, aztán elviszik a fiút katonának. Tehát ez a régi népdalokban levő dolgok, aztán igyekeztünk azért happy endet varázsolni a végére” – osztotta meg Tatár Attila. Hozzátette: az emberi sorsfordító mozzanatokhoz megtalálták a dalaikban az odaillő mondatokat. Molnár Szabolcs és a Cika zenekar tagjai pedig abban segítettek, hogy elsősorban gyergyói népdalrészleteket tegyenek hozzá mindehhez.
Az ingyenes koncertet követően a közönséget szeretnék a helyszínen marasztalni egy nagyszabású szabadtéri táncházra, beszélgetésekre, együttlétre – osztották meg a főszereplők.
CSAK SAJÁT