Hogyan vezessünk hidegben? 13 tipp autósoknak
Bár a medvék már tavaszt jósoltak, a meteorológusok sárga jelzésű riasztást adtak ki az ország szinte egész területére a különösen hideg időjárás miatt. A hó és fagy a közlekedést is megnehezíti, még jobban oda kell figyelni a vezetésre. Összegyűjtöttünk tíz tippet, hogy a sőförök a lehető legtöbbet megtehessék biztonságuk érdekében.
Néhány óvintézkedés és apró tipp alkalmazása akár életeket is menthet. Fontos, hogy még jobban odafigyeljünk a közlekedésre, amikor az útviszonyok ezt megnehezítik. A G4Media cikke alapján összegyűjtöttünk néhány tanácsot.
Tisztítsunk puha kefével – rendkívül fontos az autóra lerakódott hó megfelelő letisztítása. A szakértők erre egy puha, csak az autó tisztítására használt kefét javasolnak. Ne próbáljuk meg az autót olyan kefével vagy seprűvel letakarítani, amit más célra is használunk, ezzel ugyanis karcolásokat okozhatunk, amit igen költséges kijavítatni.
Teljes tisztítás – az autó minden részéről takarítsuk el a havat. Az autó tetején lévő hó az utastér felmelegedése miatt megolvadhat, ami fékezéskor a szélvédőre csúszhat, így megnehezítve a látási viszonyokat. Az autó felületes letakarításával nemcsak plusz veszélynek tesszük ki magunkat, de bírságot is kockáztathatunk ezzel.
Ablakok leolvasztása – ne akkor induljunk el, ha már kilátunk a kocsi ablakán, hanem csak akkor, amikor a teljes szélvédőről, az oldalsó és a hátsó ablakokról is teljesen leolvadt a hó.
Fényszóró, féklámpa, rendszámtábla – takarítsuk le ezeket is megfelelően. Ne induljunk el enélkül.
Kilincsek – a hideg miatt előfordulhat, hogy nem tudunk beülni a saját autónkba, mert befagytak a kilincsek. A szakértő szerint nem szabad rángatni, erőltetni. Az ablakok esetében is alkalmazható speciális jégoldó folyadékot az ajtókilincsek és -szélek olvasztására is használhatjuk.
Jégoldó folyadék – hasznos tipp, hogy a jégoldó folyadékot ne csak az autóban tároljuk, mindenképpen legyen egy tartalék otthon is.
Vezetéstechnikai tanfolyam – a csúszós utak még a tapasztalt sőföröknek is feladják néha a leckét. Ha bizonytalanok vagyunk, érdemes részt venni egy vezetéstechnikai tanfolyamon, ahol a különleges, nehezebb útviszonyokra is felkészítenek.
Néhány tanács még:
- Megfelelő sebesség – havas és jeges úton megnő a féktáv, ezért is javasolt az útviszonyoknak megfelelő sebességgel közlekedni
- Időben fékezés – kerüljük a hirtelen fékezéseket, inkább időben és fokozatosan fékezzünk.
- Motorfék – ha lejtőn haladunk lefelé, a kerekek blokkolásának elkerülése érdekében alkalmazzunk motorféket.
- Nagyobb távolság – az előttünk haladó járműtől tartsunk nagyobb távolságot, mert csúszós úton nehezebb megállni.
- Hólapát, hólánc, homokzsák – érdemes a csomagtartóban tartani.
- Üzemanyag – télen különösen fontos, hogy elegendő üzemanyag legyen az autóban.
CSAK SAJÁT