Társasjátékozásból világbajnok – a nagyváradi Gere Árpád  Carcassonne-bajnokkal beszélgettünk

Sokan szeretnek társasjátékozni, de keveseknek adatik meg, hogy hobbijuk egészen a világbajnokság dobogójának legfelső fokáig repítse őket. A nagyváradi Gere Árpádnak ez sikerült, az országos bajnokság után a németországi világbajnokságon is kiérdemelte az első helyezettnek járó kupát. A felkészülésről és a világbajnokságon szerzett élményeiről is kérdeztük az aranyérmest, de arról is kifaggattuk, milyen társasjátékot ajánlana a hosszú őszi-téli estékre.

– Milyen érzés bajnoknak lenni?

– Nagyszerű volt részt venni a versenyen, és megnyerni azt. Nagyon örültem a sok gratulációnak a barátaim es ismerőseim részéről, de ezt leszámítva semmi sem változott.

– Hogyan zajlott a világbajnokság?

– A bajnokság reggel 10 órakor kezdődött és délután 5 óráig tartott. A verseny két részből állt: a csoportkörből és a kieséses szakaszból. A 34 játékost a legelső meccs előtt véletlenszerűen párosították össze, majd az első meccs eredményei alapján rangsorolták a játékosokat, a következő fordulótól kezdődően már ez alapján döntötték el, hogy ki kivel játszik. Az 1. helyre rangsorolt játékos a 2. játékossal, a 3. a 4-kel és így tovább. A csoportkör öt fordulóból állt, ezután az első 8 játékos továbbjutott a kieséses szakaszba. Ebben az 1. a 8-kal kellett megküzdjön, a 2. a 7-kel, a 3. helyen álló játékos a 6. ellen, és a 4. az 5. ellen.

A Carcassonne stratégiai társasjáték. Célja egy középkori vidék felépítése mezőkártyák segítségével. Nevét a dél-franciaországi Carcassonne városról kapta, mivel a játékosok egyik fontos feladata minél nagyobb erődített városok létrehozása. 2001-ben elnyerte az év játéka díjat.

Nekem a csoportkör nem a legjobban kezdődött, a legelső meccsemet elvesztettem a spanyol játékos ellen. Kapkodtam a játék legelején, és vétettem egy-két olyan hibát, ami végzetesnek bizonyult. A szerencse is az ellenfelemnek kedvezett, így az első partimat elvesztettem. A meccs után összeszedtem magam, lenyugodtam kicsit, és így vágtam neki a következő fordulónak. A 2. fordulóban a peru-i játékost sikerült megvernem, utána a belga versenyzőt, ezután az izlandi játékost, majd az utolsó fordulóban az angol játékos ellen sikerült nyernem. Ezzel a 4–1-es mérleggel sikerült megszereznem az 5. helyet, és így a 4. helyezett olasz játékos volt az ellenfelem a negyeddöntőben. Az elődöntőben a norvég játékost sikerült legyőznöm majd a döntőben a tajvani játékost vertem meg, és ezzel megszereztem a világbajnoki címet. A verseny a díjátadó ünnepséggel ért véget.

– Milyen feltételeknek kell megfelelni ahhoz, hogy valaki részt vehessen egy ilyen megmérettetésen?

– A világbajnokságon országos bajnokok vehetnek részt és a címvédő játékos. Vannak olyan régiók (pl. Katalónia), amelyek saját versenyzőt indítanak, de itt is megszervezik helyi szinten a bajnokságot, és az ottani nyertes részt vehet Essenben a világbajnokságon.

– Hogyan lehet a társasjátékozás verseny? Sportnak tekinthető ez? 

– Igaz, hogy a  Carcassonne játék játszható öt játékossal is, de a versenyeken 2 játékos játszik egymás ellen. Versenyezni pedig bármiben lehet, ha el lehet dönteni hogy ki nyerte az adott játékot. Mivel ezt a játékot is pontra játsszák, ezért egyértelmű, hogy ki a nyertes: az, aki több pontot szerzett. Hogy tekinthető-e sportnak? Nem egy hagyományos sport, de ha a sakkot sportnak lehet nevezni vagy számítógépes játékokat (e-sports), akkor a Carcassonnét is.

– Hogyan készült fel a bajnokságra?  

