Nincs megtartó erejük az építőipari béreknek

A hivatalos statisztikák azt mutatják, hogy a tavalyi év folyamán több mint 20 ezer fővel csökkent az építőiparban dolgozók száma.

Az ágazati bérekre adott adókedvezmény ellenére csökkent tavaly az építőiparban dolgozók száma, írja a Ziarul Financiar. Az Országos Cégnyilvántartó (ONRC) adatai szerint 2021-ben még 444 045 fő dolgozott az építőiparban, tavaly azonban már csak 423 491. Ez elmarad a 2020-as létszámtól is, mely 426 837 volt.Fotó: Agerpres

Tavaly az ágazatban tevékenykedő cégek száma is visszaesett, 96 508-ról 92 113-ra. Az árbevétel ellenben tekintélyes arányban nőtt, 139,8 milliárd lejről 162,9 milliárdra, ami nagyrészt a drágulások számlájára írható.

Az idei év felemásan alakult az építőipar számára. Az év  első hónapjában 7 százalékos növekedést ért el, azonban ez kizárólag az állam által finanszírozott infrastrukturális beruházásoknak köszönhető, a lakásépítés terén 12 százalékos volt a visszaesés 2022 azonos időszakához képest.

„Egy építési cég számára a legnagyobb nehézséget a szakképzett munkaerő jelenti, ami krónikus problémává vált. A szakiskolák szinte teljes hiánya, az igényesség hiánya a képzésben, beleértve az egyetemeket is, valamint a képzettségre és a szakértelemre való igény hiánya azt bizonyítják, hogy az oktatás jelenleg nem jelent prioritást a fiatalok számára” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Mircea Bulboacă, a nagyszebeni CON-A tulajdonosa.

„Egész Kelet-, Közép- és Nyugat-Európában stagnálás van a beruházások és az építőanyagok iránti kereslet tekintetében. A romániai piac kivárási periódusban van” – nyilatkozta Adrian Garofeanu, a szigetelőanyagokat gyártó Knauf Insulation vezérigazgatója. Véleménye szerint az elkövetkező hónapokban fellendülés várható, főleg az épületfelújítások terén.

Az építőipar számára nagy kihívást jelent majd, ha a kormány részben megszünteti az ágazat adókedvezményeit. Jelenleg a dolgozók bére után sem személyi jövedelemadót, sem egészségbiztosítási hozzájárulást, sem kötelező magánnyugdíj-pénztári hozzájárulást nem kell fizetni. A tervek szerint az egészségbiztosítási hozzájárulás fizetése alóli felmentés megszűnik, ami, ha a munkáltató nem kompenzálja, 10 százalékos bércsökkenéssel fog járni.Az ágazati bruttó minimálbér 4 ezer lej, miközben az országos minimálbér csak 3 ezer.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?