Trump történelmi döntése: elindította a totális kereskedelmi háborút – záporoznak a reakciók, mindenki aggódik
Az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval és 34 százalékosat Kínával szemben – jelentette be Donald Trump szerdán az új amerikai vámrendszert ismertetve. Érkeznek a reakciók, mindenki a világgazdaságért aggódik, sokan válaszlépéseket ígérnek.
Az elnök a Fehér Ház kertjében tartott ceremónián a nyilvánosság előtt írta alá a vámrendeletet, amit megelőzően csaknem egy órás beszédben érvelt a „viszonossági vámok" mellett. A gazdasági indokok között említette, hogy 2024-ben az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje 1200 milliárd dollár volt, és elmondta: azt az évtizedes gyakorlatot kívánja megszüntetni, ami az Egyesült Államok „kihasználására" épült a külkereskedelemben, számol be az MTI.Szavai szerint az új amerikai vámtételeket úgy állapították meg, hogy az egyes kereskedelmi partnerek által az amerikai termékekre alkalmazott vámokat és behozatalt nehezítő terheket összegezték, majd az így kapott százalékos értéket megfelezték.
Hozzátette: lesz egy minimális, 10 százalékos vámtétel, amit annak az „előjognak” az áraként említett, hogy valaki a világ legnagyobb piacán megjelenhet.
Az Egyesült Államok kiemelt kereskedelmi partnerei és szövetségesei közül az Európai Unióra megállapított 20 százalék és a Kínára kiszabott 34 százalék mellett Japán esetében 24 százalék, Indiára 26 százalék, az Egyesült Királyságra és Brazíliára 10 százalék lesz a „viszonossági vám”, az Izraelből az Egyesült Államokba szállított termékek után pedig 17 százalékot kell fizetni.
Az elnök egyben megerősítette, hogy a külföldön gyártott járművek vámtétele ettől eltérő lesz, egységesen 25 százalék.
Donald Trump elmondta, hogy számos országból keresték meg, kivételt kérve, amivel kapcsolatban kijelentette: az amerikai vám abban az esetben csökkenhet, ha a másik fél megszünteti a kereskedelmi akadályokat az amerikai termékekkel szemben.
A kereskedelmi partnerek által alkalmazott, az amerikai exportot nehezítő akadályok között kiemelte az árfolyampolitikát, az általános forgalmi adó rendszerét, valamint további előírásokat. Példaként említette az Európai Unió szabályozását, amire hivatkozva az amerikai baromfitermékeket nem engedi be piacára, valamint bírálta Ausztráliát, amiért az amerikai marhahús megjelenését akadályozza piacán.
Az elnök egyben felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államokban végzett termelési tevékenységet nem terheli vám, ami ösztönzőleg hat majd az ipari befektetésekre, és munkahelyeket teremt az amerikai emberek számára.
Ursula von der Leyen: súlyos csapás a világgazdaságra
„Legyünk tisztában az óriási következményekkel: a világgazdaság súlyosan megszenvedi ezt, a bizonytalanság fokozódik, és további protekcionista intézkedésekhez vezethet. A következmények milliók számára lesznek súlyosak világszerte” – közölte Ursula von der Leyen.
Az Európai Bizottság elnöke szerint Trump vámjai hatással lesznek a fogyasztókra és a vállalkozásokra, amelyek jellemzően az intézkedések bevezetése után viselik az áruk megemelkedett költségeit.„A fogyasztók azonnal megérzik majd a hatását, különösen a legkiszolgáltatottabb polgárok fognak szenvedni” – idézi Ursula von der Leyent a Telex. A politikus hozzátette, hogy „minden vállalkozás, legyen az nagy vagy kicsi, már az első naptól kezdve károkat szenved el.”
Von der Leyen sajnálkozását fejezte ki a vámok széles körű alkalmazása miatt is, amelyek drámai hatással lesznek a kereskedelmi kapcsolatokra Európa „legrégebbi szövetségesével”.
„Az Egyesült Államokkal folytatott üzleti tevékenység költsége drasztikusan meg fog emelkedni” – mondta. „Ráadásul úgy tűnik, hogy a káoszban nincs semmiféle rend – nincs egyértelmű útvonal a kialakuló bonyolult és kaotikus helyzetben, mivel minden jelentős kereskedelmi partner érintett.”
