Éghajlati célkitűzéseket szolgáló beruházásokra „megy” a PNRR-támogatás 41 százaléka

Az országos helyreállítási terv révén lehívható összegek 41 százalékát, azaz 11,9 milliárd eurót az EU éghajlati célkitűzéseihez hozzájáruló beruházásokra fordítja Románia, a regionális fejlesztési, illetve a kohéziós alapból pedig 6,7 milliárd eurót költ erre a célra – jelentette ki kedden a Románia energiaátmenetéről szóló világbanki jelentés ismertetésekor Adrian Câciu.

A beruházásokért és európai projektekért felelős miniszter elmondta, hogy az EU helyreállítási alapjából és a kohéziós alapból lehívott összegek kezelőjeként az általa vezetett tárca a fenntartható gazdasági fejlődés legfontosabb finanszírozója Romániában.

Illusztráció | Fotó: Pixabay

A kohéziós alappal kapcsolatban Câciu elmondta, hogy a 2021-2027-es pénzügyi keretből lehívott uniós támogatásokból Románia a tiszta, megfizethető és biztonságos energiaellátás, a fenntartható és intelligens mobilitásra való áttérés, az energia- és erőforrás-hatékony építkezés és épületfelújítás, az ökoszisztémák és a biológiai sokféleség megőrzése és helyreállítása, valamint a régiók és városok éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességének biztosítása érdekében hajt végre beruházásokat.

A miniszter közlése szerint Románia támogatja az Európai Bizottságnak azt a javaslatát, hogy a tagállamok 2024-től felhasználhassák a 2021-2027-es pénzügyi keret forrásait a nagy termelési kapacitások fejlesztésének támogatására az EU éghajlat-politikai célkitűzései szempontjából fontos területeken, mint például a fejlett digitális technológiák, a zöld technológiák és a biotechnológia. Az ország prioritásának nevezte a szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkentését az olyan stratégiai ipari ágazatokban, mint az acél-, a műtrágya és építőanyag-gyártás.

Câciu a Világbank képviselőinek elmondta, hogy a román kormány növelni fogja az európai alapok abszorpciós rátáját és a beruházások minőségét.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?