Burduja az E.ON Románia felvásárlásáról: akkor zárulhat le, amikor az elemzés elkészül

Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint az E.ON Energie Románia MVM általi felvásárlását a lehető legszigorúbban fogják elemezni az illetékesek, és a végső döntést a szükséges vizsgálatok elvégzése után hozzák meg.

A tárcavezető a magyar állami vállalat vezérigazgatójának kijelentéseire reagált csütörtökön az Agerpresnek. Mátrai Károly a Portfolio.hu portálnak adott interjúban azt nyilatkozta, hogy az MVM Csoport becslései szerint idén júniusban vagy júliusban zárulhat le az E.ON Energie Románia felvásárlása.

Nincs garancia arra, hogy megvalósul a tranzakció | Illusztráció: Agerpres

„A magyar vállalat becsléseit nem kommentáljuk. Az akvizíciós folyamat akkor zárul le, ha egyáltalán lezárul, amikor az összes elemzés elkészül” – mondta Burduja.

Emlékeztetett, hogy korábban az energiaügyi minisztérium a közvetlen külföldi befektetéseket átvilágító bizottsághoz (CEISD) fordult a tranzakció ügyében, mert szükségesnek tartja a Románia nemzetbiztonságára gyakorolt hatásának mélyreható elemzését. Többek között arra kérték a testületet, hogy vizsgálja meg a magyar vállalat orosz kapcsolatait, az E.ON Románia részvényeinek EU-n kívüli entitások részére történő utólagos átruházásának kockázatát és a több mint 3 millió ügyfél személyes adatainak esetleges sérülékenységét.

„Az energiaágazatban a felvásárlásokat felelősséggel és átláthatóan kell kezelni, különösen, ha az több millió romániai fogyasztót érintenek” – jelentette ki Burduja.

A hírügynökség szemlézte a Portfolio.hu portálnak adott interjút. Abban Mátrai Károly leszögezte, hogy az MVM Csoportnak nem áll szándékában továbbadni a felvásárolt román vállalatokat, és orosz gázt szállítását sem tervezik Romániába, már csak azért sem, mert ez „irdatlan szállítási költségeket” róna rájuk. „Mivel mindig a saját forrás a legolcsóbb, és ha megkapjuk a jóváhagyást a tranzakcióra, akkor mi alapvetően helyi gázforrásokra támaszkodva szeretnénk ellátni a román leánycégünket” – fogalmazott.

A vezérigazgató hozzátette, úgy becsülik, hogy az idei második negyedév végére megszereznek a tranzakció lezárásához szükséges jóváhagyásokat. „Arra is számítunk, hogy a júniusi-júliusi zárás menetrendje megvalósítható” – jelentette ki Mátrai.

A Legfelsőbb Védelmi Tanács asztalára kerülhet a tranzakció

Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke nem hinné, hogy a CEISD jóvá fogja hagyni a tranzakciót, mert nemzetbiztonsági szempontból „nem problémamentes” és „alapos tanulmányozásra” szorul. Szerinte erre a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT) fogják felkérni.

Az Agerpres szerint elmondta azt is, hogy a tranzakciót a CEISD mellett a Versenytanácsnak és az Európai Bizottságnak is véleményeznie kell, de szerinte az Európai Bizottság a Versenytanácsra fogja bízni az ügyet.

Kérdésre válaszolva közölte azt is, hogy a CEISD még nem tárgyalta az E.ON és az MVM közötti tranzakció jóváhagyására vonatkozó kérést, amit előbb a testületben képviselt állami intézmények elemeznek. Álláspontjuk megfogalmazására 21 nap áll a rendelkezésükre – tette hozzá.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?