Újra itt a kullancsszezon – Hogyan óvjuk magunkat és háziállatainkat?

Visszafordíthatatlan következményei lehetnek a kullancscsípésnek – jelentette ki Dr. Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke, felhívta a figyelmet arra is, hogy csípés után három héttel kötelező lenne elmenni Borrelia-tesztre, hogy kiderüljön fertőző volt-e a kullancs vagy sem. Viszont a jó idő közeledtével nem csak magunkat, hanem állatainkat is meg kell óvnunk, ugyanis rájuk is nagy veszélyt jelentenek a vérszívók, erről dr. Dósa Gerő kolozsvári állatorvos beszélt.

A kullancsok aktivitása a jó idő beköszöntével indul, főleg tavasszal és ősszel nagyon elővigyázatosnak kell lennie a túrázónak vagy annak, aki nagyon sok időt tölt szabadban. Dr. Dósa Gerő kijelentette idén már megkezdődött a kullancsszezon, bár volt pár fagyos, hideg nap, ez nem jelenti azt, hogy a kullancsok elpusztultak, hanem ez idő alatt vegetatív állapotban vészelték át ezt az időszakot. A kullancsok nem csak erdőkben és vidéken vannak jelen, hanem a városok parkjaiban, bokrokban és a növényzetben is, ezért kell fokozott figyelmet és védelmet biztosítani ellenük.

Fotók forrása: Pixabay

Vegyük komolyan a kullanccsal való találkozást

Dr. Soós Szabó Klára szerint ebben az esetben is a megelőzés a legfontosabb. A Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke azt javasolja, hogy szabadban tartózkodásunk idején, akár kirándulás, túrázás alatt lehetőleg úgy öltözzünk fel, hogy minél kisebb bőrfelületet hagyjunk szabadon, így kevesebb esélye van a kullancsnak megtapadni és befészkelni magát a bőr alá. Hazaérkezve ellenőrizzük le a testünket – főleg a hajlatokat – a vérszívó után kutatva, „amennyiben találtunk kullancsot, azt minél hamarabb el kell távolítanunk, és a behatolási kapu helyét figyelni, ugyanis a csípésén keresztül súlyos betegségeket átadhat az embernek, ilyen például a Lyme-kór vagy a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás (kullancs-encephalitis)” – jelentette ki. Hozzátette, nagyon fontos, hogy elkerüljük a vérszívókat és komolyan vegyük a velük való találkozást.

A doktornő elmondta, létezik védőoltás a kullancs-encephalitis ellen, amit nyugodtan be lehet adatni, a jól ismert Lyme-kór esetében a csípést követően hosszútávú antibiotikumos kezelésre van szükség, ez idő alatt a beteget ellenőrzés alatt kell tartani, amennyiben ez nem történik meg, nagyon súlyos ideggyógyászati kórkép alakulhat ki.

A kullancscsípést követő második és harmadik hétben kötelező lenne tesztet végezni

Abban az esetben, ha nem vesszük észre, hogy a kullancs napok, hetek óta bennünk van, akkor nagyobb az esélye, hogy valamilyen fertőzést átad nekünk. „A gond akkor van, ha a kullancs baktériummal vagy vírussal fertőzött, amennyiben a kullancs nem fertőzött, akkor nem jelent különösebb gondot, megszívja magát és távozik, lepottyan és egy idő után más gazdát keres” – mondja Dr. Soós Szabó Klára. Hozzátette, hogy mi magunk nem tudjuk eldönteni, hogy fertőző volt-e a kullancs vagy sem, ezért szükséges Borrelia-tesztet végezni, ami kimutatja, hogy megfertőződtünk-e. Felhívta a figyelmet arra, hogy a csípés utáni második vagy harmadik hétben kell elvégezni a tesztet és nem korábban, ugyanis az emberi szervezetben ennyi idő után alakul ki mérhető ellenanyag a Borrelia-fertőzéssel szemben.

