Francia beruházásokat látogatott meg Bukarestben Jean-Marc Ayrault

Francia csúcstechnológiai és oktatási beruházásokra irányította a figyelmet Jean-Marc Ayrault francia miniszterelnök romániai programjának második része.

A francia kormányfő csütörtökön érkezett kétnapos hivatalos látogatásra Bukarestbe, ahol Románia schengeni csatlakozásáról és a Franciaországban élő romániai romák helyzetéről folytatott megbeszélést Traian Băsescu államfővel és Victor Ponta miniszterelnökkel.

Jean-Marc Ayrault pénteken a Renault-csoport romániai technológiai fejlesztési központját kereste fel Victor Ponta társaságában, és együtt próbáltak ki egy nemrég sorozatgyártásba került elektromos autót. A három éve működő bázison 2500 mérnök szélsőséges körülményeket imitálva teszteli a cégcsoport által kifejlesztett járművek és alkatrészek mechanikai tűrőképességét.

Csütörtök este a két miniszterelnök jelenlétében írták alá az uniós támogatással létrejövő szuperlézer romániai berendezésének megépítéséről szóló 60 millió eurós szerződést a francia Thales űrkutatási és hadiipari óriáscég vezetőivel. A kétszer 10 petawattos (tíz a tizenötödik hatványon watt), ultrarövid impulzusokat generáló lézertől az atomfizikai kutatások forradalmasítását remélik, hiszen a berendezés jóval kisebb és olcsóbb, mint a jelenleg használatos nagyteljesítményű részecskegyorsítók.

Az Extreme Light Infrastructure - Nuclear Physics (ELI-NP) elnevezésű, magfizikai kísérletek lebonyolítását célzó, csaknem 300 millió eurós romániai projekt egy összetett nemzetközi tudományos beruházás része, amelyet három helyszínen, Romániában, Csehországban és Magyarországon (Szegeden) valósítanak meg.

Ayrault és Ponta szintén közösen avatta fel az - eddig több belvárosi épületben szétszórt - bukaresti francia líceum új épületegyüttesét, amely a francia és a román állam közös beruházásaként, egy kéthektáros telken 18 millió euróból (több mint 5 milliárd forintból) készült el.

Politikai tárgyalásait összegezve a francia kormányfő a román közszolgálati tévében azt mondta: Párizs arról próbálja meggyőzni az európai partnereket, hogy Románia első fázisban a légi közlekedésben csatlakozzék a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez. Azt is hangsúlyozta, hogy Franciaország támogatja a Romániába visszaköltöző romák társadalmi beilleszkedését, és úgy vélekedett, kerülni kell a polémiát erről a témáról.

Kapcsolódók

Kimaradt?