Szennyezettebb a tonhal higannyal – Fogyasztóvédők sürgős változást követelnek
A tonhalkonzervek széles körben szennyezettek az egészségre káros higannyal – áll a Bloom francia, nem kormányzati fogyasztóvédelmi szervezet és a Foodwatch európai fogyasztóvédelmi szervezet keddi jelentésében, amelyben felszólítják a kiskereskedőket és a hatóságokat, hogy sürgősen lépjenek, és az engedélyezett határértékeket csökkentsék.
„A Bloom véletlenszerűen kiválasztott 148 konzervdobozt öt európai országban (Franciaországban, Németországban, Angliában, Spanyolországban, Olaszországban), és egy független laboratóriumban megvizsgálta őket: a konzervek 100%-a higannyal szennyezett” – áll a civil szervezet felmérésében, írja az AFP, idézi a News.ro. A környezetvédő csoport szerint a konzerveknek több mint a felében magasabb a higanyszint, mint az egyéb halfajokra vonatkozó engedélyezett maximális határérték, a 0,3 mg/kg.
„Az Európában jelenleg érvényben lévő előírást a higanynak a tonhalban megengedett maximális szintjéről a tonhalban talált szennyezettségi szint alapján állapították meg, nem pedig a higany emberi egészségre jelentett veszélye alapján, mindezt annak érdekében, hogy a tonhal 95%-a eladásra kerüljön” – közölte a Bloom. Kiemelik, ez az oka, hogy a tonhal, az egyik legszennyezettebb faj, a kevésbé szennyezett fajokhoz képest háromszor magasabb esetében a toleranciaszint a maximális értékre vonatkozóan, hangsúlyozza a két civil szervezet. Kiemelik: „ezt a különbségtételt semmilyen egészségügyi érv nem indokolja. A higany nem kevésbé mérgező, ha tonhallal fogyasztjuk, az egyetlen dolog, ami számít, az az élelmiszer higanykoncentrációja”.
A széntüzelésű erőművekből származó légköri lerakódásokban jelen lévő higany az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a tíz legnagyobb közegészségügyi kockázatot jelentő anyag közé tartozik. Az óceánban a higany baktériumokkal keveredve még mérgezőbb származékká – metilhigannyá – alakul át. „Az elemi higany és a metilhigany mérgező az idegrendszerre (...).Neurológiai és viselkedési zavarok figyelhetők meg” – áll a WHO közleményében.
A jelentés Franciaországban a Petit Navire márkát emelte ki, amelynek terméke konzervenként 3,9 mg/kg mennyiséget mutatott. A civil szervezetek „közegészségügyi botrányt" emlegetnek, és „sürgős fellépésre” szólítanak fel. Felszólítják az Európai Bizottságot (EB), hogy igazítsa a határértéket az általa más halfajokra megállapított legszigorúbb értékhez, a 0,3 mg/kg-hoz. „Arra kérjük a hatóságokat, hogy szigorítsák a szabályozást, és várakozás nélkül biztosítsák, hogy a forgalmazók csak a legnagyobb védelmet jelentő higanyszintű termékeket áruljanak” – foglalja össze Camille Dorioz, a Foodwatch kampányigazgatója.
CSAK SAJÁT