Boloș: kellenek az állami beruházások, de a feldolgozóipart is ösztönözni kell

Idén augusztus végéig Románia 67 milliárd eurót fordított költségvetési és uniós forrásokból állami beruházásokra, jóval nagyobb összeget, mint a múlt év azonos időszakában – számolt be keddi sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.

Marcel Boloş közlése szerint az év végére az állami beruházások volumene meghaladhatja majd a 110 milliárd eurót. „Ezek a befektetések – legyen szó autópálya- és vasúthálózatról vagy az oktatásba és az egészségügybe történő beruházásokról – Románia fejlődésének gerincét képezik” – idézte a tárcavezetőt az Agerpres.

A miniszter „rendkívül ambiciózusnak” nevezte az állami beruházások 2025-re, 2026-ra és 2027-re tervezett költségvetését. Közlése szerint ebben az időszakban több mint 150 milliárd lejt különítenek el a költségvetésből az uniós forrásokból és az EU helyreállítási alapjából megvalósított beruházások társfinanszírozására és az Anghel Saligny településfejlesztési programra.

Az újraiparosítás folyamatban van | Illusztráció: Pixabay

Boloş szerint jó hír, hogy a korábbi évektől eltérően a kormány idén már nem az állami beruházásoktól vont el forrásokat az őszi költségvetés-kiigazításkor, hanem a gazdaságba beáramló 20 milliárd lejes uniós forrásra alapozott. Hozzátette, hogy az állami beruházások növelésének „ára is van”, mégpedig a költségvetési hiány és az államadósság növekedése. Ám szerinte ezt az árat meg kellett fizetniük a 10-15 évvel ezelőtt fejlődésnek induló más uniós tagállamoknak is.

A tárcavezető kifejtette ugyanakkor, hogy a gazdasági fejlődéshez nemcsak az állami beruházások, hanem a magánbefektetők is hozzájárulnak. Utóbbiak beruházásait különböző kedvezményekkel, szubvenciókkal ösztönözheti a kormány az Európai Bizottság jóváhagyásával – részletezte. Példaként említette a Nokian Tyres 600 millió eurós romániai befektetését, amelynek sokszorozó hatása volt a román gazdaságra.

A pénzügyminiszter elmondta, hogy az újraiparosítási tervének részeként a kormány a következő időszakban azoknak a befektetőknek készül kedvezményeket nyújtani, amelyek – németországi mintára – a feldolgozóipar területén hajtanak végre stratégiai beruházásokat.

Boloş tájékoztatása szerint a 2 milliárd euró értékű intézkedéscsomagot a koalícióban is megvitatták már, és hamarosan a kormány asztalára kerül. Ez a csomag főként az acél- és a vegyiparra helyezi a hangsúlyt, amelyeknek a Neptun Deep beruházás beindításával lehetőségük lesz felhasználni a fekete-tengeri földgázt. „Előkészítjük a vegyipart arra, hogy nyersanyagokból műtrágyákat állítson elő. Ez egy fontos lépés Románia iparának megújulása terén” – magyarázta.

A fekete-tengeri Neptun Deep földgázkitermelés kapcsán egyébként a Marcel Ciolacu kormányfő épp kedden fogadta az OMV Petrom vállalat képviselőit. A kormány közleménye szerint a beruházás a menetrend szerint halad, és a továbbiakban is támogatni fogják a projektet. „A 4 milliárd euró értékű beruházás biztosítani fogja a szükséges energiát a polgárok, valamint a nemzetgazdaság számára, és az európai piac jelentős szereplőjévé teszi Romániát” – hangsúlyozták a közleményben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?