Von der Leyen arról is beszélt, hogy Európa ellenintézkedéseket készít elő Trump vámjaira válaszul – elmondása szerint már véglegesítik az első intézkedéscsomagot a bevezetett acélvámokra reagálva, és további ellenintézkedéseket is előkészítenek arra az esetre, ha a tárgyalások kudarcot vallanak.„Tudom, hogy sokan úgy érzik, hogy cserbenhagyta őket a legrégebbi szövetségesünk” – mondta. „Fel kell készülnünk ennek elkerülhetetlen hatásaira.”
Hangsúlyozta, hogy Európa „azok mellé áll, akiket közvetlenül érint” az intézkedés, megjegyezve, hogy a világ legkiszolgáltatottabb országai közül több is a legmagasabb vámokkal sújtott államok közé tartozik. Nyilatkozata végén von der Leyen kiemelte Európa egységes álláspontját. „Mi, európaiak, ebben együtt vagyunk: ha egyvalakit megtámadnak közülünk, az mindannyiunk elleni támadás” – mondta. „Egységünk a legerősebb fegyverünk.”
Kína nem hátrál, határozott válaszlépéseket ígér
Kína határozottan ellenzi az amerikai „viszonossági vámokat” és erőteljes ellenintézkedéseket fog hozni jogai és érdekei védelmében – közölte csütörtökön a kínai kereskedelmi minisztérium.
„A történelem azt mutatja, hogy a vámok emelése nem tudja megoldani az Egyesült Államok problémáját, ez árt az amerikai érdekeknek, és veszélyezteti a globális gazdasági fejlődést, valamint az ipari és ellátási láncok stabilitását” – fogalmaztak.
A kínai közlemény szerint „az Egyesült Államok lépése figyelmen kívül hagyja a többoldalú kereskedelmi tárgyalásokon az évek során elért érdekegyensúlyt és azt a tényt, hogy régóta nagy hasznot húz a nemzetközi kereskedelemből”.
Hozzátették: a kereskedelmi háborúnak nincs nyertese, és a protekcionizmus nem vezet sehová.
„Kína sürgeti az Egyesült Államokat, hogy haladéktalanul törölje az egyoldalú vámintézkedéseket, és oldja meg megfelelő módon, egyenlő párbeszéd útján a kereskedelmi partnereivel fennálló nézeteltéréseket” – hangsúlyozták.
Aggódnak a brit szakértők
Brit szakmai szervezetek megtorló ellenvámok bevezetése helyett tárgyalásokat szorgalmaztak az Egyesült Államokkal az után, hogy Donald Trump amerikai elnök ismertette az importra kivetett új „viszonossági vámokról” szóló rendeletét.
A Brit Iparszövetség (CBI) az amerikai vámintézkedések ismertetése után, csütörtökön közzétett nyilatkozatában leszögezte: a brit üzleti szektor egyértelmű álláspontja az, hogy egy kereskedelmi háborúnak nem lennének nyertesei.
A 150 ezer brit gazdasági szereplőt képviselő szakmai szervezet szerint Donald Trump bejelentéseit a brit üzleti vállalkozások mélységes aggodalommal fogadták, mivel az amerikai vámintézkedéseknek világszerte jelentős hatásai lesznek.
A CBI szerint ugyanakkor a brit kormány részéről a higgadt, megfontolt reakció a helyes magatartás. Úgy vélik, hogy a megtorló jellegű vámpolitikai ellenlépések csak tovább fokoznák a beszállítói hálózatokban keletkezett felfordulást, visszafognák a beruházásokat és árfolyamkilengéseket szítanának.
A brit autógyártók és autókereskedők szövetségének (SMMT) csütörtöki állásfoglalása büntető jellegűnek nevezte az importált autókra, köztük brit járművekre is kivetett 25 százalékos amerikai vámokat.
A szakmai szervezet hangsúlyozta, hogy ezeket a vámköltségeket a gyártók nem tudják beépíteni gazdálkodásukba, így az amerikai fogyasztóknak magasabb árakra, illetve a legendás brit autómárkák választékának csökkenésére kell felkészülniük, a brit autógyártók pedig termelésük felülvizsgálatára kényszerülhetnek a szűkülő kereslet miatt.
