Új közlekedési tábla jelent meg: nem kötelező betartani
Egy új típusú közlekedési tábla jelent meg Európában, amely a megszokott sebességkorlátozó tábláktól eltérően nem előírást, csupán ajánlást fogalmaz meg. A zöld szegélyű jelzés célja a tudatosabb és biztonságosabb vezetés ösztönzése.
A közlekedési táblák formája és színei régóta meghatározzák az utakon közlekedők viselkedését. Az 1968-as Bécsi Egyezmény célja az egységesítés volt, ám egyes országokban időről időre megjelennek új típusú jelzések, amelyek kiegészítik a meglévő rendszert, írja a vezess.hu.Az egyik ilyen újítás a zöld szegélyű sebességtábla, amely az Egyesült Királyságban és Franciaországban már forgalomban van. Ez a tábla a megszokott, piros körben feltüntetett sebességhatároktól eltérően nem kötelező érvényű.
Az új tábla a vezetők számára ajánlott tempót jelzi, amelyet a hatóságok a közlekedés biztonságosabbá tétele érdekében javasolnak.
A cél elsősorban az, hogy a sofőröket tudatosabb döntésekre ösztönözze, különösen olyan területeken, ahol gyalogosok és kerékpárosok nagy számban fordulnak elő.
A modern járművek vezetéstámogató rendszerei már képesek felismerni ezeket a táblákat, és automatikusan igazítani a jármű sebességét az ajánlott értékhez. Az Egyesült Királyságban az új táblákat gyakran „advised speed limit” (ajánlott sebességkorlátozás) felirattal is kiegészítik, hogy egyértelmű legyen: ezek nem jogi kötelezettséget jelentenek, hanem javaslatokat.
A hasonló közlekedési megoldások már korábban is léteztek, például a lakott területek bejáratánál elhelyezett sebességkijelzők, amelyek figyelmeztetik a sofőröket, ha túl gyorsan haladnak. Bár ezek sem járnak büntetéssel, tapasztalatok szerint az ilyen visszacsatolás hatására sokan önként lassítanak. A zöld szegélyű tábla előnye, hogy a hagyományos sebességkorlátozó jelzésekhez hasonló megjelenésével jobban megragadja a vezetők figyelmét, így segít a biztonságosabb közlekedési környezet kialakításában.
Ezek az új jelzések tehát egyfajta „lelkiismereti” korlátozást jelentenek, amely nem büntetéssel, hanem tudatos vezetési szokások kialakításával igyekszik javítani a közlekedésbiztonságot.
CSAK SAJÁT