Haladékot kér Románia a széntüzelésű hőerőművek leállítására
Románia megpróbálja kieszközölni az Európai Bizottságnál (EB) széntüzelésű hőerőművei leállításának öt évvel való elhalasztását, ellenkező esetben energetikai szempontból nehéz helyzetbe kerül az ország – jelentette ki csütörtökön Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
Az Antena 3 televíziónak adott interjúban a tárcavezető leszögezte, nem fogják bezárni a szénerőműveket, csak tartalékba helyezik ezeket, hogy szükség esetén használhatók legyenek. Bogdan Ivan azt is elmondta, ismét kiírnak két versenytárgyalást gáztüzelésű erőművek megépítésére, és szeptember 15-ig várják az ajánlatokat, de az eddigi közbeszerzéseken „nem volt túl nagy érdeklődés ebben az irányban”. Ezzel párhuzamosan az európai alapokért felelős minisztériummal közösen tárgyalnak az Európai Bizottsággal a széntüzelésű hőerőművek bezárására megszabott 2025. december 31-i határidő öt évvel való meghosszabbításáról. „Jelenleg lehetetlen leállítani a széntüzelésű erőműveket, mert nagyon nehéz helyzetbe kerülnénk energetikai szempontból. Szó sem lehet róla” – fogalmazott a miniszter az Agerpres szerint.
Bogdan Ivan rámutatott, világos érvekkel, konkrét adatokkal és határidőkkel álltak az EB illetékesei elé, és bíznak benne, hogy az igénylésüket jóváhagyják. „Vannak tanulmányaink és hatástanulmányaink az energetikai rendszerről, és szükségünk van ezekre az erőművekre, nemcsak 2025 decemberéig, hanem még 3-5 évig” – magyarázta.
Románia az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy 2026. január 1-jéig bezárja a széntüzelésű erőműveit. Ha az erről szóló 119-es mérföldkő nem teljesül, kétmilliárd eurótól esik el az ország – emlékeztetett a miniszter, hozzátéve, minden tőle telhetőt megtesz a kitétel sikeres újratárgyalásáért.
Kapcsolódó
Emlékezetes, hogy a korábbi energiaügyi miniszter, Sebastian Burduja is beszélt arról, hogy kérni fogják az EB-től a széntüzelésű erőművek üzemeltetésének meghosszabbítását, mivel jelenleg nincs mivel helyettesíteni azokat. Akkor úgy vélekedett, hogy szerint ez nem nagy kérés. Tudomása szerint vannak olyan európai országok, amelyek 2049-ig üzemeltethetik azokat.
CSAK SAJÁT