Rabszolgamunkával, aprópénzért gyártják a luxusmárkák méregdrága divatcuccait

A Dior a beszállítónak kifizetett ár 49-szereséért forgalmazza az egyik termékét.

Kizsákmányolt dolgozók gyártják a divatipar luxustermékeit, melyeket a megrendelők a beszerzési ár sokszorosáért adnak el a gazdag vásárlóknak. Erre a következtetésre jutottak a milánói ügyészek, akik az elmúlt hónapokban az LVHM Dior beszállítóinál vizsgálódtak.Fotó: Facebook/Dior

A vizsgálat során kiderült, a munkások a gyárban aludtak, hogy minél zökkenőmentesebb legyen a termelés, írja az economedia.ro. A cégek áramfogyasztása azt mutatta, hogy éjjel és hivatalos szabadnapokon sem állt le a munka.  

A vizsgált beszállítók kínai tulajdonban vannak, s javarészt kínai munkásokkal dolgoznak, egy részüknek nem volt munkavállalási engedélyük. Az ügyészek úgy találták, hogy a szóban forgó cégek a minimális munkavédelmi szabályokat sem tartották be.

A Dior 57 dollárt fizetett az egyik beszállítónak a női táskák darabjáért, melyeket közel 49-szeres áron, 2780 dollárért árult. Az 57 dollár a munkadíj volt, amihez hozzájönnek a táskákhoz felhasznált alapanyagok.

Hasonló rendellenességekre derült fény a Giorgio Armani esetében is, mely szintén nem ellenőrizte megfelelően a beszállítóit. Kiderült, hogy az olasz divatipari cég 99 dolláros önköltségi áron szerzi be azt a táskát, melyet 1900 dollárért értékesít a márkaboltjaiban.

„Nem esetszerű jelenségről van szó, mely egyes terméksorozatokat érint, hanem egy általános és folyamatos gyártási módszerről” – áll a vizsgálat eredményeit rögzítő bírósági jelentésben.

Az LVHM, saját jelentése szerint 2023-ban 1725 alkalommal ellenőrizte az alvállalkozóit és a beszállítóit, a közelmúltban lezárult vizsgálat fényében elég felületesen. A cég tulajdonosa a világ harmadik leggazdagabb embere, a francia Bernard Arnault.  

Kapcsolódók

Kimaradt?