Minőségi magyar vetőmagokat mutattak be a székelyföldi gazdáknak

A magyarországi MATE (Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) Agrárcsoport szakemberei a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete (SZGE) szervezésében háromnapos vetőmagkaraván keretében több székelyföldi helyszínen is bemutatták, ismertették vetőmagkínálatukat a helyi gazdáknak, akik kiemelt érdeklődést mutattak a felhozatal iránt.

Csíkszeredában szerdán a Magyar Ügyek Házában tartották meg az eseményt, ahol szó volt az agrárcsoport által nemesített vetőmagokról – főleg gabona és burgonya –, de megtudtuk, hogy gyümölcsoltványokat és bogyós szaporítóanyagokat is nemesítenek.

Több székelyföldi telepüélésen is bemutatták a felhozatalt | Fotó: Létai Tibor

A vetőmagkaraván szerdai csíkszeredai állomásán szó esett a magyar nemesítésű vetőmagok fontosságáról és a gazdálkodók lehetőségeiről a korszerű mezőgazdasági technológiák alkalmazásában. Az érdeklődők Tóth Tibor MATE Agrárcsoport – Gabonakutató Nonprofit Kft. ügyvezető igazgató, Dr. Nagy Zoltán termékfejlesztési igazgató, valamint Süliné Faragó Erzsébet kereskedelmi vezető prezentációit hallgathatták meg.

A háromnapos esemény keretében a hargitai megyeszékhely mellett bemutatók zajlottak Marosvásárhelyen, Gyergyóditróban, Felsőcsernátonban és Nagybaconban is – jegyezte meg Antalka Zsolt. Az SZGE rendezvényszervezője rámutatott: a MATE Agrárcsoport a Magyarországon nemesített vetőmagfajtáit, valamint azok elérhetőségeit ismerteti a székelyföldi gazdákkal, akik akár kedvezményesen is hozzájuthatnak a felhozatalhoz.

Érdeklődésünkre Tóth Tibor hangsúlyozta a magyar vetőmagok genetikai hátterének jelentőségét. „A MATE Agrárcsoport újraszervezte a rendelkezésre álló genetikai állományát, így nemcsak a magyarországi, hanem a Kárpát-medencei gazdák számára is elérhetővé váltak a kiváló szaporítóanyagok. Minden székelyföldi helyszínen nagy volt az érdeklődés a kínálatunkban szereplő vetőmagok iránt. Célunk, hogy a kiváló szaporítóanyagok eljussanak tágabb hazánk gazdáihoz is, és ebben nagy támogatónk a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete” – mondta az ügyvezető igazgató.

A szakember kiemelte, hogy a szántóföldi növénytermesztés területén széles spektrumú a kínálatuk, amely magában foglalja a kalászosokat, a hibrid vetőmagokat, valamint a burgonyát és a gyümölcsoltványokat is.

Kalászosokat, burgonyát, de még gyümölcsoltávonyokat is hoztak | Illusztráció: Pexels

Kérdésünkre, hogy a magyarországi körülmények között nemesített vetőmagok megfelelnek-e a zordabb székelyföldi klímának, Tóth Tibor kifejtette: nagyon fontos, hogy a gazdák olyan fajtákat válasszanak, amelyek megfelelnek az adott térség klimatikus viszonyainak. Szerencsére már kialakult kapcsolatunk a vidékkel: két forgalmazónk is értékesít itt vetőmagot, és az elmúlt időszakban öt kalászos kísérletet állítottunk be. Ugyanakkor elengedhetetlen a talaj- és a klimatikus viszonyok alapos vizsgálata a legmegfelelőbb fajták kiválasztásához. Ebben partnerek vagyunk, hiszen célunk, hogy agronómiai tudásunkat és tapasztalatainkat megosszuk az itteni gazdákkal. Kínálatunk rendkívül széles, így szinte biztos, hogy minden gazda megtalálja a számára legmegfelelőbb szaporítóanyagot, de a helyi adottságok figyelembevétele kulcsfontosságú – nyomatékosította a szakember.

Az előadások során többek között elhangzott: a magyar vetőmagok nemcsak érzelmi okokból fontosak a határon túli gazdák számára, hanem azért is, mert a minőségük és alkalmazkodóképességük miatt versenyképesek a piacon. Az agrárcsoport célja nem csupán a vetőmagok értékesítése, hanem a gazdák

támogatása is az optimális termesztéstechnológia kiválasztásában, hogy a lehető legjobb terméseredményt érjék el.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?