Túl nehéz az iskolatáska?
Az egészségügyi szabályok szerint egy tanulónak nem szabadna a saját súlyának 10 százalékánál többet cipelnie, de a valóságban az iskolatáskák súlya gyakran túllépi ezt a határt. Különösen a 11 és 14 év közötti diákok cipelnek naponta körülbelül 10 kilogrammot, szemben az ajánlott 4 kilogrammal.
Dr. Cătălin Botez gyermeksebész és ortopéd sebész szerint a gyermek súlyának 10 százalékát meghaladó súlyú hátizsák izomfájdalomhoz vagy a csontrendszer átmeneti károsodásához vezethet.
„Egyes országokban az iskolai oktatás és az otthoni házi feladatmegoldás módja lehetővé teszi, hogy a tanulók a könyveik vagy más nehéz tárgyak nagy részét az iskolában erre a célra kialakított szekrényekben tartsák, így a személyes hátizsák súlya csökken. Nálunk azonban az iskolások minden, a tanuláshoz szükséges tárgyat a hátizsákjukban visznek magukkal. Ennek következtében az iskolai hátizsák súlya néha elég nagy, ami gyakran izomfájdalmat vagy a csontrendszer átmeneti károsodását okozza” – idézi az orvost a Ziarul de Iași.
Egy normális alkatú, nem feltétlenül sportos felnőtt korlátozott ideig olyan súlyokat cipelhet, amelyek nem haladják meg a saját testtömegének 15 százalékát. Más szóval 80 kilogramm önsúly mellett a hátizsák 12 kilogrammot nyomhat. Gyakori, napi használat esetén a hátizsák ajánlott súlya egy felnőtt számára a testsúlyának 10 százaléka. Ez a szabály az iskoláskorú gyermekek számára is ajánlott, mondta az ortopéd.
Az orvos szerint egy 7 éves, átlagosan 23 kg körüli súlyú gyermek legfeljebb 2,3 kg súlyú hátizsákot vihet. Egy 12 éves, átlagosan 40 kg-os súlyú kiskamasz esetében a hátizsák legfeljebb 4 kg lehet – hívta fel a figyelmet. Egy 16 éves, átlagosan 55 kilós tinédzser lánynak pedig legfeljebb 5,5 kilós hátizsákot kellene cipelnie. Cătălin Botez arra is felhívja a figyelmet, hogy hogyan hordják a hátizsákot. Ahogyan az iskolai hátizsák túlzott súlya izomfájdalmakat okozhat, vagy károsíthatja a csontrendszert, úgy a helytelen viselése is különböző betegségeket okozhat.
„A hátizsákot helyesen kell viselni, azaz a pántokat mindkét vállon, a pántok hosszát megfelelően be kell állítani, hogy a hátizsák jól illeszkedjen a gyermek hátához, és a hátizsák alja egy szintben legyen a gyermek övével. A valóságban azonban ezeket a szempontokat nem tartják be, és nagyon gyakran a hátizsákot vagy az egyik vagy mindkét vállon, de nagyon széles vállpántokkal viselik. Mindezek a tényezők, valamint a hátizsák esetleges túlsúlya hátfájáshoz, izom-összehúzódásokhoz, rossz válltartáshoz, gerincdeformitással járó torzulásokhoz vezethetnek” – mondta az orvos.
CSAK SAJÁT