Mérgező vegyi anyagok az élelmiszerekben: tíz tojásból négy és minden negyedik tejminta szennyezett
Európa több országában végzett vizsgálatok szerint az élelmiszerek jelentős része szennyezett az úgynevezett „örök vegyi anyagokkal” (PFAS), amelyek az egészséget hosszú távon veszélyeztethetik. Egy tojás vagy fél kiló hús is elegendő lehet ahhoz, hogy egy gyermek vagy felnőtt túllépje a heti megengedett bevitel határértékét – figyelmeztet egy elismert, francia környezetvédelmi szervezet.
Két halból egy, tíz tojásból négy, és minden negyedik tejminta tartalmazza a négy, úgynevezett „örök vegyi anyagok” legalább egyikét – figyelmeztet Generations Futures környezetvédelmi szervezet. A szóban forgó anyagok a perfluor- és polifluoralkil vegyületek (PFAS), amelyekre az Európai Unió már jogszabályi határértékeket is megállapított egyes élelmiszerek esetében – számolt be csütörtökön az AFP hírügynökség alapján az Agerpres.
A környezetvédelmi szervezet szerint az élelmiszerek széles körű PFAS-szennyezése valóságos, ám a hivatalos adatok gyűjtése nehézkes és hiányos. Jelenleg csupán néhány ilyen vegyületet vizsgálnak rendszeresen, és 2023-ban mindössze nyolc ország küldött adatokat az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak (EFSA).
A perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFAS-ok) az ember által előállított vegyi anyagok széles körben használt csoportja, amely több mint 4700 vegyi anyagot fed le, melyek idővel felgyülemlenek az emberi szervezetben és a környezetben. „Örök vegyi anyagokként” is emlegetik őket, mivel rendkívül makacs módon megmaradnak a környezetben és az emberi testben. Olyan egészségügyi problémákhoz vezethetnek, mint például a tüdőkárosodás, pajzsmirigy megbetegedés, túlsúly, termékenységi problémák és rák. Forrás: Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA)
A Generations Futures csütörtökön közzétett elemzése Németország, Dánia, Hollandia és Franciaország adataira támaszkodik. Ezekben az országokban korlátozott számú termékkategóriát vizsgáltak, az eredmények alapján azonban a szervezet szerint a világszinten jellemző szennyezettséget jelentősen alábecsülik.
Az összegzés szerint:
- a halminták 69%-a,
- a belsőségek 55%-a,
- a kagylók 55%-a,
- a tojások 39%-a,
- a rákfélék 27%-a,
- a tej 23%-a,
- a hús 14%-a
tartalmazta az Európai Unió által jelenleg szabályozott négy PFAS-vegyület (PFOS, PFOA, PFHxS és PFNA) legalább egyikét.
A szervezet hiányolja, hogy az uniós szabályozás nem tér ki a gyermekeknek szánt élelmiszerekre, a zöldségekre, gyümölcsökre, gabonafélékre és tejtermékekre, és sürgeti, hogy a lista bővüljön minden mért PFAS-anyagra.
A PFAS-vegyületek széles körben jelen vannak az iparban, többek között gyomirtókban – mint például a nemrégiben betiltott flufenacet –, valamint élelmiszercsomagolásokban és konyhai eszközökben is. A szervezet szerint ezek a vegyi anyagok „az egész élelmiszerláncot képesek szennyezni”.
„Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság az élelmiszereket az emberi PFAS-kitettség elsődleges forrásának tekinti” – idézi a jelentés, amely szerint azonban a PFAS-tartalomra vonatkozó adatok gyakorlatilag hiányoznak, és a jelenlegi szabályozások „elavultak, nem alkalmasak a fogyasztók egészségének védelmére”, mivel alig vezetnek termékvisszahíváshoz.
Az élelmiszerbiztonsági hatóság heti tolerálható beviteli szintként 4,4 nanogrammot határozott meg testtömeg-kilogrammonként a négy fő PFAS vegyület esetében. Ez alapján egy négyéves gyermek, aki megeszik egy, a határértéket éppen elérő tojást, máris a heti megengedett PFAS-mennyiség 140%-át fogyasztja el. Felnőttek esetében fél kiló hasonlóan szennyezett hús több mint két és félszerese lenne a heti biztonságos értéknek.
CSAK SAJÁT