Nőtt az ipari termelés, de az infláció is az év első két hónapjában

Januárban 1,1 százalékkal nőtt a román ipari termelés a tavalyi év első hónapjához mérten mind a nyers, mind a szezonálisan és naptárhatással kiigazított érték szerint - közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet. Februárban 8,53 százalékra nőtt az éves inflációs ráta a januárban jegyzett 8,35 százalék után.

Tavaly januárhoz képest a feldolgozóipar kibocsátása 1,5 százalékkal nőtt, a bányaiparé 1,2 százalékkal bővült, ugyanakkor a villamosenergia, hőenergia, gáz termelése és szolgáltatása 1,2 százalékkal csökkent.

Decemberhez képest az ipari termelés a nyers adatok szerint 1,2 százalékkal csökkent, ugyanakkor a szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint 2,9 százalékkal nőtt. A statisztikai intézet szintén hétfőn közölte, hogy januárban az új ipari megrendelések csaknem 21 százalékkal nőttek a tavalyi év első hónapjához mérten.

Két év csökkenés után tavaly egész évben 7,1 százalékkal nőtt a nyers adatok szerint a román ipari termelés 2020-hoz mérten, miután 2020-ban 9,2 százalékkal, 2019-ben pedig 2,3 százalékkal mérséklődött éves összevetésben. Az ipar kibocsátása a román GDP mintegy 20 százalékát adja, tavaly az 5,9 százalékos gazdasági növekedésnek a második legfontosabb hajtóereje volt a belföldi fogyasztás után.

8,53 százalékra nőtt az infláció éves összevetésben

Februárban 8,53 százalékra nőtt az éves inflációs ráta a januárban jegyzett 8,35 százalék után. Éves szinten februárban a nem élelmiszerek 9,33 százalékkal drágultak, az élelmiszerek 8,84 százalékkal kerültek többe, míg a szolgáltatások fogyasztói árindexe 6,08 százalék volt.A kép illusztráció | Fotó: Agerpres

Legnagyobb mértékben, 45 százalékkal a gáz drágult, az üzemanyag 27 százalékkal került többe, míg a távhőért 21 százalékkal kellett többet fizetnie a lakosságnak. A villamosenergia csaknem 8 százalékkal olcsóbb lett a hatósági árkorlátozásoknak köszönhetően.

Januárhoz képest a havi infláció 0,58 százalék volt. A nemzeti bank február közepén jelentősen emelte az idei inflációs előrejelzését: az idei év végén 9,6 százalékos fogyasztói árindexre számítanak a korábban közölt 5,9 százalék helyett. A második és a harmadik negyedévben kétszámjegyű inflációra számít a jegybank, a második negyedév végén 11,2 százalékra, a harmadik negyedév végén pedig 10,2 százalékra.

A jegybank február 10-én 50 bázisponttal 2,50 százalékra emelte az alapkamatot. Legutóbb január elején növelték 25 bázisponttal az irányadó kamatot 2 százalékra.

Kapcsolódók

Kimaradt?