Közel 300 embert bocsátanak el a legnagyobb hazai hajógyárból
Júniusban már elküldtek az év végéig szóló kényszerszabadságra több mint 1000 dolgozót.
Kollektív leépítésre kerül sor a Damen Shipyard Mangaliánál, írja az economica.net. “Kevesebb a beérkező pénz, mint a kimenő. Nagyon igyekeztünk, hogy nagy projekteket szerezzünk meg. Tárgyalásokat folytattunk, azonban a nagy projektekhez tőkére és előfinanszírozásra van szükség. (…) Az idő ellenünk dolgozik, a tőlélésre pedig az biztosítja a legjobb esélyt, ha 295 fővel csökkentjük a személyzetet” – nyilatkozta Sofien Lamiri, a cég vezérigazgatója.
A Damen Shipyard Mangalia ellen jelenleg csődeljárás folyik. Ezt a kisebbségi tulajdonos, a holland Damen Shipyard Group kezdeményezte, egy 2018-ból származó, kb. 160 millió eurós adósság miatt. A Damen Shipyard Group a részvények 49 százalékát birtokolja, az 51 százalékos részvénycsomag pedig a Gazdasági, Vállalkozásügyi és Turisztikai Minisztérium tulajdonában van.
A megrendelések hiánya miatt június elején a cégvezetés az év végéig kényszerszabadságra küldött több mint 1000 dolgozót.
Idén tavasszal a holland társtulajdonos, szerződésszegésre hivatkozva, beperelte a román kormányt. A Damen a 2018-ben a román kormánnyal kötött társulási szerződés semmisnek nyilvánítását kérte a Bécsi Nemzetközi Döntőbíróságtól. A Damen Shipyards Group 2018-ban a dél-koreai Daewootól vette át a vállalat 51 százalékos részvénycsomagját, utóbb pedig a részvények 2 százalékát átengedte a bukaresti kormánynak, azzal a feltétellel, hogy megtarthatja a hajógyár operatív irányítását. Utóbb kiderült, hogy ezt a hatályos romániai törvények nem teszik lehetővé, ezért vádolja a holland vállalat szerződésszegéssel a bukaresti kormányt.
2021-ben a mangaliai hajógyárnak még több mint 1900 dolgozója volt, idénre azonban 1500 alá csökkent a létszám. A Damennek Galacon is van egy hajógyára.