Negatívan reagált a tőzsde a „szélsőjobboldali jelölt kiugró eredményére”

A tőzsde negatívan reagált a választási eredményekre, és a volatilitás egészen az elnökválasztás második fordulójáig fennmaradhat, azonban pánikról nem beszélhetünk – állítják az Agerpres hírügynökség által hétfőn megkérdezett brókerek.

A befektetők aggódnak, elővigyázatosak, a második forduló után tisztázódik a helyzet, akkor derül ki milyen irányba tart a piac.A volatilitás egészen az elnökválasztás második fordulójáig fennmaradhat | Fotó: Pexels

„Ami most történik, az a választási eredmények és a befektetők aggodalmainak következménye azzal kapcsolatban, hogy mi fog történni a második fordulóban. Egyértelmű, hogy a második forduló után világosabbá válik a helyzet, láthatóvá válik, milyen irányba halad az ország gazdasága, és mi fog történni. A befektetők aggodalma abból fakad, hogy a választások eredményétől függően a nemzetközi piacok, különösen a nemzetközi finanszírozók részéről reakció várható. Jelenleg tehát amit a piacon látunk, az inkább elővigyázatosság a befektetők részéről. Várakoznak. Úgy gondolom, hogy a következő két hétben is hasonló volatilitásra számíthatunk. Lesznek napok, mint a mai, amikor csökkenések lesznek, de lehetnek korrekciók is, ha a csökkenések folytatódnak, és zöld napokat is láthatunk. Az azonban biztos, hogy két hét múlva, a választás második fordulója után világosabb lesz az irány, és akkor már tudni fogjuk, merre halad a piac is” – magyarázta Ovidiu-Lucian Isac, az Estinvest vezérigazgatója.

Antonio Oroian, a Goldring brókere szerint jelenleg a választási eredményekre adott negatív reakció látható, „különösen a szélsőjobboldali jelölt viszonylag magas eredményének tükrében.”

„Mindezek ellenére, figyelembe véve a kereskedési volumeneket, legalábbis egyelőre nem beszélhetünk pánikról a befektetők körében. Ennek ellenére újra politikai instabilitásba kerülhetünk, ha figyelembe vesszük a kormánykoalícióban tapasztalható feszültségeket, és ez az instabilitás sem a fiskális-költségvetési problémák megoldásában, sem a külföldi befektetők és hitelminősítő ügynökségek általi megítélésben nem segít bennünket” – hangsúlyozta Antonio Oroian.

Alin Brendea, a Prime Transaction tőzsdei elemzője szerint a piaci reakció negatív volt, de mérsékelt.
„A hazai tőzsde első reakciója az elnökválasztás első fordulójának eredményeire negatív volt, de mérsékelt. Az első másfél óra után az indexek körülbelül 1,5%-ot veszítettek, ellentétben az európai tőzsdékkel, amelyek enyhe emelkedést mutattak. A kereskedési érték magasabb volt az elmúlt ülésekhez képest, de ennek körülbelül 50%-át a Transilvania Bank részvényei tették ki. Nagyfokú óvatosság tapasztalható a piacon, a befektetők próbálják értékelni a politikai színtér új valóságait. Bármilyen jel arra vonatkozóan, hogy Románia eltávolodhat az Európai Uniótól vagy a NATO-tól, negatívan befolyásolhatja a piaci hangulatot egy olyan gazdaságban, amely még mindig nagymértékben függ a külföldi befektetésektől és az uniós alapoktól pénzügyi egyensúlyának és gazdasági növekedésének fenntartása érdekében” – mondta Alin Brendea.

A Bukaresti Értéktőzsde (BVB) hétfőn valamennyi index esetében csökkenéssel nyitotta meg a kereskedést, a forgalom pedig 26,46 millió lej (5,3 millió euró) volt 35 perccel a kereskedés kezdete után. A tőzsdeindexek 1,38% és 2,11% közötti esést mutattak.
12:30-kor a főindex, a BET – amely a 20 leglikvidebb vállalat teljesítményét tükrözi – 1,76%-os csökkenést regisztrált, míg a legnagyobb esést a BET-FI index mutatta, amely a pénzügyi befektetési társaságok (SIF-ek) alakulását tükrözi – ez 3,22% volt. A tőzsdei kereskedés volumene meghaladta a 64,54 millió lejt (12,96 millió euró).

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?