banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Nagy-Bege Zoltán: védőháló kell az energiaszegénység ellen

A villanyáram és a földgáz lakossági árának korlátozása nem fenntartható intézkedés – jelentette ki az Erdély TV 24plusz című műsorában Nagy-Bege Zoltán energiaügyi szakértő. Az Országos Energiaszabályozó Hatóság korábbi helyettes vezetője szerint azonosítani kellene a valóban rászoruló, kiszolgáltatott fogyasztókat, de a kormánynak a szállító- és elosztó kapacitások bővítésére kellene hangsúlyt fektetnie annak érdekében, hogy a nyugati olcsó energia előnyeit a romániai állampolgárok is élvezhessék. Szerinte a néhány nap múlva induló Zöld ház programnak is elsősorban azoknak kellene segítséget nyújtania, akik energiaszegénységben élnek.

„Azonosítani kell azokat a rétegeket, amelyek valóban rászorulnak a támogatásra, és azokat, akiknek nem feltétlenül van szükségük támogatásra, tehát nincs miért rájuk erőltetni a lehetséges ársapkát” – jelentette ki Nagy-Bege Zoltán energiaügyi szakértő a 24pluszban. Hozzáteszi, érti, hogy választási év van és minden szavazat fontos, de pontosan emiatt nem tartja valószínűnek, hogy ebben a formában 2025 április elseje után folytatódna ez az ársapka.

Az Országos Energiaszabályozó Hatóság korábbi helyettes vezetője az energiaügyi miniszter azon bejelentésére reagált, miszerint 2025 márciusa után is megmaradhat a villanyáram és a földgáz lakossági árának korlátozása. „Magyarázza meg nekem valaki, ha egy olyan családban, ahol esetleg több ezer lejes jövedelemforrás van havonta, miért kellene 50 vagy 100 lej támogatást nyújtani egy villamosenergia vagy egy földgázszámlára, olyan körülmények között, hogy több millió olyan háztartás van Romániában, amelyek azt az 50 vagy 100 lejt nem tudják előteremteni a havi energiaszámlájuknak a fizetésére” – méltatlankodott Nagy-Bege Zoltán, aki szerint egy ilyen intézkedés nem fenntartható.

A szakértő nem hiszi, hogy erre van erőforrás az állami költségvetésben, vagy ha van, akkor sokkal produktívabb dolgokra is lehetne elkölteni ezt a pénzt. „Abból a pénzből rengeteg olyan beruházást lehetett volna megvalósítani, ami esetleg munkahelyet teremt, vagy különböző bevételeket generál az államháztartásnak” – fogalmazott Nagy-Bege Zoltán. Rámutatott arra is, hogy az Európai Bizottság már nem olyan elnéző az ilyen típusú kompenzációkat illetően, mint a válság első éveiben. „Románia az utolsó országok között maradt, amelyik támogatást kap, vagy valamilyen szintű támogatást nyújt a széles rétegeknek. Inkább arra lenne szükség, hogy azonosítsuk a valóban rászoruló családokat, és számukra kidolgozni egy olyan mechanizmust, ami a továbbiakban rájuk nézve fontos” – magyarázta Nagy-Bege Zoltán.

A néhány nap múlva induló Zöld ház programmal kapcsolatosan kijelentette, elsősorban azoknak kellene segítséget nyújtani, akiknek energiagondjaik vannak. „Egyértelműen ez pár tízezer, vagy esetleg pár százezer háztartásnak jelent megoldást, viszont Romániában tízmillió háztartásnak van energiaszámlája, és több százezer vállalkozásnak vannak energiagondjai. Tehát olyan megoldásokat kell találni, amelyek nemcsak bizonyos réteget, hanem a háztartások és a vállalkozások zömét célozzák meg, és jelentenék számukra a megoldást” – fogalmazott az Erdély TV politikai-közéleti műsorának nyilatkozó energiaügyi szakértő.

(Nyitókép: Agerpres)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?