Kőzetgyapotgyár épül Csíkszeredában – Hetven új munkahelyet teremtenek
Húszmillió euró értékű beruházással épít kőzetgyapot gyárat a magyarországi székhelyű Alpin Szig és Szerkezet Építőipari Kft. tulajdonában lévő romániai Mineral Insulation Kft. Csíkszeredában. A várhatóan 2026-ban elkészülő üzem a város nyugati ipari zónájában fog felépülni és mintegy hetven új munkahelyet teremt.
Új ipari létesítmény épül fel a Csíkszereda nyugati ipari zónájában található egykori bányaipari vállalat telephely helyén. A húszmillió euró értékű beruházás nyomán felépülő kőzetgyapot gyár hetven embernek ad majd munkát közvetlenül, míg beszállítókon keresztül további munkahelyeket fog teremteni. Minderről csütörtökön számolt be Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere és a beruházó Alpin Szig és Szerkezet Építőipari Kft. tulajdonos-igazgatója, Orbán Zoltán.
Mint Korodi Attila a csütörtöki, városházi sajtóeseményen elmondta: több éves egyeztetési folyamat és előkészítés után jelenthetik be, hogy Csíkszereda nyugati ipari zónájában a következő másfél évben meg fog épülni egy új gyár. A befektető a magyarországi Alpin Szig és Szerkezet Építőipari Kft., a beruházás értéke húsz millió euró, hangzott el.
A polgármester elmondta: a barnamezős beruházás közvetlenül a városban működő sörgyár melletti, egykori megyei bányaipari vállalat csíkszeredai telephelyén fog elkészülni. Hozzátette: az első egyeztetéseik körülbelül négy évvel ezelőtt voltak, amikor a beruházó jelezte, hogy érdekli Csíkszereda ipari övezete a beruházás céljából. Azóta számtalan urbanisztikai és technikai egyeztetés lezajlott, míg végül április 3-án aláírták azt a szándéknyilatkozatot, amely a beruházás támogatásáról szól.
„A városháza nagyon örül annak, hogy egy olyan húsz millió eurós magánberuházás érkezik, amelynek következtében számítások szerint körülbelül 70 munkahely jön létre. Az is nagyon fontos nekünk, hogy a barnamezős beruházás egy régi, lerobbant ipari telep helyére kerül” – fogalmazott Korodi Attila.
Orbán Zoltán a befektető vállakozás tulajdonos-igazgatója kiemelte: logisztikai szempontból nagyon előnyösnek találták Csíkszeredát a beruházásra, mint kiemelte: piaci előnyt jelent, hogy az ország központi részén helyezkedik el. Hozzátette: azt a szempontot is figyelembe vette, hogy lövétei származásúként szerette volna valamilyen formában a helyi közösséget segíteni. A tulajdonos megosztotta, hogy a kivitelezés idén nyáron kezdődik el és 2026 végére szeretnék elindítani a gyártást. Orbán Zoltán rámutatott: a közvetlenül teremtett hetven munkahely mellett a beszállítói oldalon még 30-50 munkahelyet generálhatnak majd a térségben.
Négy éve tervezik
Mint Orbán Zoltán elmondta: amikor négy évvel ezelőtt felvetődött a beruházás lehetsége, elkezdődött az orosz- ukrán háború, ami miatt megváltoztak a piaci körülmények és abbamaradt a tervezés. Másfél éve vették elő újra a projektet, a csíkszeredai városvezetés részéről pedig befogadó és támogató közegre találtak. Ezen kívül Csíkszereda volt az a település, ahol megfelelő nagyságú telket tudtak biztosítani a projekt számára, amelynek az energiaszükséglete egyébként kiemelten magas, mivel olvasztásos technikával dolgoznak, tudtuk meg.
Ahogy a tulajdonos megosztotta: az üzem 30 ezer tonnás gyártási kapacitással fog működni évente. Hozzátette: piackutatás során felmérték, hogy Romániában 130-140 ezer tonna kőzetgyapotra van szükség évente, amelyből 90 ezer tonnát állítanak elő jelenleg belföldön, a többit importból pótoják. Az igazgató azt is elmondta, hogy mérnökökre, gépkezelőkre, adminisztratív- és logisztikai személyzetre lesz majd szükségük az üzembe. Elsősorban építőipari gyakorlattal rendelkezőket várnak majd, de a leendő munkavállalók számára képzést is fog biztosítani a befektető.
(Borítókép: pixabay)
CSAK SAJÁT