Négy szakma, egy ember: délelőtt fogorvos, délután tetoválóművész, hétvégenként dj és kutató

A művészetek és tudományok mindig is vonzották, kislányként a rajzai mellől édesapjához csatlakozott bütykölni, tőle leste el, hogyan működik a világ. Ma már délelőtt fogorvos, délután „laza csaj”, aki egy tetoválószalonban varr remekműveket ügyfelei testére. A nap végén tetoválásokat kutat, nemzetközi jegyzéket készít észrevételeiről, vagány nőként pedig attól sem riad vissza, hogy lemezlovasként nagy bulikat csapjon hétvégenként a szórakozni vágyóknak. Dr. Ledán M. Szendét arról kérdeztük, miként sikerül helytállnia több, a társadalom szemében zömében férfiasnak minősített szakmában.

Március 8., a nők nemzetközi napja alkalmából megfelelő pillanatnak tartjuk, hogy felidézzük néhány korábbi interjúnkat, amelyben olyan „vagány nők” mesélnek magukról, illetve a hivatásukról, akikre kitartásuk, szakmai hozzáértésük miatt méltán büszkék lehetünk és példaként tekinthetünk rájuk. A most újraolvasásra ajánlott írásunk 2021. március 23-án jelent meg.

Fotók: Dishy Ledan

Gyermekkorában meggyőződése volt, ha felnő, főnök lesz belőle. Ezt az elképzelését sikerült is megvalósítania, hiszen mára „négy lábon álló” vállalkozónővé vált, aki az élet művészi és tudományos területei között lavíroz. Noha megterhelő mindezt összeegyeztetni, hiszen a nap 24 órája gyakran kevésnek bizonyul, de úgy érzi, sikerült a fogorvos, tetoválóművész, lemezlovas és kutató hivatását úgy összekapcsolnia, hogy azok mindegyike érvényesüljön, s mi több, eredményt érjen el. Mivel jobb és bal agyféltekéje egyformán aktív, képes arra, hogy reál és humán területeken is helytállon, felfogásában összekapcsolódik, egymást kiegészíti és fellendíti a tudomány és a művészet.

Nőnap apropóján Vagány nők címmel indítottunk sorozatot. Célunk megmutatni, hogy vannak erdélyi nők, akik el mernek rugaszkodni a társadalmilag meghatározott szerepeiktől, és „férfiasnak” tartott szakmákban is kiválóan helytállnak.

Dr. Ledán M. Szende családjában nem váltak szét élesen a nemi szerepek, édesanyjától a nőiséget lesték el, azt azonban nem kellett kényszeresen magukba szívniuk, hogyan alkalmazkodik a nő a társadalmi elvárásokhoz, mert szülei bohém, nyitott, szabad nevelési elveket követtek. Nagymamáitól látta, mit is jelentenek valójában a hagyományos női modellek: míg az egyik nagyszülő háziasszonyként állt helyt, a másik a dolgozó nő, egyedülálló családanya feladatait teljesítette.

Családja sosem kényszerítette szakmaválasztásra. Támogatták művészi próbálkozásait, ahogyan azt is, hogy orvosnak tanuljon, s bár tudták, a reáltudományok jövedelmezőbb szakmát jelenthetnek a későbbiekben, akkor sem tiltakoztak, amikor úgy döntött, tetoválóművészként is kipróbálja magát. Időközben kiderült, „2021 Romániájában tetoválóművészként sokkal könnyebb megélni, mint fogorvosként” – állapította meg.

Ha nő a dj, a fogorvos, a tetováló és a kutató, többszörösen kell bizonyítania rátermettségét

Dr. Ledán M. Szende – akit művészi körökben leginkább Dishy Ledanként ismernek – felidézte, kezdetben minden hivatását férfiak között gyakorolta: a fogászaton a kollégák férfiak voltak, nőket inkább az asszisztensek között látott, 2009-ben pedig, amikor tetováló karrierjét is elkezdte, Románia-szerte alig néhány női tetoválóművész tevékenykedett, nem beszélve arról, hogy a dj-k a társadalmi elvárásoknak megfelelően csakis férfiak lehettek, a kutatói körök pedig szintén leginkább férfiakból álltak.

Mivel jómaga négy hivatást választott, négy szakmában kellett bizonyítania rátermettségét: fogorvosként biztosítania kellett kollégáit és pácienseit arról, hogy hozzáértően, elhivatottan végzi feladatait. Szavai szerint az évek folyamán a fogorvos szakma „elnőiesedett”, ám tetoválóművészként ellenkező nemű riválisaival a továbbiakban is szakmai harcokat folytatott, férfi klienseitől pedig gyakran visszaéléseket kellett kivédenie: volt, aki azért járt a szalonjába, mert szép nőnek találta, és úgy gondolta, „becserkészheti”, mások azért keresték fel, hogy elmondják, nem bíznak egy női tetoválóban – művészi karrierjéhez is máig fűződnek sztereotípiák, amelyekkel naponta meg kell küzdenie.

