Fordulat a külkereskedelemben: csökkent 2023-ban a mérleghiány

November végén 5,45 milliárd euróval volt kedvezőbb az egyenleg, mint egy évvel korábban.

A tavalyi év első 11 hónapjában 25,555 milliárd euró volt Románia külkereskedelmi mérleghiánya, közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS). Ez 17,6 százalékos, 5,45 milliárd eurós csökkenésnek felel meg 2022 azonos időszakához viszonyítva.Fotó: AdobeStock

Január 1. és november 30. között a kivitel értéke 86,921 milliárd euró volt, ami 2 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. Az import ellenben 3,2 százalékkal csökkent, 112,477 milliárd euróra.

A kivitel 73,5 százaléka irányult az Európai Unióba, míg az import tekintetében az EU-tagállamokból érkező termékek aránya 72,8 százalék volt.

„A statisztika a külkereskedelmi deficit mérséklődő tendenciájának az erősödését mutatja a 11. hónapban, ami a belső kereslet mérséklődésének a számlájára írható. Ez a valós finanszírozási költségek növekedésének és a magas szintű bizonytalansági tényezőknek a következménye” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Andrei Rădulescu, a Transilvania Bank makrogazdasági elemzési igazgatója.

A külkereskedelmi mérleghiány csökkenése elvben pozitív fejlemény, mivel az ország kereskedelmi helyzetének és a nemzeti valutának az erősödését vonja maga után. Ez esetben azonban negatív töltete is van, mivel nem az export növekedésének az eredménye, hanem az import csökkenése okozta. Ez abban a tekintetben negatívum, hogy a vásárlóerő gyengülését, a lakossági fogyasztás csökkenését jelzi, márpedig a romániai gazdasági növekedés első számú motorja a fogyasztás.

A decemberi adatok nem hozhatnak majd érdemi változást, így aztán kijelenthetjük, hogy a 2008-as világgazdasági válság óta első ízben csökkent az ország külkereskedelmi mérleghiánya. 2008-ban a deficit értéke megközelítette a 25 milliárd eurót, majd két lépcsőben, 2009-ben és 2014-ben 5 milliárd euró körüli értékre csökkent.

Ezt követően ismét növekvő pályára állt, mivel az import értéke az exporténál sokkal gyorsabban nőtt. A csúcsot 2022 jelentette, amikor 34,09 milliárd eurós deficittel zártuk az évet, egy brutális összegű, 10,4 milliárd eurós növekedést követően.

A 2023-as mérleghiány várhatóan 28 milliárd euró körül lesz, tekintettel arra, hogy 2022 decemberében az import értéke kereken 3 milliárd euróval haladta meg az exportét, s a tavalyi év utolsó hónapjában is hasonló értékre számíthatunk.      

Kapcsolódók

Kimaradt?