banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Gyengélkedik a háromszéki gazdaság: visszaesett a cégek forgalma és nyeresége

A háromszéki cégek üzleti forgalma közel 270 millió lejjel, nyereségük pedig több mint 100 millió lejjel csökkent egy év alatt, miközben enyhén nőtt a magánvállalkozások alkalmazottainak száma, derült ki a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara 2023-ra vonatkozó elemzéséből.

A háromszéki gazdaság gerincét a 99 százaléknyi mikró-, kis- és közepes vállalkozás jelenti. Kovászna megye gazdasági berendezkedésére ugyanis jellemző, hogy mikrovállalkozások teszik ki a cégek 90 százalékát, ugyanis az 5472 mérlegképes cégből 4950 mikrovállalkozás. További 9 százalék kis- és közepes vállalkozás, amelyekből 511 van Háromszéken.

Ezzel szemben mindössze 11 nagyvállalkozás működik Háromszéken, ám azok valósítják meg a megye üzleti forgalmának 30 százalékát és a profit 20 százalékát. Emiatt egyetlen nagycég teljesítménye is képes jó vagy rossz irányba befolyásolni Háromszék gazdasági mutatóit.

Édler András, a kereskedelmi és iparkamara elnöke ismertette a számokat | Fotók: Kovács Zsolt

Egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülnek a mikrovállalkozások, amelyek működését nehezítik a számukra kedvezőtlen adótörvények, a nagy adóterhek, az infláció és a növekvő munkaerőköltségek. Egyre nehezebben, sokszor az előbbi évek profitjából termelik ki a pénzt az adókra és fizetésekre.

Csökkenő forgalom és profit mellett emelkednek a fizetések

A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara három mérőszám alapján elemzi a megye gazdasági teljesítményét. Ezek szerint tavaly az 5472 cég összesen 10,9 milliárd lej forgalmat valósított meg, ami 2,4 százalékkal – 270 millió lejjel – kisebb, mint egy évvel azelőtt. A vállalkozások nyeresége 1 milliárd lej volt, ami viszont 9,5 százalékkal – 100 millió lejjel – kevesebb, mint 2022-ben volt.

A háromszéki magánvállalkozások 26 704 személyt foglalkoztatnak, vagyis 214 alkalmazottal többet, mint egy évvel azelőtt, ismertette az adatokat Édler András. A kereskedelmi kamara elnöke szerint örvendetes az alkalmazottak számának növekedése, főként, ha figyelembe vesszük, hogy problémákkal küzdenek és a hagyományosan nagy munkaadóknak számító háromszéki textilipari cégek zárnak be.

Akár egy nagyvállalat teljesítménye is jelentősen befolyásolja a megye gazdaságát

Kovászna megye üzleti forgalmának csökkenésére egyetlen nagyvállalkozás romló teljesítménye volt nagy hatással, fejtette ki Édler András, aki szerint a rétyi fűrészüzem a HS Timber Productions Kft. – korábbi nevén Holzindustrie Schweighofer – tavalyi forgalma az előző évhez képest közel 500 millió lejjel csökkent. Eközben a Kovászna megyei cégek összesített forgalma 300 millió lejjel esett vissza az előző évhez képest.

Édler András szerint a nyereség esetében bonyolultabb a helyzet, mert a csökkenés nem tulajdonítható egyetlen cégnek vagy néhány nagy cégnek, amelyek jelentős hatással vannak erre a mutatóra. Igaz, hogy a HS Timber Productions 2022-ben még 70 millió lej bruttó nyereséget ért el és a megye összes vállalata bruttó nyereségének 6%-át generálta, viszont tavalyra veszteségbe került. Másrészt az Erdővidéken bejegyzett Fabrica de Lapte Brasov S.A. közel 50 millió lej nyereségnövekedést produkált, vagyis majdnem kompenzálta a rétyi fűrészüzem által generált „hiányt”.

A kiscégek nyögnek, a nagyok optimalizálnak

Édler András szerint valós problémát jelez a nyereség csökkenése a Kovászna megyei vállalkozásoknál, amellyel a legtöbb cég szembesül, nem csak Kovászna megyében. Az okok részben a munkaerőköltségek robbanásszerű növekedésére vezethetők vissza, hiszen Háromszéken az átlag fizetések tavaly 14 százalékkal nőttek 2022-höz képest, miközben a munkavállalók száma csak 1%-kal nőtt tavalyelőtthöz képest. A kereskedelmi kamara elnöke szerint a valós üzleti növekedés hiányában a cégek a nyereségük rovására finanszírozzák a megnövekedett munkaerőköltségeiket. 

Érdekes megfigyelni, hogy a Háromszéken a kis- és középvállalatok az első helyen vannak az egy alkalmazottra jutó profit tekintetében. Ebben a szektorban az egy alkalmazottra jutó nyerség 8450 euró, míg a nagy- és nagyon nagyvállalatok esetében az egy alkalmazottra jutó profit csak 4720 euró, mutatott rá Édler András, aki szerint ez nagy valószínűséggel nem azért van így, mert a nagyvállalatok kevésbé lennének hatékonyak, hanem azért, mert ők rendelkeznek azokkal az eszközökkel, amelyek lehetővé teszik a nyereség optimalizálását, ezért a nyereségük egy része nem Kovászna megyében csapódik le.

A cégbíróság hiányosan látja el feladatát

Idén a szokásosnál később sikerült összeállítani a Háromszéki gazdaságról szóló elemzést és a céges toplistát, mutatott rá Édler András, aki szerint ennek oka, hogy a Cégbíróság (ONRC) hiányosan közölte a 2023-as pénzügyi mérleget leadó vállalkozások adatait. Gyakorlatilag 176 olyan vállalkozás adatai hiányoztak, amelyek amúgy benyújtották mérlegeiket a Pénzügyi Hatósághoz (ANAF).

A háromszéki kereskedelmi kamara elnöke szerint felvették a kapcsolatot néhány érintett céggel, és bekérték tőlük a tavalyi pénzügyi mérlegeiket. Hozzátette: a még hiányzó mérlegadatoknak csekély hatása van a Kovászna megyei cégek rangsorára, mivel nagyrészt kisvállalkozásokról van szó. Édler András szerint az elmúlt 15 évben az idei az első alkalom, hogy a cégbíróság hiányos adatokat közölt.

A Kovászna megye gazdaságáról és a legeredményesebb cégek toplistájáról részletes információkat IDE kattintva olvashatnak.

(A címlapkép illusztráció | Fotó: Mark Stebnicki/Pexels)

Kapcsolódók

Kimaradt?