A sepsiszentgyörgyi származású vállalkozónő a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen végezte tanulmányait, előbb fogtechnikusként, majd fogorvosként is diplomázott. Másodéves volt, amikor a tetováló szakmába ásta magát: mivel elbűvölte a rajzolás, úgy döntött, kipróbálja magát egy szalonban – alig egy hónapnyi munkavégzés után felkérést kapott egy stúdiótól, amelynek köszönhetően kurzusokon tanulhatta ki a mesterséget, és professzionális módszereket is elsajátíthatott. Érezte, összekapcsolhatja orvosi tanulmányait tetoválóművész tevékenységeivel, ezért csatlakozott a Romániai Tetoválók és Piercerek Szövetségéhez, és vált higiéniai felelősévé a tetoválószakmának.

Kutatói szakmája voltaképpen szoros kapcsolatban áll tetoválóművészi hivatásával: míg a WHO meghatározása alapján a tetoválás sebészeti beavatkozásnak minősül, Romániában elegendő csupán 10 osztály ahhoz, hogy egy „szakember”, legyen az akár kamasz és felkészületlen, emberek testére varrjon. Ez helytelen és veszélyes megközelítés, mert a legtöbb tetoválószalonban még a kézmosás is elmarad, a steril környezet pedig eleve nem biztosított, emiatt rengetegen fertőződnek meg.

Dr. Ledán M. Szende nemzetközi jegyzéket készít ezekről a rendellenességekről: egy egészségtelen körülmények között zajló tetoválás során felülfertőződések alakulhatnak ki, hepatitist, hív-vírust, hpv-fertőzéseket adhat át egymásnak a művész és a kliens, a rossszul végzett munka tönkreteheti a bőrfelületet, szörnyű hegeket hagyva maga után.

A tetoválás rituálé

Megtudtuk, szabadidejében a tetoválás művészetét is oktatja, elmondása szerint a tetoválás folyamata már akkor elkezdődik, amikor egy kliens felkeresi a művészt az elképzelésével. Ebben a pillanatban tudatosítja az érdeklődőben, örökérvényű jelzést választ magának, ezért érdemes jól meggondolnia, hogy vágyik-e rá, és ha igen, milyen kivitelezést szeretne egy életen át a testén látni. Ilyenkor egyeztetnek, a szakember felvilágosítja az érdeklődőt, hogy milyen tényezők zárják ki a tetoválást: elsősorban nagykorúnak kell lennie a jelentkezőnek, illetve nem szenvedhet egyes típusú cukorbetegségben, szív- és érrendszeri betegségekben, de a különféle bőrproblémák, a hemofília, a fertőző betegségek  megléte és a pszichés zavarok is ellehetetlenítik a beavatkozást.

Egyeztetés után a mintaválasztás és a kapcsolattartás szintén kulcsfontosságú. A szimbólumválasztás gyakran nem az egyediséget, hanem a trendeket tükrözi, noha jómaga leginkábbb az american traditional stílusban szeret alkotni, szívesen felvarr bármilyen óhajtott mintát a kliens testére, csupán azt tartja szem előtt, hogy a választott vonalakban legyen ráció.

A tetoválás fájdalmas, együtt alkot ilyenkor a művész és a kliens, a bőrre kerülő mintákért ki-ki megdolgozik. A szakember önfeledten „rajzol”, a kliens pedig a lehető legkellemetlenebb pozicíókat veszi fel, és a fájdalmat is tűri annak érdekében, hogy az alkotás lenyűgözővé váljon. Kétszeres büszkeség ez, nem hasonlítható össze a rajzlapra való rajzolással, mert itt két ember munkája és öröme a tét, aminek bárki csodájára járhat, és nem egy ember tehetségéről szól – vélekedett megkérdezettünk, kiemelve, hogy a folyamat nem ér véget a vonalak befejeztével, utánkövetéssel, utólagos megbeszélésekkel zárul.

Fogorvos a tetoválószalonban, tetováló a fogászaton?

Dr. Ledán M. Szende megjegyezte, előfordul, hogy kliensek és páciensek között nehezen igazodik el, hiszen a több szakma váltásokat igényel, a váltások pedig belerázódást egy-egy szerepbe. Megesik, hogy tekintélyes orvosi stílusát a szalonba viszi, ahol csakhamar visszarázzák a lazább stílusú személyek, és az is megtörténik, hogy lazaságát csak a fogászati beavatkozás előtt tudja levetkőzni. Mégsem hátráltatja ez munkavégzésében, mert nem egymást kizáró szakmaként tekint hivatásaira. Ellenkezőleg, úgy véli, stílusukban ugyan különböznek feladatai, tevékenysége hasonló a szalonban és a rendelőben is, hiszen mindkét esetben „szépészeti beavatkozásokat” végez, „kétkezi munkára támaszkodik”: szépíti, ápolja a páciensek fogsorát, ahogyan a kliensek testét is műalkotásaival.

Kutatása ezekhez idomul, lemezlovas karrierje pedig egyelőre szünetel a járványhelyzet miatt, de vírus előtt, mivel csak hétvégente keverte a drum and bass zenéket, voltaképpen kikapcsolódást jelentett számára.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?