EP-képviselő: többet kap Románia, mint amennyivel hozzájárul az EU-költségvetéshez

Románia a nettó kedvezményezett tagállamok közé tartozik az Európai Unióban: miközben mintegy 30 milliárd euróval járult hozzá a közös költségvetéshez, az EU-s alapokból több mint 100 milliárd euró támogatást hívott le – jelentette ki szombaton Gyulafehérváron Victor Negrescu európai parlamenti képviselő.

A szociáldemokrata politikus a Transylvania EU Funds Day rendezvényen elmondta, Romániában tíz állami beruházásból kilenc valamilyen formában uniós források felhasználásával valósult meg, a folyamatban levő beruházások 60 százaléka pedig jelentős mértékben támaszkodik ezekre a pénzekre. Megjegyezte: Románián múlik, hogy megfelelően használja-e fel az uniós forrásokat – számolt be az Agerpres.

Románia nettó kedvezményezett tagállam az EU-ban | Illusztráció: Pexels

Negrescu beszélt arról is, hogy az Európai Bizottság közel 2000 milliárd eurós többéves költségvetési keretet javasolt a 2028-2034-es ciklusra, amelyből Románia számára mintegy 60 milliárd eurós támogatási forrást irányoztak elő. Közlése szerint várhatóan az év végéig elvi megállapodás születik tagállamok között a következő többéves költségvetésről. Hangsúlyozta, hogy Romániának meg kell őriznie a tárgyalásokon a számára előirányzott mintegy 60 milliárd eurós összeget.

Az EP alelnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy alapvetően megváltozik az uniós források elosztásának szerkezete. Az eddig a tagállamok által kezelt (úgynevezett megosztott irányítású) kohéziós és agrárpénzek jelentős részét – a közel 2000 milliárd eurós keret több mint 55 százalékát – közvetlen brüsszeli irányítású alapokba csoportosítják át.

Ezért Romániának európai léptékű, nagy és komoly beruházásokat kell előkészítenie, amelyek több szereplőt vonnak be, és versenyben állnak majd más tagállamok projektjeivel – mondta Victor Negrescu.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?