OECD-főtitkár: Románia nagyon jól teljesített az elmúlt évtizedben

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára, Mathias Cormann jelenlétében mutatták be pénteken a kormánypalotában az OECD jelentését Románia gazdasági helyzetéről (Economic Survey of Romania).

Mathias Cormann és Nicolae Ciucă sajtótájékoztatója | Fotó: AgerpresAz eseményen Nicolae Ciucă miniszterelnök üdvözölte Mathias Cormannt, emlékeztetve arra, hogy két nappal ezelőtt, az OECD tanácsának január 25–26-i ülésén eldőlt, hogy Románia elkezdheti a csatlakozási tárgyalásokat a nemzetközi szervezettel. A kormányfő megköszönte a főtitkárnak az OECD bővítésére tett erőfeszítéseit.

Nicolae Ciucă elmondta, a nemzetközi szervezethez való csatlakozást előkészítő tárcaközi bizottság január 26-án megerősítette Románia elkötelezettségét az OECD alapdokumentumaiban rögzített elvek, értékek és normák mellett. Hangsúlyozta, hogy Románia a csatlakozás nyolc feltételéből eddig már hatot teljesített. A kormányfő rámutatott, hogy a Románia gazdasági helyzetéről szóló jelentés Bukarest és az OCDE közös projektjeinek egyike. „A tanulmány Románia társadalmi-gazdasági valóságának többdimenziós röntgenfelvétele. Rendkívül hasznos tanácsokat nyújt a döntéshozók számára az intelligens, fenntartható és inkluzív fejlődést és jólétet célzó intézkedések végrehajtásához” – nyilatkozta a miniszterelnök.

Ciucă elmondta, hogy a jelentés első része a legfontosabb romániai szakpolitikai kilátásokat tárgyalja, beleértve a makrogazdasági helyzet és a középtávú fejlemények áttekintését, különös tekintettel a világjárványra és a pandémia gazdaságra gyakorolt hatásaira. A dokumentum kitér Románia országos helyreállítási tervére is, amelyik az OECD szakértői szerint „helyesen állította fel a legsürgősebb befektetések prioritáslistáját”.

Az eseményen Mathias Cormann kijelentette, hogy Románia „nagyon jól teljesített” az elmúlt évtizedben, de „még mindig vannak olyan területek, ahol további munkára van szükség”. A jelentés ismertetése előtt az OECD főtitkára méltatta az ország gazdasági előrelépéseit, és meggyőződését fejezte ki, hogy a nemzetközi szervezettel együttműködve Románia tovább haladhat a fejlődés útján.

Az OECD főtitkára remélte, hogy Románia a lehető leggyorsabban lezárja a csatlakozási tárgyalásait a szervezettel. Mathias Cormann értékelése szerint az ország már eleget tesz egy sor OECD-követelménynek. Elmondta, hogy a továbbiakban a nemzetközi szervezet technikai bizottságai gondosan elemezni fogják azokat a romániai szakpolitikákat és gyakorlatokat, amelyeken véleményünk szerint javítani lehetne és kellene.

Mathias Cormann kijelentette, hogy Romániának alaposan meg kell vizsgálnia a gazdasági helyzetéről készült, pénteken ismertetett OECD-jelentésben problémásként megjelölt területeket. Hozzátette: a nemzetközi szervezet továbbra is együtt fog működni a román kormánnyal annak érdekében, hogy előrelépések történjenek ezeken a területeken.

A sajtótájékoztatón az OECD főtitkára kitért arra is, hogy Románia lakosságának átoltottsága az egyik legalacsonyabb az Európai Unióban, mindössze 41 százalék a teljeskörűen beoltottak aránya. Szerinte a lakosság immunizálásának felgyorsítását elsősorban vidéken még sürgőssebbé teszi a koronavírus omikron variánsának a megjelenése. Mathias Cormann azt javasolta: Románia fontolja meg a Covid-igazolvány bevezetésének kiterjesztését több tevékenységre és esetleg bizonyos szakmákra.

Kapcsolódók

Kimaradt?