Mi fér bele egy kávéba? Marék Veronika íróval és grafikussal beszélgettünk
Boribon és Annipanni, Laci és az oroszlán, Kippkopp, és a Kockásfülű nyúl. Ez csak néhány azokból a közismert mesékből, amelyeket Marék Veronika József Attila-díjas író és grafikus álmodott meg. Egy nagyon különleges módját választotta a világteremtésnek, hiszen meséit nem csupán megírja, de illusztrálja is. Hogy honnan indult ez az immár hat évtizede töretlen szenvedély, hogy reagáltak a meséire Japánban, illetve mi volt a legnagyobb fiatalkori álma, arról egy kávé mellett beszélgettünk.
„Iszonyúan vágytam arra, hogy a meséimből rajzfilmek készüljenek, és most, ilyen őrült öregen megkaptam ezt az égtől” – emlékezett vissza ifjúkori álmára Marék Veronika. A mesék felé mindig rajongással forduló író és grafikus olyan történetek megálmodója, mint a Boribon és Annipanni, a Laci és az oroszlán, és a sokunk gyerekkorának meghatározó meséje, a Kockásfülű nyúl. Amikor alkot, egyszerre látja a képet és a történetet, ebből pedig egész világok születnek.
Művei már Japánig is eljutottak. A Laci és az oroszlánon még a megtermett férfiak is sírnak, Marék Veronika pedig szentül hiszi, hogy ez így van jól, hiszen a mesék dolga az, hogy hatással legyenek az olvasóikra: a gyerekek ezáltal tudnak felkészülni a felnőttkor kihívásaira.
CSAK SAJÁT