Pert nyert a román állam ellen az Emberi Jogok Európai Bíróságán Laura Codruţa Kövesi
FRISSÍTVE - Laura Codruţa Kövesinek adott igazat kedden az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) a volt korrupcióellenes főügyész leváltásának ügyében. A jelenlegi európai főügyész 2018 decemberében fordult panaszával a testülethez, mert szerinte sérültek a jogai akkor, amikor az alkotmánybíróság 2018. májusi döntésével eltávolították tisztségéből.
Az EJEB megállapította, hogy a román állam megsértette Laura Codruţa Kövesi véleményszabadsághoz és az igazságszolgáltatáshoz való jogát, mert a leváltásakor nem kapott esélyt a védekezésre.
Klaus Iohannis államfő 2018 július 9-én ültette gyakorlatba az alkotmánybíróság döntését, és menesztette Laura Codruţa Kövesit a korrupcióellenes ügyészség (DNA) éléről. A taláros testület május 30-án megállapította: az államfő alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő az államhatalmi ágak között azáltal, hogy elutasította a DNA főügyészének leváltására irányuló kormányjavaslatot, és a főügyész leváltására kötelezte az államfőt.
Az EJEB egyöntetű döntése szerint sérült Kövesi tisztességes tárgyaláshoz való joga (amelyet az Emberi Jogok Európai Egyezményének 6. cikke szavatol), valamint a véleménynyilvánítás szabadságához való joga (amelyet az Egyezmény 10. cikke ír elő). A strasbourgi bíróság megállapította: a volt főügyésznek nem állt módjában érdemben megfellebbezni a leváltására vonatkozó döntést, a fellebbezést ugyanis csak a leváltásáról szóló elnöki rendelet ellen nyújthatta volna be, menesztésének indokát - miszerint a korrupcióellenes törvények reformjának bírálata miatt kellett távoznia posztjáról - nem támadhatta meg.
A strasbourgi bíróság szerint azért sérült a véleménynyilvánítás szabadságához való joga, mert egy közérdekű téma kapcsán tett kritikus nyilatkozatai miatt váltották le. Korrupcióellenes főügyészként a feladatai közé tartozott, hogy kifejtse véleményét a bírákat és ügyészeket, ezek függetlenségét, illetve a korrupció elleni küzdelmet érintő törvénymódosításokról - állapította meg az EJEB.
A bírósági döntés szerint Kövesi idő előtti menesztése szembemegy az igazságszolgáltatás függetlenségének elvével, ugyanakkor elbátortalanította őt és más bírákat és ügyészeket attól, hogy részt vegyenek az igazságügyi reformot érintő vitákban.