Tavaly a romániai háztartások költötték összkiadásaikból a legtöbbet élelmiszerekre az unióban
Románia 2020-ban is az első helyen állt az Európai Unióban (EU) az élelmiszerekkel és alkoholmentes italokkal járó költségeknek a háztartások összkiadásán belüli súlyát tekintve – derült ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.
Az elmúlt évben az Európai Unió tagállamaiban átlagban a fogyasztási kiadások 14,8 százalékát vitték el az élelmiszerek és alkoholmentes italok (2019-ben ez az arány még 13 százalék volt). Romániában volt a legnagyobb az élelmiszerek súlya a háztartások összkiadásán belül, a 2019-es 26 százalékról 2020-ban 26,4 százalékra nőtt.
A kiadások nagy százaléka ment el élelmiszerre Litvániában (21,7 százalék), Észtországban (21,6 százalék) és Horvátországban (21,4 százalék) is. Ugyanakkor mindössze két olyan uniós tagállam van, amelyben az összkiadások kevesebb mint 10 százalékát vitték el az élelmiszerek: Luxemburg (9,5 százalék) és Írország (9,8 százalék).
A lakásfenntartásra, háztartási energiára fordított kiadások arányát tekintve ellenben Románia jobban áll a tagországok többségénél. A tagállamok nagy részében és az Európai Unióban is enne a tételnek van a legnagyobb súlya a fogyasztási kiadásokban. Arányaiban Szlovákiában, (30,7 százalék), Finnországban (30,5 százalék) és Dániában (28,9 százalék) költöttek erre a legtöbbet, illetve Litvániában (15,5 százalék), Máltán (16,8 százalék), Cipruson (18 százalék) és Romániában (18,8 százalék) a legkevesebbet.
Uniós viszonylatban a lakásfenntartási költségeknek a végső fogyasztási kiadásokon belüli aránya 25,7 százalékot tett ki 2020-ban, ami 2,2 százalékpontos növekedést jelent az előző évhez képest. Ezt követik az élelmiszerekre és alkoholmentes italokra fordított kiadások 14,8 százalék-kal, ami 1,8 százalék-kal több 2019-hez viszonyítva. Az Eurostat a koronavírus-járvány miatt elrendelt karantén- és egyéb korlátozó intézkedésekkel magyarázza a növekedést.
Kapcsolódó
A korlátozások más költségekre is kihatottak, például a vendéglátással és szálláshely-szolgáltatással kapcsolatos kiadásokra, amelyeknek a végső fogyasztási kiadásokon belüli aránya 2020-ban 2,7 százalékponttal 6 százalékra esett vissza. Ugyanezen okból csökkentek a közlekedéssel, illetve a kultúrával és szórakozással járó kiadások is, 1,5, illetve 0,9 százalékponttal.
CSAK SAJÁT