Több mint félmilliárd eurónyi zöldmező beruházás fuccsolt be az elmúlt években
A legnagyobb bukta a Nokiáé volt, mely 200 millió eurót fektetett be a Kolozsvár melletti gyárába.
Az elmúlt másfél évtizedben 10 nagyértékű zöldmezős romániai beruházás bizonyult hosszú távon életképtelennek, derül ki a Ziarul Financiar összeállításából. A rövid idő alatt dugába dőlt projektek értéke meghaladja az 500 millió eurót, a megszűnt munkahelyek száma pedig az 5 ezret.
A nagy reményekkel érkező és csalódottan távozó beruházók a legtöbb esetben a hatékonyság növelésével indokolták a gyárbezárásokat.
A sort a Nokia nyitja, mely 2008-ban települt meg egy Kolozsvár melletti ipari parkban. A finn telefongyártó 200 millió eurót fektetett be Nemeszsukon. Az üzemben 2200 fő dolgozott, de nem sokáig, mivel 2011-ben a cégvezetés a termelés beszüntetése mellett döntött. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a Nokia a lehető legrosszabb pillanatban, a gazdasági válság kitörésekor vágott bele a beruházásba.
Ugyancsak 2011-ben szűnt meg a Tnuva Ilfov megyei tejgyára. Az 55 millió eurós izraeli befektetéssel létrejött cég 2007-ben jelent meg a piacon, négy év múlva pedig csődbe ment, amihez minden bizonnyal hozzájárult a világgazdasági krízis is.
A Nokiával szinte egyidőben egy másik finn vállalat, a Ruuki is gyárat épített Romániában. A 35 millió eurós befektetéssel létrehozott, fémszerkezeteket gyártó üzem Giurgiuban volt, 100-nál több embert foglalkoztatott. 2014-ben az anyacég úgy döntött, hogy tetőfedő anyagok gyártására szűkíti a tevékenységét, aminek egyik áldozata a romániai üzem volt.
A ciprusi tulajdonban levő Alison Hayes 1994-ben nyitott egy üzemet Ialomița megyében. A 25 millió eurós befektetéssel létrehozott üzem 350 dolgozónak adott munkát. A gyárat 2017-ben számolták fel a tulajdonosok, a csökkenő megrendelésekre hivatkozva.
A magyar Masterplast 2012-ben Háromszéken létesített üzemet, melyben közel 100 fő dolgozott. Hat év múlva a beruházó beszüntette a termelést, a gyár kedvezőtlen elhelyezkedésére hivatkozva.
Az Ara Shoes 1998 óta két, összesen 20 millió eurós befektetéssel létesített cipőgyárat működtetett Bihar megyében. A német tulajdonban levő vállalat legjobb éveiben 1000-nél több embert foglalkoztatott. Az első gyárat 2020-ban zárták be, a másodikat két évre rá, a tulajdonos más országokba helyezte át a termelést. Ez a cipőgyártás hazai leépülésének folyamatába illeszkedett, aminek fő oka a termelési költségek növekedése volt.
Tavaly két gyárbezárásra tavaly került sor, a Leoni marosludasi és a Clariant olténiai egysége húzta le a rolót. Előbbiben 200 fő gyártott autóalkatrészeket, utóbbiban 120 dolgozó bioetanolt. A Leoni a csökkenő megrendelések miatt zárta be az üzemét, míg a Clariantnál a termelés nem volt kifizetődő.
Még csak januárt írunk, de már idén is sor került két gyárbezárásra. A Brandl 2005 óta működő nagyszebeni gyárában 200 munkahely szűnt meg, a Haier Tech Prahova megyei üzemében 500-nál többen veszítették el az állásukat. Az autóalkatrészeket gyártó Brandl és a hűtőszekrényeket összeszerelő Haier is a nehéz piaci helyzettel indokolta a termelés leállítását.