Nem az emberek ellen cselekszik, az igazságot képviseli: lesben áll, büntet, megkegyelmez a közlekedési rendőr

Ha egyenruhában sétál az utcán, a gyermekek szeme felcsillan, de a felnőttek elkomolyodnak, szinte vigyázzba állnak. Az akciói során a közlekedés rendjét figyeli, sebességet mér, igazságot szolgáltat, büntetéseket ró azoknak, akik nem tisztelik a törvényeket. Szabó Kinga közlekedési rendőrtisztet arról kérdeztük, miként sikerül helytállnia szakmájában.

Az egyenruha számára az erő, a fegyelem és az igazság: kezdetben furcsa volt, hogy reggelente inget és nyakkendőt kellett felvennie, hiszen gyermekkorában azt látta, ezeket a ruhadarabokat édesapja viseli, nem ismert nőket, akik nyakkendőt hordanának. Ma már úgy tekint a nyakkendőre, mint egy szimbólumra, amely azt jelképezi, nap mint nap sikerül helytállnia a közvélemény által férfiasnak vélt szakmában.

Női rendőrtisztként azt tapasztalja, férfi kollégái komolyan veszik, kikérik a véleményét, és a tanácsait is megfogadják, a nők iránti tiszteletet pedig általában akciói során is érzékeli, hiszen a férfi törvényszegők egy része visszafogott, nem szemtelenkedik, ha felelősségre vonja őket. Amikor a jogosítványuk a tét, előfordul, hogy gorombán, böszmén reagálnak, ehhez kötélidegzet és nagy türelem szükségeltetik a közlekedési rendőrtiszt részéről.

Nőnap apropóján Vagány nők címmel indítottunk sorozatot. Célunk megmutatni, hogy vannak erdélyi nők, akik el mernek rugaszkodni a társadalmilag meghatározott szerepeiktől, és „férfiasnak” tartott szakmákban is kiválóan helytállnak.

Szabó Kinga szászrégeni születésű, 24 éves fiatal nő, aki a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumban végzett tanulmányait követően a bukaresti rendőrakadémiára iratkozott. Voltaképpen egész gyermekkorától azt a percet várta, hogy rendőrként munkálkodhasson. Hatodik osztályos lehetett, amikor kijelentette, rendőr lesz belőle, és döntése mellől nem tágított az évek folyamán.  

Fotó: Szabó Kinga

Elmondása szerint egy belső megérzés hajtotta a rendőrszakma felé, gyermekkorában „a szíve is másként dobogott”, amikor egy szirénázó rendőrautó vagy egy egyenruhás személy haladt el mellette. Ahogyan cseperedett, világossá vált a környezete számára is, hogy a rendnek, a fegyelemnek kivételes figyelmet szentel, illetve hozzáértőn „dirigál” pajtásainak. Noha szülei sokáig azt hitték, gyermekkori mendemonda a „rendőr lesz belőlem” kijelentés, évek múltán megbizonyosodtak róla, gyermekük nem tréfából emlegeti hivatását: tizedik osztályos korától a család is mindent megtett annak érdekében, hogy az igazság szolgálatába álljon. „Az álmát követte”, annak ellenére, hogy sosem nézett rendőrfilmeket, és a családjában sem volt divat az ilyesféle szakmaválasztás, egy mélyről jövő késztetés mégis hajtotta.

Az igazságot szolgálni nem egyszerű feladat – vélekedett Szabó Kinga, aki a rendőrakadémiai évei során tanulta meg igazán, mit jelent a rend és a fegyelem, illetve milyen az, amikor egy kihágás következményekkel jár. Az akadémián mindent szabályok korlátoztak, a felkelésnek és a lefekvésnek, az étkezésnek, a rendrakásnak, a találkozásoknak és a szórakozás berekesztésének mind-mind meghatározott ideje volt. Hajnalban keltek, a tanoncok saját szektorral rendelkeztek, és mindannyian kaptak egy részt, amit tisztán kellett tartaniuk. 

Tanulmányai során hetente többször erőnléti edzéseken, sportórákon vett részt, és a fegyverhasználat fortélyait, a lövés mikéntjét is elsajátította – az elméleti oktatás mellett a gyakorlat is hangsúlyos volt, a számonkérések folyamán jegyekkel minősítették őket feletteseik. Az akadémián fele-fele arányban tanultak nők és férfiak egyaránt.

A rendőrnek folyamatosan tanulnia kell: a törvényeknek a kisujjában kell lenniük

A kemény kiképzést követően közlekedési rendőrtisztként helyezkedett el. Mivel tiszt, elsősorban irodai feladatokat lát el, de hetente jár terepre is, ami az „akciót” foglalja magában. Irodai feladatai megkövetelik a törvényismeretet, úgy érzi, ebben jeleskedik, hiszen folyamatosan képezi magát, naponta frissíti a meglévő tudását.