Érkeznek a reakciók, a válaszlépések
A különböző országok kormányai gyorsan reagáltak Donald Trump bejelentésére. Az eddigi nyilatkozatokat az Agerpres hírügynökség összegezte.
Ausztrália: „Ezek a tarifák nem váratlanok, de legyünk világosak: teljesen indokolatlanok" – jelentette ki Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök, aki szerint országa és az Egyesült Államok kapcsolata veszélybe kerülhet.
Brazília: A brazil parlament egyhangúlag elfogadta a „kölcsönösségi törvényt", amely lehetőséget biztosít a kormánynak arra, hogy válaszoljon az exportját érintő kereskedelmi akadályokra.
Kanada: „Ellencsapásokkal állunk ellent ezeknek a tarifáknak" – jelentette be Mark Carney miniszterelnök, aki szerint az új vámok „alapvetően megváltoztatják" a nemzetközi kereskedelmet.
Kolumbia: „Az amerikai kormány úgy véli, hogy az általános vámemeléssel növelheti a termelést, a jólétet és a foglalkoztatást. Véleményem szerint ez nagy hiba lehet" – mondta Gustavo Petro elnök.
Dánia: „A globalizált kereskedelem mindenkinek előnyös volt (...) Nem értem, miért akar az Egyesült Államok kereskedelmi háborút indítani Európa ellen. Senki sem nyer, mindenki veszít" – nyilatkozta Lars Løkke Rasmussen külügyminiszter, aki biztosított afelől, hogy „Európa egységes marad, és határozott, arányos válaszokat fog adni".
Svájc: „Az ország hosszú távú gazdasági érdekei elsődlegesek" – hangsúlyozta Karin Keller-Sutter elnök, akinek országa 31%-os vám sújtotta. „A nemzetközi jog és a szabadkereskedelem tiszteletben tartása alapvető fontosságú" – tette hozzá, jelezve, hogy Bern gyorsan meghatározza a következő lépéseket.
Németország: A német vegyipar számára az Egyesült Államok a legnagyobb exportpiac, arra kérték szerdán az EU-t, hogy „őrizze meg hidegvérét", kiemelve, hogy „az eszkaláció csak súlyosbítaná a károkat". Eközben a Német Autóipari Szövetség (VDA) úgy véli, hogy az új vámoknak csak vesztesei lesznek, és felszólította az EU-t, hogy „egységesen és kellő erővel lépjen fel, miközben továbbra is késznek mutatkozik a tárgyalásokra".
Írország: Michael Martin miniszterelnök kijelentette, hogy „mélységesen sajnálja" az EU-ra kivetett tarifákat, és arra kérte a 27-eket, hogy arányos választ adjanak. „Minden intézkedésnek arányosnak kell lennie, és az kell, hogy vezérelje, hogy megvédjük vállalataink, munkavállalóink és polgáraink érdekeit" – mondta a miniszterelnök, akinek országa ad otthont számos nagy amerikai vállalat európai központjának, és az EU-n belül a legnagyobb kereskedelmi többletet könyveli el az Egyesült Államokkal szemben.
Olaszország: „Rossz lépés, hogy az Egyesült Államok vámokkal sújtja az EU-t " – mondta Giorgia Meloni olasz miniszterelnök. Hozzátette: célja egy olyan megállapodás elérése az Egyesült Államokkal, amely elkerüli a kereskedelmi háborút, amely „meggyengítené a Nyugatot más globális szereplők javára".
Thaiföld: Paetongtarn Shinawatra miniszterelnök bejelentette, hogy országa „szilárd tervvel" rendelkezik válaszlépésként a 36%-os amerikai vámokra, és reméli, hogy tárgyalásokat folytathat e vámok csökkentéséről.
Japán: Tokió tájékoztatta Washingtont, hogy az új amerikai tarifák – köztük a japán termékekre kivetett 24%-os vám – „rendkívül sajnálatosak" – mondta Yoji Muto, a kereskedelmi és ipari miniszter. A japán kormány hangsúlyozta, hogy az amerikai vámoffenzíva ellentétes lehet a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályaival és a kétoldalú megállapodásokkal.
CSAK SAJÁT