Mi legyen a gyógyszeres táskában nyaraláskor? – Vigyázat: bizonyos hatóanyagok tiltottak egyes országokban!
Tavaly fejenként több mint 400 lej értékben vásárolt recept nélkül kapható gyógyszereket a lakosság. A jelenség megfékezésére a gyógyszerészek és az orvosok tippeket adnak, sőt, listát is készítenek az alapvető gyógyszerekről, amelyeket érdemes egy-egy utazáskor is magunkkal vinni.
„Amit mindig magunknál kell tartanunk, az például a lázcsillapító, ha gyerekünk van, a felnőtteknek pedig fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, és az emésztési nagyon fontos, hogy legyen hasmenés elleni gyógyszer” – sorolta Anda Vija gyógyszerész a Digi24-nek. Ha gyermekkel indulunk útnak még azt is javasolja, hogy mindenképp legyen nálunk „fertőtlenítő alkoholos törlőkendő, sebre való rugalmas kötszer, utazási hányinger elleni tapaszok, fülcseppek, gyermeknek való Paracetamol, gyermek-orrcsepp, orrdugulásgátló, kézfertőtlenítő oldat, torokfájásra szopogatótabletta, elrágható lázcsillapító”.
Ezek mind hasznosak lehetnek, azonban érdemes tájékozódni külföldre indulás előtt, mivel egyes országokban akár börtön is járhat, ha ott tiltott szert viszel át a határon. Az Egyesült Arab Emírségekben a kodein vagy tramadol alapú gyógyszerekkel elkapott turisták letartóztatást kockáztatnak. Néhány ázsiai országban tilos az orrspray, Libanonban, a Fülöp-szigeteken és Dél-Koreában pedig a furazolidon, amely a hasmenés elleni gyógyszerek hatóanyag. Az aszpirinben található acetilszalicilsav pedig Szerbiában tilos.
CSAK SAJÁT