Olaszországban és Görögországban gyenge a cseresznyetermés, jó évre számítanak a hazai termesztők

Románia az Európai Unió hatodik legnagyobb termelője, 40 ezer tonna körüli cseresznyeterméssel.

A cseresznyéről, pontosabban a cseresznyevirágzásról a legtöbb embernek Japán jut eszébe, azonban a Felkelő Nap Országa nem tartozik a világ jelentős cseresznyetermesztői közé. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) adatai szerint 2021-ben Romániában kb. 40 ezer tonna cseresznye termett, míg a távol-keleti szigetországban ennek kevesebb, mint egyharmada.Fotó: Pixabay

Románia a világ 15. legnagyobb termesztője, írja a Ziarul Financiar (ZF) gazdasági napilap. A ranglistát toronymagasan Törökország vezeti, ahol két éve 690 ezer tonnát takarítottak be ebből a gyümölcsből. A dobogóra az Egyesült Államok és Chile fér még fel 343 ezer, illetve 325 ezer tonnával.

A legnagyobb európai termelő a világranglistán a 6. helyen álló Spanyolország, 125 ezer tonnával. Romániát Olaszország, Görögország, Ukrajna, Lengyelország, Oroszország, Bulgária és Szíria előzi még meg, utánuk pedig Kína következik.

A hivatalos statisztikák szerint az országban 5,35 millió cseresznyefa nő. A szakemberek szerint idehaza a gyümölcsök közül a cseresznye termesztése a leginkább jövedelmező. Ennek az egyik oka, hogy viszonylag ellenálló a kései fagyokkal szemben, ugyanakkor a piacon elsőként megjelenő friss gyümölcsök közé tartozik.

„Idén jó lesz a termés, hasonló a tavalyihoz. A betakarítás 12-15 napot késett, mert bár a tél enyhe volt, a tavasz hűvös és szeszélyes” – nyilatkozta a ZF-nek egy Ilfov megyei termesztő.

Egy másik termesztő elmondása szerint a legjobban a keserű cseresznye termesztése éri meg, mert a nagybani kereskedők ezért fizetik a legmagasabb felvásárlási árat.

A gazdák arra számítanak, hogy idén 25 lej körüli átlagáron adhatnak túl a termésen. A hazai árakat felfelé nyomja, hogy Olaszországban, Görögországban és Bulgáriában, a tavaszi esők miatt a vártnál kisebb lett a termés.

Kapcsolódók

Kimaradt?