Munkáját olykor gyermekek körében végzi: az apróságok tanóráit látogatja, és az alapvető közlekedési szabályokról világosítja fel őket. Hiszen az úton nem csupán a sofőrökre vonatkoznak törvények, a gyalogosoknak is be kell tartaniuk az előírásokat a biztonságos közlekedés érdekében: számít, hogy miként kelnek át az úttesten, hogyan használják az átjárókat, szétnéznek-e, amikor a járdáról lelépnek, és fontos, hogy ne szaladjanak a zebrán. Az iskolában gyakran meglepetés éri, ugyanis a legtöbb gyermek ismeri a szabályokat, a szüleiktől hallották már azokat.

A közlekedési szabályok ismeretében általában azok a személyek mélyülnek el jobban, akik a jogosítványuk megszerzésére készülnek, vagy már autót vezetnek. Sokan nem is tudják, hogy rengeteg szabály vonatkozik a gyalogosokra, a biciklisekre és az elektromos hajtánnyal járókra egyaránt. Kevesen tudják például, hogy biciklivel vagy elektromos hajtánnyal nem közlekedhetnek a járdán, kivételt csupán a biciklisávval ellátott járdák képeznek. Azzal sincs tisztában mindenki, hogy biciklivel a jéggel vagy hóval borított utakra sem szabad kimenni, ahogyan azzal sem, hogy a sötétben kötelező fényvisszaverő ruházatot viselni. A felvilágosítás és a figyelmeztetés tehát szintén a közlekedési rendőr feladata, részletezte Szabó Kinga.

Tudásának az akciók folyamán is hasznát veszi, hiszen azt vallja, tiszta lelkiismerettel és biztonságosan csakis akkor vonhat felelősségre másokat, ha tisztában van a törvényekkel, a kihágás mértékével és a büntetések következményével. Biztos benne, hogy ha nem lennének kisujjában a törvények, megtörténhetne, hogy egy megállított sofőr szemfülességében visszaélne a helyzettel, amely rendőri hitelességét csorbítaná.

Az ittas vezetés azonban a legérzékenyebb pontja, abszolút nem tolerálja. A gépjárművezetői engedély bevonásával, pénzbírsággal jár, ha egy ittas sofőrt tetten ér, a 0,80 mg/l alkoholérték a vérben viszont már bűnténynek minősül. Sosem engedne tovább vezetni egy olyan személyt, aki alkohol hatása alatt áll, mert tudja, a reflexei nem működnek kellőképpen, a gondolkodása nem tiszta, és a saját életén kívül ártatlan emberek életét is veszélyezteti. Előfordult már, hogy egy ittas törvényszegő kikérte magának az intézkedéseket, érthetetlen számára, hogy a tettes miért hiszi azt, hogy legnagyobb büntetése a jogosítványa bevonása, amikor néhány kilométerrel odébb akár a halál vagy egy súlyos baleset leselkedhet rá. Úgy véli, a helyzet súlyához képest enyhe büntetésben részesül az ittas személy.

Arról is beszámolt, voltak olyan események a munkája folyamán, amelyek megingatták, hiszen a szigorú egyenruha mögött érző ember rejlik, és megtörténik, hogy egy goromba vagy rosszindulatú megjegyzésen napokig rágódik. Viszont egyre inkább érzi, hogyan választhatja külön a magánéletét a munkájától, ezért igyekszik nem személyes bántásként értelmezni a megjegyzéseket. Munkaprogramjának végén, amikor az iroda ajtaját bezárja, az aznapi bántódásokat az épületben hagyja, nem viszi haza gondjait a családjához.

Különben megérti a felháborodást és a szomorkodást, sőt, alkalomadtán a lelkiismeret-furdalással is küszködnie kell, de tudja, az igazság szolgálatában akkor is meg kell dorgálnia a törvényszegőket, amikor nem eget rengető bűnöket követnek el. A büntetőpontok nagy pénzösszeget jelentenek, ezért „sokszor összeszorul a szíve, amikor a cédulára írja az értéket”. Jómaga ugyanis arra törekszik, hogy lefekvéskor azt érezze, aznap is tett a törvények betartásáért, képviselte, elősegítette az igazságot, és nem járt el meggondolatlanul, hatalmával visszaélve.

Ennek érdekében a barátaival és a családtagjaival is tudatta, nála nincs kegyelem, az utakon szeretteinek is be kell tartaniuk a szabályokat. Nem kivételez, nem különböztet meg embert embertől, mert eleve nagy kihívás számára, hogy a társadalommal megértesse, a javukat próbálja szolgálni, és nem célja ártani másoknak.

Tisztában van azzal, hogy a társadalom egy része ódzkodik a rendőröktől, mások már-már undorral tekintenek rájuk. Úgy véli, mindez az elmúlt évtizedek hagyatéka, ugyanis volt idő, amikor egyes rendőrök valóban visszaéltek a hatalmukkal, a túlkapások viszont nem jellemzik az ő generációját. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?