banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Külföldön terjeszkedne a román esőcsináló cég

Az alkalmazott technológia állítólag 60-70 százalékkal növeli a felhők által leadott csapadékmennyiséget.

Öt éve foglalkozik esőcsinálással az Intervenții Active în Atmosferă SA nevű cég. A részvénytársaság tevékenysége nem holmi misztikus hókusz-pókusz, tudományosan megalapozott módszerrel próbálják növelni a csapadékmennyiséget.Fotó: Pixabay

A mesterséges esőcsinálás az úgynevezett felhőetetéses technológián alapul, melynek során ezüst-jodidot juttatnak a felhőkbe, ami megkönnyíti a vízgőz lecsapódását, s ezáltal a csapadékképződést. Ennek a technológiának előfeltétele a felhők megléte, a semmiből nem képes esőt létrehozni.

A részvénytársaság a közelmúltban egy speciálisan felszerelt repülőgépet szerzett be az Egyesült Államokból, melyet felhőetetésre fognak használni, adta hírül az economica.net gazdasági hírportál. Ennek a törzsére ezüst-jodidot vagy kalcium-kloridot tartalmazó töltényeket erősítenek, melyek meggyújtva, ezeket az anyagokat füst formájában a felhőbe juttatják.

„A pilóta hozza működésbe a füstbombákat. Ezek rudacskák, melyek fáklyaként égnek, füstöt bocsátva ki, ami lecsapódási magokat hoz létre a felhőben” – nyilatkozta Ionuț Lazăr, a céggel szorosan együttműködő állami intézményt, a Jégesőmegelőző és Csapadéknövelő Országos Rendszert Működtető Hatóság (AASNACP) részlegvezető igazgatója. A repülőgép a közeljövőben érkezik meg az országba.

Állítása szerint több országgal tárgyalnak a technológia ottani alkalmazásáról. „Sok országból kaptunk megkeresést a csapadékmennyiség növelésére. Ezek egyike Törökország, mellyel nagyon előrehaladott megbeszéléseket folytatunk. Jelen pillanatban Olaszországgal is folynak tárgyalások. (…) Marokkóból is érkezett hivatalos küldöttség Romániába” – idézi az economica.net Ionuț Lazărt. Az igazgató azt mondja, az eddigi, több helyszínen lefolytatott kísérletek során a lehullott csapadék mennyisége 60-70 százalékkal nőtt a felhőetetési technológiának köszönhetően.

Mindeközben az ugyanazon cég által végzett jégeső-elhárítás idehaza a viták kereszttüzében áll. A közelmúltban Prahova megyében, a helyi mezőgazdasági termelők nyomására a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium felfüggesztette a jégeső-elhárító rakéták használatát.

Korábban több moldvai megyéből is hasonló kérelemmel álltak elő a gazdák, arra hivatkozva, hogy a jégesőt megelőzni hivatott rakéták miatt csökken a csapadék mennyisége.

Az Intervenții Active în Atmosferă 50-nél több alkalmazottat foglalkoztat, főleg fizikusokat, mérnököket, meteorológusokat és klimatológusokat. A cég tavalyi árbevétele 142,1 millió lej volt.

 

Kapcsolódók

Kimaradt?