Roblox: játék vagy veszélyzóna a gyereknek? – Szakértők a platform árnyoldalairól és lehetőségeiről
Vidám és gyerekes látványvilág, amiben szögletes, rajzfilmszerű avatárok rohangálnak – ártatlannak tűnhet a szülők számára a Roblox világa, ami 2025-re egyike lett a világ legnépszerűbb online platformjainak, világszerte több százmillió gyereket vonz színes, kreatív világával – de vajon mennyire tudják a szülők, mi zajlik a háttérben? Az ártatlan külső mögött többek közt erőszakos és szexuális tartalmakkal, pedofilokkal, cyberbullyinggal találkozhatnak a gyerekek. Az iskolapszichológus tapasztalata szerint nálunk az elemisek azok, akik a leginkább rákattantak a Robloxra, de szakértő is megerősítette, világszinten a 13 év alattiak a játékosok 40 százalékét teszik ki. Bár egyéb veszélyei mellett szociális elszigetelődéshez is vezet, előnyei is vannak, hiszen a játékosok fejleszthetnek játékokat – a pozitívumokról és negatívumokról kérdeztünk iskolapszichológust és AI-kutatót.
„Nagyon népszerű a Roblox a gyerekek körében – főleg elemiseknél és 5-8. osztályosoknál –, a tanácsadásra járó gyerekek közt nincs olyan, aki ne hallott volna róla. Úgy látom, minél kisebb korban kezdenek Robloxon játszani a gyerekek, annál nagyobb a függőség kialakulásának a veszélye. Gyakran tapasztalom, hogy elemista kisiskolások a szabadidejüket Robloxon töltik. A gimiseknél a szülők már fokozottabban próbálják korlátozni a képernyőidőt, hisz több a házi feladat, délutáni tevékenység” – számolt be Baxter-Dáné Gabriella, a Kolozsvári Református Kollégium iskolapszichológusa.
Nem tudni, kivel kommunikál
Elmondta, „a sokszínűség és a rengeteg elérhető játék” miatt vonzó a gyerekek szerint, és az fogja meg őket, hogy a barátaikkal, társaikkal is játszhatnak ott. „Sajnos ennek direkt következménye, hogy szociálisan elszigetelődnek, érzelmi intelligenciájuk, empátiájuk nem fejlődik. Találkoztam olyan esettel, hogy a kisdiáknak nem voltak barátai, beilleszkedési nehézségekkel küzdött, de azt emelte ki, hogy vannak Roblox-barátai. Ennek a veszélye, hogy nem tudni, kivel is kommunikál, hisz a platformon bárki létrehozhat egy profilt. Érdemes követni, hogy kik is az úgynevezett Roblox-barátok” – magyarázta.
A túl sok online játszás hatására a szociális elszigetelődésen kívül előfordulhat önértékelési zavar is, a tanulási teljesítmény romlása motivációhiány, érdektelenség miatt, mondta el a szakember. Ugyanakkor „a túlzott képernyőidő hatással lehet a mozgásfejlődésre is, azok a gyerekek, akiket bevonz a képernyő, már nehezen vehetőek rá sportra, mozgásra”.
Mivel a Robloxon előfordulhat, hogy az életkoruknak nem megfelelő, szexuális célzatú tartalomnak vannak kitéve, hisz erre megvannak a kiskapuk, „az ilyen jellegű tartalomnak kitett kisgyerek nem tudja az információt feldolgozni, érzi, hogy valami olyanról van szó, ami nem neki való, ezért a szülőhöz sem mer fordulni, félve attól, hogy eltiltják majd a játéktól”.
„Nagy az esélye a zaklatásnak is, akár úgy is, hogy az egymást közt kialakuló versenyzéskor, elkezdik egymást csúfolni vagy kirekeszteni” – hívta fel a figyelmet Baxter-Dáné Gabriella. Bár a Roblox fejlesztheti a kognitív képességeket, a logikai készségeket, a pszichológus szerint a kockázatok felülírják az előnyöket. A szakember azt javasolja: „amennyiben a szülő mégis engedélyezi a játékot, folyamatosan kövesse annak időtartamát, a platformon létrejövő kapcsolatokat, a tartalmakat, illetve fontos kiegészíteni az online töltött időt tartalmas offline programokkal: mozgással, sporttal, társas kapcsolatok ápolásával”.
