Üdítőitalként isszák a tizenévesek, pedig halálhoz is vezethet

Tizenévesek napi szinten isznak energiaitalt, és még csak nem is keveset. Hiába köztudott, hogy vannak káros vagy akár tragikus következményei a túlzott fogyasztásának. Az energiaitalok hatásairól gyermekgyógyász szakorvost kérdeztünk, aki maga is havonta találkozik esetekkel, ahol ez az ital okozza a problémát.

Mint a Maszolon is megírtuk, múlt héten egy 17 éves iaşi-i fiúnak megállt a szíve, miután táborozás közben napi több energiaitalt is elfogyasztott és mellé rengeteget dohányzott. Az életét nem tudták megmenteni. Ennek az esetnek a kapcsán kérdeztük a gyermekgyógyászt.

A fiatal idegrendszerre sokszoros a hatása

„A koffein mellékhatásait hozzák egyrészt az energiaitalok, de sokszorozva, hiszen sokkal magasabb a koffeintartalmuk, mint a kávénak. Ezenkívül van bennük taurin, B6- és még egy sor vitamin, ami mind brutális stimulációt jelent az idegrendszernek. Mivel fejlődésben lévő idegrendszerről van szó, a hatás sokszorozódik. Miközben teljesen szükségtelen egy ilyen fiatal idegrendszert stimulálni” – magyarázta megkeresésünkre Dr. Bodoni-Imre Tímea székelyudvarhelyi gyermekgyógyász szakorvos.

Fotók forrása: Pexels

Szívritmuszavart, légszomjat, magas vérnyomást, alvásproblémákat okozhat többek között az energiaital rendszeres és/vagy túlzott fogyasztása, mondta el a gyermekgyógyász. Hozzátette, gyakran alkohollal, cigarettával együtt fogyasztják, ami még fokozza a negatív hatásokat.

A székelyudvarhelyi gyermekorvos körülbelül 4-5 éve találkozik olyan esetekkel, hogy például hosszan tartó alvásproblémákkal vagy magas vérnyomással küszködik a tizenéves.

„Havi egy-két esettel találkozunk. Nem mindig derül ki, hogy az energiaital fogyasztása áll a háttérben, de tudjuk, hogy valami kiváltó oknak lennie kell. Van, hogy el is mondják, hogy iszik ilyent a gyermek. Mi ilyenkor mindig felhívjuk a figyelmet az energiaital veszélyeire. A gond az, hogy finom íze van, emiatt üdítőként isszák a fiatalok, nem fogva fel a káros hatásait” – hangsúlyozta az orvos, aki egyébként gyerekeknél 16 éves korig tiltaná az energiaital fogyasztását, és utána is csak alkalomadtán tartja elfogadhatónak, hogy ezzel éljen.

„Ha valami miatt fent akar maradni késő estig, akkor inkább igyon kávét” – javasolja Dr. Bodoni-Imre Tímea gyermekorvos.

A iaşi-i tinédzser édesanyja: „mindannyian isszák egyiket a másik után, ez a divat”

Mint ismert, a iaşi-i tinédzser múlt héten szerdáról csütörtökre virradó éjszaka szívrohamot kapott. Arra ébredt, hogy nem kap levegőt, ezt követően leállt a szíve. Az orvosok erőfeszítései ellenére a fiatalembert nem tudták megmenteni, és osztálytársai szeme előtt halt meg. A iaşi-i rendőrség vizsgálatot indított az ügyben.

A fiú édesanyja akkor a Digi24-nek elpanaszolta, olyan gyakori jelenség a tinédzserek körében az energiaital fogyasztása, szinte lehetetlen kontrollálni.

„Azt mondták nekem, hogy Ianis az elmúlt napokban nem akart enni, nagyon boldog volt, annyira, hogy nem volt szüksége ételre. Hiába adták, nem ette meg. Viszont sokat dohányzott és napi 3-4 energiaitalt fogyasztott. Ennyit mondtak, de nem tudom, hogy mit, mennyit fogyaszthatott ez a gyerek. Ez a trend az iskolában is, Nem tudtam, hogy fogyasztja, de mondták, hogy látták energiaitallal, és a nagymamája is látta, hogy issza. Tudom, hogy minden gyerek fogyasztja, én szeretném, ha senki más nem járna így” – mondta a Digi24-nek a tinédzser édesanyja, Ionela Tanasă.

A digi24-nek Dr. Diana Cimpoeșu elmondta, az ilyen típusú italok túlzott fogyasztása, valamint kábítószerrel, alkohollal vagy dohányáruval kombinálva szívizom- vagy agyi iszkémiát okozhatnak, ami végül szívmegálláshoz vezethet.

Olvasóink hozzászólásai: „napi 12-őt is megittam”

Olvasóink is hozzászóltak a fiatal halálhíréhez. Van, aki szerint egyebet is fogyaszthatott még az fiú, van, aki megtiltaná, hogy kiskorúak vásárolhassák, és van, aki inkább jobban tájékoztatna róla.

Több olvasónk szomorúan vallotta be, hogy ő is az energiaital rabja, aminek már érzi a káros hatásait, mint például a szívritmuszavar, alvászavar, ingerlékenység, mégis nehéz lemondania róla, hisz függőség alakult ki.

Volt, aki még tanácsot is adott, hogyan lehet leszokni az energiaital-fogyasztásról, hiszen a maga bőrén tapasztalta meg, milyen, amikor szívinfarktushoz vezet, ha sok ilyent iszik. A leszokáshoz más dobozos üdítőitalok fogyasztását javasolta a hozzászóló, aki beszámolója szerint régen napi 12 energiaitalt is elfogyasztott, és csak egy infarktus ébresztette rá, hogy le kell szoknia róla.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?