Vágják, adják, megünneplik – a 17. Szépvízi káposztavágáson és vásáron jártunk

Tizenhetedik alkalommal gyűltek össze a szépvízi, borzsovai és szentmiklósi gazdák, hogy betakarítsák és helyben értékesítsék a Szépvíz határában, a Nád-dűlőben termesztett káposztát. A nyári aszályt megérezte a termés, ám a minőség idén is kiváló.

Sokan már káposztával megtömött zsákokkal a vállukon ballagtak a Nád-dűlő földes bekötőútjain szombaton korán reggel, amikor megérkeztünk a Szépvíz határában elterülő parcellákhoz. A területen évszázadok óta termelnek káposztát a helyi, a borzsovai és a szentmiklósi gazdák. A vevőket pedig nem kell biztatni, a télire eltett savanyúkáposzta alapanyagát igyekeznek helyben beszerezni a környékbeliek.

A szerző felvételei

Mint érkezésünkkor Ferencz Tibor, októberben leköszönő polgármester elmondta, hagyományosan a Szent Gál napjához legközelebb eső szombaton tartják a káposztavágást a községben. A termelők közül sokan már az előző napokban levágták a termést, senkit nem lehet kötelezni, hogy csak szombaton tegye ezt meg. Pedig a rendezvény eredeti célja éppen az, hogy egy időpontban vágják le a káposztát a községbeliek és adják el a frissen szedett káposztafejeket.

Mindezzel együtt jó pár parcellán folyt a munka, repültek a káposztafejek a kupacokra, utánfutókra, szekerekre. A nyári szárazságot ugyan megsínylette a termés, kevesebb káposzta termett, mint a korábbi években, ám a minőséggel nem lesz gond. A szépvízi káposzta hagyományosan jó alapanyaga a télire eltett savanyúkáposztának, amiből majd a karácsonyi töltött káposztát is elkészítik a környékbeli háziasszonyok.

A betakarítás mellett idén is kulturális műsorok, főzőverseny színesítette a vásári hangulatot. A Nádon felállított színpadon felléptek a községbeli csőszök, a csíkborzsovai citerások, néptáncosok, a Csíkborzsovai Férfikórus és a Szépvízi Népi Zenekar.

Kapcsolódók

Kimaradt?