Burduja az E.ON Románia felvásárlásáról: akkor zárulhat le, amikor az elemzés elkészül
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint az E.ON Energie Románia MVM általi felvásárlását a lehető legszigorúbban fogják elemezni az illetékesek, és a végső döntést a szükséges vizsgálatok elvégzése után hozzák meg.
A tárcavezető a magyar állami vállalat vezérigazgatójának kijelentéseire reagált csütörtökön az Agerpresnek. Mátrai Károly a Portfolio.hu portálnak adott interjúban azt nyilatkozta, hogy az MVM Csoport becslései szerint idén júniusban vagy júliusban zárulhat le az E.ON Energie Románia felvásárlása.
„A magyar vállalat becsléseit nem kommentáljuk. Az akvizíciós folyamat akkor zárul le, ha egyáltalán lezárul, amikor az összes elemzés elkészül” – mondta Burduja.
Emlékeztetett, hogy korábban az energiaügyi minisztérium a közvetlen külföldi befektetéseket átvilágító bizottsághoz (CEISD) fordult a tranzakció ügyében, mert szükségesnek tartja a Románia nemzetbiztonságára gyakorolt hatásának mélyreható elemzését. Többek között arra kérték a testületet, hogy vizsgálja meg a magyar vállalat orosz kapcsolatait, az E.ON Románia részvényeinek EU-n kívüli entitások részére történő utólagos átruházásának kockázatát és a több mint 3 millió ügyfél személyes adatainak esetleges sérülékenységét.
„Az energiaágazatban a felvásárlásokat felelősséggel és átláthatóan kell kezelni, különösen, ha az több millió romániai fogyasztót érintenek” – jelentette ki Burduja.
Kapcsolódó
A hírügynökség szemlézte a Portfolio.hu portálnak adott interjút. Abban Mátrai Károly leszögezte, hogy az MVM Csoportnak nem áll szándékában továbbadni a felvásárolt román vállalatokat, és orosz gázt szállítását sem tervezik Romániába, már csak azért sem, mert ez „irdatlan szállítási költségeket” róna rájuk. „Mivel mindig a saját forrás a legolcsóbb, és ha megkapjuk a jóváhagyást a tranzakcióra, akkor mi alapvetően helyi gázforrásokra támaszkodva szeretnénk ellátni a román leánycégünket” – fogalmazott.
A vezérigazgató hozzátette, úgy becsülik, hogy az idei második negyedév végére megszereznek a tranzakció lezárásához szükséges jóváhagyásokat. „Arra is számítunk, hogy a júniusi-júliusi zárás menetrendje megvalósítható” – jelentette ki Mátrai.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács asztalára kerülhet a tranzakció
Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke nem hinné, hogy a CEISD jóvá fogja hagyni a tranzakciót, mert nemzetbiztonsági szempontból „nem problémamentes” és „alapos tanulmányozásra” szorul. Szerinte erre a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT) fogják felkérni.
Az Agerpres szerint elmondta azt is, hogy a tranzakciót a CEISD mellett a Versenytanácsnak és az Európai Bizottságnak is véleményeznie kell, de szerinte az Európai Bizottság a Versenytanácsra fogja bízni az ügyet.
Kérdésre válaszolva közölte azt is, hogy a CEISD még nem tárgyalta az E.ON és az MVM közötti tranzakció jóváhagyására vonatkozó kérést, amit előbb a testületben képviselt állami intézmények elemeznek. Álláspontjuk megfogalmazására 21 nap áll a rendelkezésükre – tette hozzá.
CSAK SAJÁT