Gazdasági elemzők: legalább 9 százalékos az infláció a hivatalos 7,8 százalék helyett

A statisztikusok szerint egy család kiadásainak 3 százalékát teszi ki a gázszámla, ami nagyon távol áll a valóságtól.

Elhibázott módszertan alapján számolja az inflációt az Országos Statisztikai Intézet (INS) ami torzítja az adatot, állítja Laurian Lungu gazdasági-pénzügyi elemző, a gazdasági szakembereket tömörítő Consilium Policy Advisor Group alapítója. Lungu azt kifogásolja, hogy az intézmény beleszámolta az inflációba a kormány által hozott energiár befagyasztási és költségkompenzációs intézkedéseknek a hatásait.

„Azt mondanám, hogy ez nem éppen korrekt eljárás. (…) A fogyasztói árak mutatója, kiigazítva a gáz és a villanyáram árának az emelkedésével, számításaim szerint valószínűleg 1-2 százalékpontos növekedést jelentett volna. Novemberben nem 7-8 százalékos éves inflációról beszéltünk volna, hanem 9 százalékosról” – nyilatkozta a gazdasági elemző.

Laurian Lungu szerint ez a számítási módszertan már csak azért sem megfelelő, mert a gáz- és a villanyszámlák részleges kompenzációjából nem részesül mindenki, hanem csak azok, akik nem lépnek túl egy adott fogyasztási küszöböt. Problémának látja azt is, hogy pontosan nem lehet tudni, a fogyasztók hány százalékának a költségeit fogja részben kompenzálni a kormány.

Arra is felhívja a figyelmet, hogy mivel a nagy, ipari fogyasztóknak nem jár kompenzáció, a jelenlegi energiaárak elkerülhetetlenül begyűrűznek minden termék árába. „Lássuk, hogy mi történik majd az ipari- és a fogyasztói árakkal az elkövetkező 2-3 hónapban” – mondja a szakember.

A Hotnews hírportál által megszólaltatott makroökonómiai elemzők egyetértenek a kollégájuk által megfogalmazott kifogásokkal. Véleményük szerint indokolt, hogy az energiaárak befagyasztását tekintetbe vegye az INS az infláció kiszámításakor, a lakossági kompenzációt azonban figyelmen kívül kellene hagynia. Jó ötletnek tartanák, ha március végéig, míg érvényben van az energiaárak befagyasztása, a statisztikusok két inflációs értéket adnának meg: az egyikbe beleszámolnák a kormánynak az energiaárakra vonatkozó  ideiglenes intézkedéseit, a másikba pedig nem.

A gazdasági elemzők szerint az infláció hivatalos értéke már csak azért sem reális, mert hibásan van összeállítva a fogyasztói kosár, aminek az alapján kiszámítják. „Az elektromos energia súlya 4,6 százalékos, a gázé pedig 3, ami teljesen irreális” – mondják a szakemberek. A valóságban egy átlagos keresetű család a téli hónapokban a jövedelmének a 13-15 százalékát fordítja a villany- és a gázszámla kifizetésére. A jelenlegi árak mellett, azon családok  esetében, melyek nem kapnak majd kompenzációt, ez az arány lényegesen magasabb lesz.

Októberben az INS 7,9 százalékos inflációt mért, vagyis a fogyasztói kosár tartalma ennyivel került többe, mint 2020 októberében. Novemberben ez 7,8 százalékra csökkent, főleg az energiárak maximálása és az energiaszámlák részleges kompenzálása miatt.

(Nyitókép: Pexels/Karolina Grabowski)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?