Megértjük az állatok nyelvét? – új, MI-alapú fejlesztésen dolgoznak a kínaiak
Egy kínai technológiai vállalat azt vizsgálja, vajon lehetséges-e az állatok hangját emberi nyelvre fordítani mesterséges intelligencia segítségével. A céljuk, felismerni a háziállatok érzelmi állapotát, és azt emberi szavakkal közvetíteni.
A Baidu, Kína legnagyobb keresőmotorjának tulajdonosa, szabadalmi kérelmet nyújtott be a Kínai Nemzeti Szellemi Tulajdoni Hivatalhoz (CNIPA). A rendszer célját és működését részletező dokumentumot a héten hozták nyilvánosságra, számol be a Híradó.
A Sky News szerint a tervezett rendszer összegyűjtené az állatok hangjait, viselkedését és élettani jeleit, majd ezeket az adatokat összevontan elemezné egy mesterséges intelligencia-modell, amely képes lenne felismerni az állat érzelmi állapotát.
Ezeket az érzelmeket aztán emberi nyelvre lehetne „lefordítani”, hogy hatékonyabbá és pontosabbá váljon az ember és állat közötti kommunikáció – áll a Baidu szabadalmi dokumentumában. A cég közlése szerint a fordítórendszer jelenleg még kutatási fázisban van, de már most is nagy az érdeklődés iránta.
A közösségi médiában gyakran terjednek olyan videók, amelyeken kutyák látszólag hatszögletű gombokat – az úgynevezett AAC (Augmentative and Alternative Communication – kiegészítő és alternatív kommunikáció) táblákat – használva „beszélnek” gazdáikhoz.
Bár még vita tárgyát képezi, valóban értelmes kommunikációról van-e szó, a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem kutatói jelenleg is egy 2000 kutyát érintő tanulmányt végeznek ennek tisztázására.
A Baidu új, mesterséges intelligenciára épülő megközelítése új utat nyithat az állattartók számára, hogy jobban megértsék kedvenceik igényeit, érzelmeit – legalábbis elméletben. A kínai közösségi médiában azonban sokan szkeptikusan fogadták a hírt. Egy felhasználó a Weibón így fogalmazott: „Jól hangzik, de meg kell várnunk, hogyan működik majd a valóságban.”
CSAK SAJÁT