Csökkentette inflációs várakozását és az alapkamatot a Román Nemzeti Bank

A Román Nemzeti Bank (BNR) frissítette inflációs előrejelzését: az év végén és 2025 első negyedévében várhatóan „jelentősen" alacsonyabb értékekre csökken a mutató.

A Román Nemzeti Bank arra számít, hogy az éves inflációs ráta az idei év végén és 2025 első negyedévében a korábban prognosztizáltnál „jelentősen" alacsonyabb értékekre csökken. A jegybank vezetőtanácsa a szerdai ülésén elemezte és jóváhagyta a legfrissebb rendelkezésre álló adatokat és információkat tartalmazó inflációs jelentés augusztusi kiadását.

Szintén szerdán BNR úgy döntött, hogy az alapkamatot augusztus 8-tól évi 6,75 százalékról évi 6,50 százalékra csökkenti. Ugyanakkor nagy bizonytalanságokat és kockázatokat látnak a költségvetési politika miatt.Illusztráció: Pixabay Májusban a jegybank felfelé módosította az év végére vonatkozó inflációs előrejelzését 4,9 százalékra a korábbi 4,7 százalékról. Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint az éves inflációs ráta júniusban már elérte a 4,9 százalékot.

„Az aktualizált előrejelzés az éves inflációs ráta további csökkenését vetíti előre, a korábbi előrejelzésben kiemeltnél alacsonyabb pályán, különösen a közeljövőben. Így az éves inflációs ráta várhatóan a folyó év végén és 2025 első negyedévében a korábban előrejelzettnél jelentősen alacsonyabb értékekre csökken, majd 2025 második negyedévében bekövetkező átmeneti emelkedés után visszatér, és a céltartomány felső határa alatt marad, a korábbi előrejelzésben szereplőnél valamivel alacsonyabb szinteken" – idézi a jegybank szerdai jelentését a Economedia.

Kijelentették, hogy „nagy bizonytalanságok és kockázatok származnak a költségvetési politika és az állami bevételek alakulása miatt, tekintettel egyrészt az év első hat hónapjának költségvetési végrehajtására, a közszféra béreinek dinamikájára és az új nyugdíjtörvény teljes hatására, másrészt pedig a költségvetési konszolidáció folytatása érdekében megvalósítható intézkedésekre". A munkaerő-piaci feltételek és a gazdaság bérdinamikája szintén jelentős bizonytalanságok és kockázatok forrása marad. Jelentős bizonytalanságok kapcsolódnak az energia- és élelmiszerárak alakulásához is, a jogszabályi változások és az idei elhúzódó aszály, valamint a geopolitikai feszültségek összefüggésében az olajárak jövőbeni alakulása miatt.

A gazdasági tevékenység kilátásait tekintve – beleértve az infláció középtávú alakulását is – továbbra is bizonytalanságot és kockázatot okoz az ukrajnai háború és a közel-keleti konfliktus, valamint az európai gazdasági fejlemények. Ugyanakkor az uniós források felhasználása szigorú célok és referenciaértékek teljesítéséhez kötött.
Az új negyedéves inflációs jelentést 2024. augusztus 9-én mutatják be.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?