„Ez már nem egy egyszerű játék”
Bár személyesen nem rajong érte, W. Szabó Péter marosvásárhelyi AI-kutató elismeri a Roblox jelentőségét: „A fiam és a lányom is játszik vele, és szeretik – bár egyiküknek sem ez a topjátéka.” Kiemelte, attól különleges, hogy nem egy egyszerű játék, hanem egy teljes platform több százmillió felhasználóval. „A havi játékosszám úgy tudom, 350 millió fölött van, de ami igazán döbbenetes, hogy naponta 80 millióan aktívak rajta – ez a világ legnépszerűbb platformjai közé emeli. A Roblox 2021-ben debütált a New York-i tőzsdén, és értéke ma már 40 milliárd dollár, ami felfoghatatlanul nagy összeg egy 2004-ben kitalált, 2006-ban indult koncepcióért. Az áttörést a 2007-es Robux bevezetése hozta, ami nemcsak vásárlásra, hanem fejlesztésre is ösztönöz: a játékosok nemcsak szereplők, ha fejlesztesz, jutalmat kapsz a játékot gazdagításáért. Ez hatalmas lendületet adott a játék fejlődésének” – magyarázta el, mitől különleges a Roblox.
Mint rámutatott, amit nem hangoztatnak, hogy elég sok, állítólag 40% körüli a 13 évnél fiatalabb játékosok aránya, miközben Amerikában például speciális szabályozás van a 13 év alatti gyerekre.
„A tanulás és a szórakozás jó kombinációja”
A pénzkeresés kapcsán rákérdeztünk, mennyire kereshetnek érdemben pénzt a játékkal, és mennyire etikus ez, figyelembe véve a legtöbb játékos életkorát: W. Szabó szerint „egy 8‑12 éves gyerek számára maga az az élmény, hogy pénzt keresett egy játékkal óriási motiváció, még ha nem is váltja át valódi pénzbe”.
Motiváló és a platform pozitívuma az is szerinte, hogy nagyon sok gyereket a Roblox vitt a programozás, az IT irányába. „A Lua‑alapú szkriptnyelv révén a gyerekek egyszerű kódokat írhatnak játék közben, és nagy a presztízse a játékos közösségében annak, aki ezt tudja, és így „teljesen játszva elsajátítják az algoritmikus gondolkodást, logikus tervezést, hibakeresést – olyan képességeket, amelyeket az iskola csak később tanítana”.
W. Szabó szerint a Roblox arra is lehetőség, hogy a gyerekek önbizalmát és kitartását is növelje, ezért kimondottan örül, hogy a fia is játszik. „Sokkal jobb, mint ha Tiktok-videókat nézne, görgetve a végtelenségig” – jegyezte meg. A technológiai közeg jobb alapot ad a pályaválasztáshoz és a kritikus gondolkodáshoz – véli a szakember, hozzátéve, „ha nem is lesz programozó a gyermekből, az algoritmikus gondolkodás bármilyen pályán segítség”.
A kreativitást szintén erősen fejleszti, véli W.Szabó, aki szerint a Roblox olyan, mint egy virtuális lego, amelyben „megfelelő munkával abszolút mindent meg lehet valósítani, amit a kreativitásuk és a képzeletük” életre hív. Végül kiemeli a közösségi élményt: „a világ minden tájáról játszhatnak emberekkel, és sok gyerek a Roblox hatására nagyon jól megtanul angolul, hisz kellett a közös nyelv”, fontos a közösséghez tartozás érzése. Úgy látja, a közös célok, a feladatok megtanítanak csapatként dolgozni, a csapatmunkára is tanít ezáltal a Roblox. Ennélfogva véleménye szerint „a tanulás és a szórakozás jó kombinációja” a platform legnagyobb ereje, ezek együtt hozzák a sikerét.
Nem attól horror, hogy fröcsög a vér
A Roblox legnagyobb csapdáját az AI-kutató szerint az okozza, hogy a játékplatform „gyerekbarát külseje” könnyen megtéveszti a szülőket.
