Költségvetés nélkül vágunk neki 2025-nek
A Ciolacu-kabinetnek kötelessége lenne még idén kidolgoznia a jövő évi büdzsé tervezetét, de nem fogja.
Az év végéig kevesebb, mint négy hét van hátra, s mivel az új kormány felállását célzó koalíciós tárgyalások bonyolultnak ígérkeznek, egyértelmű, hogy érvényes költségvetés nélkül lépünk majd be 2025-be.
„Az új elnök kijelöl majd egy miniszterelnököt, s úgy gondoljuk, hogy megalakulhat a kormány, amely majd kidolgozza a költségvetést. Nincs okunk rá, hogy ezt mi tegyük meg most. Február végéig élhetünk a költségvetési tartalékból” – nyilatkozta egy kormányzati forrás az economica.net gazdasági hírportálnak.
A hatályos törvényi szabályozás értelmében a költségvetés-tervezetet azelőtt kell elfogadni, hogy elkezdődne az év, amelyre vonatkozik, azonban többször megtörtént már, hogy nem került rá sor. 2021-ben, a Cîțu-kabinet alatt a parlament csak március elején szavazta meg a büdzsét.
Az, hogy érvényes költségvetés nélkül lépünk majd be az új évbe nem kellene problémát jelentsen, már csak azért sem, mert az új kormány hozzányúlhat az Államkincstárnál elhelyezett költségvetési tartalékhoz. Ennek a pontos összegét nem hozza nyilvánosságra a kormány, azonban a hozzávetőleges értéke ismert. „Megfeleződne az államadósság, ha arra költenénk a költségvetési tartalékot” – nyilatkozta a korábban is idézett kormányzati forrás.
A Pénzügyminisztérium 2023-as jelentése szerint a költségvetési tartalék elegendő a költségvetési hiány és az államadósság négy hónapon át történő finanszírozására. Elméletileg a költségvetési tartalékból csak rendkívüli helyzetekben költhetne a kormány, az pedig, hogy idén elmulasztotta idejében kidolgozni a jövő évi büdzsét, nem minősül annak, azonban ilyen apróságokon Romániában nem szokás fennakadni.
A Ciolacu-kabinet valószínűleg már csak azért sem sietett a 2025-ös költségvetés tervezetének kidolgozásával, mivel tudatában volt annak, hogy mennyire nehéz évnek nézünk elébe. A gazdasági növekedés gyenge, csak a lakossági fogyasztás hajtja, ami azonban várhatóan lassul a küszöbön álló adóemelések hatására. Azt, hogy pontosan mely adókat srófolja fel a kormány 2025 tavaszán, s milyen mértékben, egyelőre nem lehet tudni, azonban az Európai Bizottsághoz benyújtott konvergencia-tervből egyértelműen kitűnik, hogy lesz adóemelés. Ha a megnövekedett adóterhek miatt a lakossági fogyasztás is behúzza a féket, akkor jó eséllyel recesszió vár jövőre a gazdaságra, írja az economica.net.
CSAK SAJÁT