A Fitch megerősítette: továbbra is a legalsó, befektetésre ajánlott „BBB-” kategóriában marad Románia

Megerősítette Románia hosszú futamidejű külső államadósság-kötelezettségeinek a kilátásait a Fitch Ratings, az ország továbbra is a legalsó, befektetésre ajánlott „BBB-” kategóriában marad, negatív kilátással.

Péntek éjjel kiadott közleményében a New York-i székhelyű hitelminősítő hangsúlyozta, hogy a „BBB-” besorolás megerősítése az ország EU-tagságának és az ebből fakadó tőkebeáramlásnak köszönhető, mely hozzájárul a makrogazdasági stabilitáshoz, írja az MTI. Az egy főre eső GDP és a kormányzási mutatók tekintetében Románia felülmúlja a többi, „BBB-” kategóriában található államot – tették hozzá.

Marad a legalsó kategória. | A kép illusztráció. | Fotó: Pixabay

Ezeket a pozitívumokat ellensúlyozza az államháztartás romló állapota, a 2024-es lassuló gazdasági növekedés, a növekvő államadósság, a romló finanszírozási feltételek, valamint az államfő választással kapcsolatos nagyfokú politikai bizonytalanság – olvasható a Fitch Ratings közleményében. A hitelminősítő hangsúlyozta, hogy a tavalyi 8,7 százalékos GDP-arányos költségvetési hiány a legmagasabb a „BBB-”kategóriában.

Miközben a bukaresti kormány 2025-ös deficitcélja 7 százalék, a Fitch Ratings az idén 7,5 százalékos, jövőre pedig 6,8 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányra számít. Ez több mint duplája a „BBB-” kategória 2025–2026-ra prognosztizált 3,2 százalékos átlagának. A Fitch Ratings tavaly decemberben rontotta stabilról negatívra Románia államadósság-kötelezettségeinek kilátását.

„Csak következetességgel, határozott és betartott kötelezettségvállalásokkal nyerhetjük vissza a bizalmat, mind belföldön, mind nemzetközi szinten.
A Fitch Ratings hitelminősítő ügynökség megtartotta Románia besorolását a befektetésre ajánlott országok kategóriájában.
Ismét megerősítést nyert, hogy Románia EU-tagsága, a gazdaság és a GDP folyamatos növekedése, valamint a kormány által vállalt intézkedések a költségvetési hiány 7%-ra csökkentésére – az Európai Bizottság által jóváhagyott terv szerint – bizalmat ébresztenek a befektetők körében” – reagált a hírre a Facebookon Tánczos Barna pénzügyminiszter.
 
Kiemelte azt is, hogy az értékelés a kihívásokra is rávilágít, ugyanakkor meggyőződése, „hogy az ország hitelminősítésének fenntartása – a decemberben kapott negatív kilátás után – elég erős és meggyőző jelzés a külső piacok számára arról, hogy Románia képes fenntartani fejlődési pályáját, és gyakorlatba tudjuk ültetni az ehhez szükséges intézkedéseket”.
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?