Mi fér bele egy kávéba? Sofi Oksanen íróval beszélgettünk

Sofi Oksanen a kortárs finn irodalom egyik legjelentősebb alkotója. A 2007-ben megjelent Tisztogatás című regényével világszerte ismertté vált, műveit azóta számos nyelvre lefordították. 2010-ben irodalmi munkásságáért az Északi Tanács Irodalmi Díjával tüntették ki.

Az író idén a Sepsi Book kiemelt nemzetközi díszvendége volt, erdélyi látogatása során pedig sikerült időt szakítania egy kávézással egybekötött beszélgetésre. Különleges találkozás volt, hisz Sofi Oksanen mondanivalójára érdemes odafigyelni, annál is inkább, mert irodalmi tevékenységén kívül számos más műfajban is kipróbálta magát, legutóbb például opera librettót írt, de hazájában ismert közéleti szerepvállalásai okán is, amelyek során olyan témák kapcsán szólal fel, mint a női egyenjogúság, az egyetemes emberi jogok tiszteletben tartása vagy a putyini Oroszország jelentette fenyegetés és a napjainkra jellemző dezinformációs kampányok romboló hatása.

A beszélgetésben ezekről is szó lesz, mint ahogyan az írónő észt gyökereiről és a regényeiben ábrázolt észt történelemről, könyveinek recepciójáról, a totalitarizmus jellegzetességeiről, a társadalom radikalizálódásáról, és az is kiderül, hogy Oksanen szerint mi az oka annak, hogy az eddig követendő példaként emlegetett finn oktatási modell gyakorlatilag csődöt mondott.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?