„Míg egy Call of Duty vagy a Mortal Kombat véres, hiperrealisztikus látványvilága egyértelműen jelez a felnőtteknek, hogy az nem való gyereknek, addig a Roblox színes, egyszerű grafikája nem kelti veszély érzetét. Csakhogy nem attól lesz valami horror, mert fröcsög benne a vér három dimenzióban, lassított felvételben” – mondta. A platformon „nagyon sok kifejezetten horrorjáték van, sőt, vannak szexuális utalásokkal teli, randizós játékok is”, amelyek rejtve maradhatnak a szülők elől, mutatott rá.
A kutató felidézett egy nagy visszhangot kiváltó tanulmányt is, amely a platformon elrejtett felnőtt tartalmakat, úgynevezett „condo játékokat” tárta fel, amelyek célja, hogy erotikus tartalmakat csempésszenek a Roblox gyerekeknek szánt világába.
A pedofilok és online zaklatás „pokoltere” lehet
Bár nemcsak a Roblox sajátja, itt fokozottabb a veszély, hogy pedofilokkal találkozik a gyermek, hisz nagyon sok a szóbeli interakció a játékosok között. „Ez egy pedophile hellscape (pedofil pokol – szerk. megj.), tele olyan szexuális ragadozókkal, akik kimondottan a kiskorúakra vadásznak” – érzékeltette a veszélyt. Hozzátette, mivel sokan vannak, nehéz kiszűrni is őket, és hangsúlyozta, hogy a szülők nagyon oda kell figyeljenek, mit játszik a gyermek.
Ezenkívül az online térben zajló zaklatás a Roblox esetében is jelentős probléma, emelte ki a szakértő.„Nagyon fontos, hogy a szülők beszélgessenek a gyerekekkel, és megértsék, hogy a bullying nem csak az iskolában kezdődik, hanem az interneten keresztül is, és ugyanolyan negatív hatásai vannak. Volt példa arra, hogy gyerekeket öngyilkosságba hajszoltak” – figyelmeztet W. Szabó Péter.
Vírusok és szerencsejátékfüggőség
Ha a gyermek a szülők számítógépét használja, könnyen összeszedhet vírust, amely akár zsarolóprogram is lehet, és személyes vagy banki adatokat lophat el. A csalók gyakran „ingyen Robuxot” ígérnek, ezzel ráveszik a gyerekeket programletöltésre vagy gyanús oldalak meglátogatására.
Külön figyelmet érdemel, hogy a platformon egyre gyakoribb a játékba bújtatott szerencsejáték. „Vannak lootboxok, dobozok véletlenszerű ajándékokkal, és olyan beágyazott játékok is, amelyek valódi kaszinóhoz hasonlóak” – magyarázta, kiemelve, hogy mivel sok gyerek még szülinapra is Robuxot kér, így pedig a szülők akaratlanul is szerencsejáték-függőség kialakulásának teszik ki a gyereküket. Mivel a játékban nem valódi pénzzel játszanak, „nem tartozik a szerencsejáték-felügyelet hatáskörébe ez a terület. A Roblox egyre inkább lépéseket tesz a bújtatott szerencsejáték ellen, de a szülők figyelme továbbra is elengedhetetlen”, mutatott rá. Emellett a játék során könnyen kiszivároghatnak személyes adatok is, hiába van érvényben a GDPR.
Hogyan lehetséges, hogy a világ legnépszerűbb játékplatformja nem szippantotta be a szakembert, és szülőként miért nem tart attól, hogy a gyermekei játékfüggők lehetnek – erre is rákérdeztünk azok után, hogy kiemelte, nem a kedvence a Roblox. „Nagyon sokat dolgoztam a játékiparban, rengeteg játékot kipróbálok, de fejlesztői szemmel nézem őket, egyik sem köt le annyira, hogy több ezer órát játsszak vele” – fejtette ki az AI-kutató. Gyerekeivel rendszeresen társasjátékoznak, sokféle programjuk van: „így egyelőre nem tűnik úgy, hogy nagy esély lenne a függőség kialakulására” – zárta W. Szabó Péter.
CSAK SAJÁT