„Eltávolításnál fontos, hogy ne nyomkodjuk össze a kullancsot, mert annak béltartalma, amiben a baktériumok, vírusok találhatók, az emberi szervezetbe kerülnének” – tanácsolja a doktornő. Amennyiben a kullancs eltávolításánál a vérszívó feje leszakad, és a bőrben marad, az nem jelent olyan nagy veszélyt az emberre, ugyanis a potrohában levő baktériumok már nem kerülhetnek be a szervezetbe. A kullancs feje pedig egy idő után magától kiesik.

A kullancscsípésnek visszafordíthatatlan következményei lehetnek

A kullancscsípés után figyelnünk kell a testünk adta jelekre, hogy baj esetén gyorsan tudjunk cselekedni. Dr. Soós Szabó Klára elmondta, a Borrelia-fertőzés egyik jellegzetes tünete, hogy a csípés körül bőrpír alakul ki, aminek közepe világosabb, ezzel együtt izom és ízületi fájdalmak is jelentkeznek. Vírusfertőzés, kullancs-encephalitis esetében drámaibb lesz a kórkép, ugyanis hányás, egyensúlyzavar, rossz közérzet és állapot alakul ki.

A doktornő felhívta a figyelmet arra, hogy csípés esetén fertőzés nélkül is keletkezhet bőrpír a csípés környékén, főleg olyan személyeknél, akik érzékenyebben reagálnak a különböző rovarcsípésekre, viszont a bőrpír hiánya sem jelenti azt, hogy a kullancs nem adott át fertőzést. „Nem bízhatunk a csípés során keletkező jelekben, ezért érdemes elvégeztetni a tesztet, mert a Lyme-kór antibiotikumos kezeléssel teljesen kigyógyítható, ha kellő időben diagnosztizáljuk és észrevesszük, ellenkező esetben az idegpályák burka feloldódik és megjelennek a bénulásos tünetek” – jelentette ki. A Lyme-kórnak visszafordíthatatlan következményei lehetnek és a vírusos encephalitis esetében is végleges elváltozásokkal kell együtt élnie a megfertőződött betegnek.

A megelőzés a legfontosabb háziállatainknál

Nem csak az emberre, hanem az állatokra is végzetes hatással lehetnek a kullancsok. Dr. Dósa Gerő szerint a legveszélyesebb betegség a Babesiozis, ami kutyák esetében halálos kimenetelű is lehet, ha nem kezelik időben. A Babesiozis egy egysejtű parazita, ami a vörös vérsejteket támadja meg és 4-5 napon belül halálos vérszegénységet okoz. Ezen kívül megemlítette a Lyme-kórt, ami nem csak az emberre, hanem az állatra is veszélyes, bár nem okoznak akkora kárt, mint az egysejtű paraziták. „A jó hír az, hogy a betegségek mindegyikére van kezelés, csak időben észre kell venni” – mondta az állatorvos.

Mivel háziállataink nehezebben tudják közölni, hogy gond adódott, ezért fontos, hogy miután eltávolítottuk a kullancsot figyeljük meg, hogyan viselkedik. Dr. Dósa Gerő szerint a fertőzésben akkor lehetünk biztosak, ha a kiskedvencünk levert lett, nem játszik vagy mozog az első 2-3 napban, ezt a láz okozhatja. Egy másik jel a vizelet színének a megváltozása, ami a fertőzés miatt kávészínű lesz, ezt a vörös vértestek pusztulása okozza, ami ilyen módon kerül ki az állat szervezetéből.

Dr. Dósa Gerő szerint az állattartók mielőtt bármilyen megelőző szert vásárolnának, kérjenek orvosi szakvéleményt. „Nagyon gazdag a piac ilyen szerekben, mindenki a zsebe és a lelkiismerete szerint választhat, de feltétlenül kérjünk állatorvosi véleményt” – tette hozzá. Elmondta, hogy a legjobb megoldás az, hogy a kutyák és macskák rendszeresen kullancs, bolha ellen kezelve vannak, így csökkenthető a betegségek kialakulásának veszélye.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?