Dráguláshoz vezet a tengerészhiány
A hajózási ágazat globális tengerészhiánnyal küzd, ami számos problémát okoz, többek között tengeri baleseteket, a szállítási díjak emelkedését és a hamis önéletrajzok számának növekedését.
„Folyamatos tengerészhiánnyal kell szembenéznünk” – mondta Rhett Harris, a Drewry elemzője a CNBC-nek.
Miközben a hajók száma jelentősen nőtt az elmúlt években, a szükséges szakképzett személyzet számának növekedése nem tartott lépést ezzel. A Nemzetközi Hajózási Kamara adatai szerint Oroszország és Ukrajna, a háború 2022-es kitörése előtt a globális tengeri munkaerő közel 15%-át adták, ám a két országban jelentősen csökkent a rendelkezésre álló tengerészek száma, számol be a News.ro.
A kamara becslése szerint 2026-ra mintegy 90 000 képzett tengerész fog hiányozni világszinten. A szervezet felszólítja a politikai döntéshozókat, hogy dolgozzanak ki nemzeti stratégiákat a probléma kezelésére és a munkaerő bevonzására.
A képzett munkaerő hiánya arra késztette a vállalatokat, hogy kevésbé tapasztalt tengerészeket alkalmazzanak, ami kihat a tengeren a biztonsági előírásokra.
„A tengerészek képzettségi szintje csökken, mert ma már elég, ha van jogosítványuk” – mondta egy globális hajózási társaság egyik kapitánya. Hozzátette, hogy több legénységi tagot is el kellett bocsátania a képzettség hiánya miatt.
Ráadásul a meglévő tengerészek gyakran kénytelenek hosszabb időt tölteni a tengeren szabadnapok nélkül, ami fáradtsághoz és mentális stresszhez vezet.
A World Maritime University 2024-es felmérése szerint a megkérdezett tengerészek több mint 93%-a a fáradtságot jelölte meg a leggyakoribb biztonsági problémaként, 78%-uk pedig arról számolt be, hogy a szerződésük időtartama alatt egyetlen szabadnapot sem kaptak.
A munkaerőhiány a globális ellátási láncok megszakadásával fenyeget, mivel a személyzet hiánya késleltetheti a hajók kikötését. A tengerészek bére, amely a hajók üzemeltetési költségeinek nagy részét teszi ki, szintén magas marad, ami hozzájárul a magas fuvardíjakhoz és az inflációs nyomáshoz – magyarázta Daejin Lee, a FertiStream globális kutatási igazgatója.
A fiatalokat egyre kevésbé vonzza a tengeri karrier, és inkább a munka és a magánélet egyensúlyát biztosító munkahelyeket részesítik előnyben.
„Régebben a magas fizetések tették vonzóvá a munkát, de ma már sokan nem hajlandóak hosszú időt távol tölteni otthonuktól” – mondta Lee.
A fiatalabb generáció bevonzása érdekében a hajózási társaságok szórakoztató szolgáltatásokat kínálnak, és az utak hosszát két-négy hónapra csökkentették.
A szakértők azonban arra számítanak, hogy ez a válság a következő években is fennmarad, és ez lesz a hajózási ágazat egyik legnagyobb kihívása.
CSAK SAJÁT