A hazai cégek fele sem éri meg a hatodik évet

A nagy lemorzsolódás egyik oka a kezdetleges vállalkozói kultúra, a cégek nem hajlandók képzésre költeni.

A romániai cégeknek csupán a 49 százaléka működik öt évvel a bejegyzését követően is, írja a Ziarul Financiar (ZF) az Eurostat adatai alapján. Ez elég kevésnek tűnik, azonban jobb az Európai Unió 46 százalékos átlagánál. A mutató a 2015 és 2020 közti időszakra vonatkozik.Fotó: Pixabay

A lemorzsolódás nagyon hamar elkezdődik, a második évet a vállalkozásoknak mindössze a 82 százaléka érte meg a vizsgált időszakban.

A szakemberek szerint a jelenség nem vezethető vissza egyetlen okra, azonban fontos szerepe van benne a vállalkozók nem megfelelő szakmai felkészültségének. „Nem létezik vállalkozói kultúra. Inkább veszünk egy drága autót, mintsem, hogy kiadjunk 1000 eurót egy vállalkozói tanfolyamra” – nyilatkozta a ZF-nek Roxana Mircea, a REI Finance Advisors tanácsadó cég társtulajdonosa.

Véleménye szerint a vállalkozóknak nem csupán saját maguk, hanem az alkalmazottaik képzésére is kellene pénzt szánniuk, azonban ezt nagyon ritkán teszik meg. Az államnak is van felelőssége ebben a helyzetben, Romániában ugyanis nem létezik a kisvállalkozásokat támogató tanácsadói struktúra.

A cégek túlélési aránya nagyobb a kontinens nyugati felének államaiban, mint az egykori szocialista országokban. A helyzet Svédországban, Írországban és Hollandiában a legjobb, ahol a vállalkozások több mint 60 százaléka éri meg a hatodik évet.

A másik végletet Lengyelország képviseli, 39 százalékos túlélési aránnyal, de alacsony a mutató Bulgáriában (43 százalék) és Magyarországon (45 százalék) is.

Romániában 800 ezernél valamivel több cég működik. Ezeknek elsöprő többsége, hozzávetőleg 750 ezer, mikrovállalkozás, 47 ezer pedig kisvállalkozás.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?