Tizenhét százalékkal több pénzből gazdálkodik idén Marosvásárhely
Ismertették a 2021-es évre vonatkozó költségvetés-tervezetet Marosvásárhelyen szerdán. Soós Zoltán polgármester és Ionela Ciotlăuş tanácsadó a sajtótájékoztatón mutatta be a 492 millió lejes büdzsé tervezetét.
A Hivatalos Közlönyben március 9-én hagyták jóvá és tették közzé a 2021-es éves állami költségvetést, ezt követően a helyi önkormányzatok is összeállították büdzsétervezetüket. Szerdán Marosvásárhely idei költségvetés-tervezetét ismerhettük meg, amelyet április 8-ig közvitára bocsátottak.
„A tervezetet közvitára és nyilvános konzultációra közzétettük a hivatal honlapján, majd a helyi tanács elé terjesztjük jóváhagyásra. Az idei költségvetés felépítése az uniós alapok lehívására, az oktatásra, az infrastruktúra fejlesztésére és az életminőség növelésére fekteti a hangsúlyt” – ismertette a polgármester.
Mint mondta, a 2021-re előkészített költségvetés 492 674 113 lej, ez 17 százalékkal több, mint a tavalyra előrevetített büdzsé. A Marosvásárhelyi Helyi Tanács által jóváhagyott adópolitika alapján a helyi költségvetésben előirányzott összegeket a vissza nem térítendő, külső alapokból származó forrásokból befolyó pénzekre, az állami költségvetésből érkező támogatásokra, illetve a további vissza nem térítendő alapokra osztották fel.
„A javasolt többéves beruházási költségvetés 142 millió lej, amely magában foglalja a kötelezettségvállalási hiteleket, valamint a költségvetési hiteleket is” – mutatott rá a polgármester.
Fókuszban az oktatás, az infrastruktúra és a „zöld város”
Soós Zoltán hangsúlyozta, hogy idén az oktatásba még többet fektetnek be, hogy a marosvásárhelyi iskolák megfeleljenek a 21. századi követelményeknek, megemlítette továbbá a játszóterek kialakítását és felújítását, a kampányban is megfogalmazott „zöld város” létrehozását a zöldövezetek létesítése révén, valamint a tömbházak rehabilitációját is. A polgármester elmondása alapján idén az uniós alapok lehívására is nagyobb hangsúlyt szeretnének fektetni.
A 2021-es évi beruházási költségvetés 142 millió lejt foglal magába (a kötelezettségvállalási hitelekkel együtt):
- 40 millió lej / 28% kikapcsolódásra (sport, pihenés és szabadidő);
- 28 millió lej / 20% lakásrendszer fejlesztésére;
- 25 millió lej / 18% tömegközlekedésre;
- 17 millió lej / 12% utcai infrastruktúrára;
- 17 millió lej / 12% közszolgáltatásokra;
- 9 millió lej / 6% oktatásra;
- 6 millió lej / 4% köztisztaságra.
A javítási költségvetés 41 millió lejt tesz ki a kötelezettségvállalási hitelekkel együtt:
- 15 millió lej / 37% közúti infrastruktúra;
- 13 millió lej / közszolgáltatások;
- 10 millió lej / 24% oktatás;
- 3 millió lej / kikapcsolódás.
Az erre az évre vonatkozó európai uniós alapokat illetően a kötelezettségvállalási hitelekkel együtt a következőképpen alakul a tervezet felosztása:
- 297 millió lej / 51,2% tömegközlekedés;
- 157 millió lej / 27% oktatás;
- 83 millió lej / 14,3% városi övezeti beruházások;
- 14 millió lej / 2,4% ökologizálás;
- 14 millió lej 2,4% közúti infrastruktúra;
- 9 millió lej / 1,55% lakásalapok;
- 6 millió lej / 1% egyéb projektek.
Az érdekelt polgárok 2021. április 8-ig tehetnek javaslatokat a költségvetés-tervezetre vonatkozóan az infopublic@tirgumures.ro e-mail címen és az intézmény székhelyén (Győzelem tér 3. szám) a következő pontosítással: „A Gazdasági Igazgatóság figyelmébe, A 2021-es helyi költségvetés-tervezetre vonatkozóan” olvasható a Bel-és külkapcsolati osztály tájékoztatójában.
(Címlapkép: Mariș Cristian Daniel)
CSAK SAJÁT