– A felkészülés inkább abból állt, hogy éveken keresztül elég sokat játszottam a Carcassonéval. Amikor a koronavírus miatt az élő versenyek ellehetetlenedtek, egy online platformon kezdtem el játszani. Ez nagyon kézenfekvő volt, mert ha volt szabad 20-25 percem, csak beléptem és online játszhattam is. Elég sok bajnokságon részt vettem online, és sokat játszhattam a világ legjobb játékosai ellen is. Idén egy kicsit háttérbe szorult a játék, de a román bajnokság és a világbajnokság előtti hetekben egy kicsit „belehúztam”, hogy formába lendüljek .

Fotó forrása: Gere Árpád Facebook-oldala

– Hogyan és mikor kezdődött a társasjátékok iránti szeretete?

– Már gyerekkoromban is szerettem játszani, és testvéreimmel sokat társasoztunk. Öten voltunk testvérek és a vakációzások alkalmával sokszor előkerültek a társasjátékok, a szüleink is velünk játszottak. Ahogy nőttem, úgy került át a hangsúly az újabb társasjátékokra, a stratégiai/logikai jellegű játékokat szerettem a leginkább.

– Miért pont a Carcassonnét választotta?

– A Carcassonne egy viszonylag egyszerű játék, könnyen meg lehet tanulni, de hogy valaki igazán jó játékossá váljon, ahhoz sok tapasztalat kell, jó stratégia, odafigyelés. Nem mondanám, hogy a Carcassonnét jobban szeretem más társasjátékoknál, de versenyszinten játszani nem lehet akármit, mivel sok társasjáték nagyon időigényes. Szerintem ez az egyik fő oka annak, hogy ezt a játékot sokat játszottam. Elég csak egy telefon internetkapcsolattal, és ha van egy szabad fél órám, akkor játszhatok is. Ezenkívül nagyon szép grafikája van, és annak ellenére hogy néha a szerencse is bele szól a játékba, a stratégiai és technikai tudás miatt legtöbbször az erősebb játékos nyeri a meccset.

Fotó forrása: Pixabay

– Meséljen kicsit a családjáról! Hogyan jut ideje négy gyerek mellett társasjátékozni? A gyerekeknek hogyan tudja átadni a játék szeretetét?

– Van három kisfiam és egy kislányom, akik nem sok szabadidőt hagynak az embernek. Leginkább az esti altatás után tudok 1-2 partit játszani, vagy napközben, ha tartok egy kis szünetet a munkában, vagy esetleg, ha valahol sokat kell várakoznom. Ki kell emelnem, hogy nagyon szerencsés vagyok, mert a feleségem, Leona, tolerálja hogy játszok. Mielőtt megszületett az első gyermekünk, együtt is sokat játszottunk, néha kettesben, de leginkább barátokkal, nagyobb családdal.

A közös társasjátékozás a gyerekeimmel még nem igazán megy, a legnagyobb fiúnk 7 éves, de azért egyszerűbb játékokat már játszunk velük. Reményeim szerint nemsokára már velük együtt játszhatom a Carcassonnét is. Egy párszor már próbáltam velük játszani, de még kicsit magas volt nekik, úgy hogy maradtunk a memóriakártyáknál és más egyszerűbb játékoknál.

– Az óraátállítás és a hideg évszakok beköszöntével egyre hosszabbak az esték. Kérem javasoljon néhány társasjátékot, amelyek ilyenkor jó szolgálatot tehetnek!

– Az az igazság, hogy nem igazán ismerem az újabb társasjátékokat. Amióta gyerekeim vannak nem vettünk új társast, de a régebbi játékok közül tudok párat ajánlani. Idősebbeknek javaslom a Scrable-t,  ezt a szüleim is szívesen játsszák, szókirakós játék és nagyon egyszerű. A Dixit egy nagyszerű játék, amit lehet gyerekekkel is játszani, nem a logika és a stratégia a lényege, inkább a fantázia és kreativitás, de lehet akár nyolcan is játszani, egyszerű és szórakoztató. A Banget is többen, akár heten is játszhatják. Szórakoztató, ezért baráti társaságoknak szívesen ajánlom. Akik a stratégiai és logikai játékokat részesítik előnyben annak pedig ajánlani a Carcassonnét, Catant, Seven Wonderst, Alhambrat, Scotland Yardot, Ticket To Ride-ot.

Scrabble | Illusztráció forrása: Pexels

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?